Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Soğuk Algınlığını Önlemek İçin Doğal İpuçları

Soğuk Algınlığını Önlemek İçin Doğal İpuçları

Hepimiz yılda birkaç kez soğuk algınlığına ve/veya öksürüğe yenik düşeriz. Aslında, Bethesda, MD’deki Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü, her yıl bir milyar Amerikalıların soğuk algınlığından muzdarip olduğunu söylüyor. Çocuklar yılda 10’a kadar soğuk algınlığına yakalanırken, yetişkinler ortalama dörde kadar. Mevsimsel soğuk algınlığı ve grip nedeniyle klinik ziyaretlere harcanan toplam maliyeti hayal edebiliyor musunuz? Ortalama 10,4 milyar dolar! Ve bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok. Yoksa var mı?

Burun akıntısı, ateş, boğaz ağrısı, vb., doktorların ve ilaç şirketlerinin henüz mucize bir tedavi keşfetmediği bir hastalık olan soğuk algınlığının tanıdık (ve korkunç) semptomlarıdır. Aslında, reçetesiz satılan ilaçlar, sadece semptomlarla savaşır, neden ile değil. İşin aslı şu ki, bir kez ortaya çıktıktan sonra soğuk algınlığı veya grip virüsü için onları dışarı atmak dışında yapılabilecek çok az şey vardır.

Soğuk algınlığıyla savaşmanın en iyi yolu, sadece ilk etapta vücudu ele geçirmesini önlemektir. Sık sık el yıkamak, vitamin almak ve bunlara sahip insanlardan kaçınmak da dahil olmak üzere grip ve soğuk algınlığını önlemenin yolları vardır. Ancak belki de en önemli ve en kolay korunma şekli soğuk algınlığıdır, bazen de en çok gözden kaçanıdır: yeterli sıvı değişimi. Sıvılar vücudumuzdaki zararlı yabancı maddeleri ve toksinleri temizler ve mukus üretimine yardımcı olur. Soğuk algınlığı veya griple savaşırken vücut normalden daha fazla sıvı kullandığından, vücut sıvısız kalabilir. Dehidrasyon, birçok şeyin yanı sıra yüksek ateşe neden olabilir. Bu nedenle, bu semptomlardan muzdaripken ekstra su içilmelidir. Aslında, su eksikliği soğuğu ve/veya öksürüğü daha da kötüleştirebilir.

suicmek

Su açıkça tercih edilen sıvıdır, ancak meyve suyu, çay ve çorba suyu da kabul edilebilir. Başka şekillerde su da yardımcı olabilir. Sıcak içecekler boğaz ağrısı için yatıştırıcı olabilir ve hatta tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca tuzlu suyla gargara yapmak ve muhtemelen bir nemlendirici aracılığıyla nemli havayı solumak da önerilir.

Doğal tıpta soğuk algınlığı vücudun detoksifikasyon yolu olarak görülür. Sonbahar ve kış aylarında vücudumuz aslında mevsime uyum sağlamaya çalışır. Vücut daha sonra atıkları yoğunlaştırır ve dokudaki fazla sümük ve tıkanıklıkları temizler, bu da dolaşımı iyileştirecek ve bizi sıcak tutmak için kan pompalamasını sağlayacaktır. Ancak bu süreç grip benzeri belirtiler verir. Daha fazla su içmek vücudun detoks yapmasına yardımcı olacaktır. Egzersiz ve terleme de vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olabilir.

Öksürük şeklinde, uygun miktarda su içmek, akciğer bölgesindeki mukus tabakasını ince ve kaygan tutacak ve üretken bir öksürüğün olmasını kolaylaştıracaktır. Su ayrıca balgamı gevşetmeye yardımcı olur ve sadece tahriş olmuş boğazı yatıştırır.

Su sadece soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hastaların daha iyi hissetmelerine de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, insanlar sadece hasta olduklarında temiz arıtılmış su içmelidir çünkü kirlenmiş su aslında vücudumuza daha fazla toksin ve stres katabilir. Bol miktarda temiz su içerek, sağlıklı kalmamızı ve kış mevsiminin harikalarının tadını çıkarmamızı sağlayacak bağışıklık sistemlerimizi geliştirebiliriz. Aşağıda, ilk etapta soğuk algınlığının oluşmasını önlemek için bazı doğal ipuçları verilmiştir.

Limonlu su
Limonlu su İçmek

Soğuk algınlığını önlemek için doğal ipuçları

  • Aerobik egzersiz – Düzenli egzersiz vücudun doğal virüs öldürücü hücrelerini artırmaya yardımcı olur.
  • Yoğurt – Bazı araştırmalar, yoğurt yemenin soğuk algınlığına duyarlılığınızı %25 oranında azaltabileceğini göstermektedir. Yoğurttaki bakteriler, hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi maddelerinin üretimini uyarabilir.
  • Fitokimyasallar – “Fito” bitkiler anlamına gelir. Bitki ve sebzelerdeki doğal kimyasallar, yiyeceklere süper şarjlı bir destek verir.
  • Sigara ve Alkol İçmeyin – Sigara içmek burun pasajlarınızı kurutur ve kirpiklere zarar verir. Bunlar burnunuzdaki ve ciğerlerinizdeki mukoz zarları kaplayan ve burun kanallarından soğuk algınlığı ve virüsleri temizlemeye çalışan tüylerdir. Alkol bağışıklık sistemini baskılar ve vücudu susuz bırakır.
  • Rahatlayın – Gevşeme becerilerinizi harekete geçirdiğinizde, interlökinlerinizin, bağışıklık sistemindeki liderlerin soğuk algınlığı ve grip virüslerine karşı tepki verdiğine dair kanıtlar vardır.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.