Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Saf Su İçilir mi? Saf Su Nasıl Yapılır?

Saf Su İçilir mi? Saf Su Nasıl Yapılır?

Saf Su Nedir?

Su, iki hidrojen ve bir oksijen atomundan meydana gelir. Ancak bunun yanı sıra içerisinde kalsiyum, magnezyum, bikarbonat gibi mineraller dahil farklı maddeler de yer alır. Saf su ise, suyun içerisindeki bu minerallerin ve maddelerin, farklı kimyasal süreçlerle alınmasıyla ortaya çıkar.

Doğada Saf Su Bulunur mu?

Doğada hiçbir şekilde bulunmaz. Hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz, yağmur suyunun saf su olduğunu sanma hatasına düşebilirsiniz. Ancak sanıldığının aksine, yağmur suyu da tam olarak saf su değildir. Doğada bulunan, saf suya en yakın özellik gösteren su olsa da, yağmur suyu içinde çeşitli mineraller barındırır.

Saf Su Nasıl Elde Edilir?

Doğada hiçbir şekilde bulunmayan saf su, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda insan eliyle laboratuvarlarda üretilir. Reverse osmosis, deiyonizasyon, damıtma, iyon değişimi, filtreleme ve diğer uygun yöntemler kullanılarak üretilir.

Saf Su Nerelerde Kullanılır?

Teknolojiyle birlikte gelişen ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen saf su; makine ve kimya sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. Tıbbi çalışmalardan ilaç üretimine, soğutma sistemlerinden plastik üretimine pek çok alanda saf suya ihtiyaç duyulmaktadır. Yine günlük hayatımızda otomobil aküleri için kullandığımız ‘akü suyu’ ya da ütülerde kullandığımız ‘ütü suyu’ da saf sudur.

Saf Su İçilir mi?, Saf Su Zararlı mıdır?

Saf suyun en önemli özelliği belirttiğimiz gibi içerisindeki mineraller de dahil tüm maddelerden ayrıştırılmış olmasıdır. Bu durum, saf suyun hipotonik özellik göstermesine neden olur. Hipotonik özellik gösterdiği için hücreyle temasında deplazmoliz ve hemoliz durumları gelişir.

Yani hücreniz saf suyu içine çekerek şişer ve sonunda patlar. İşte bu yüzden uzmanlarca insan sağlığına zararlı olarak değerlendirilmektedir.

İşte bu noktada saf su kavramı kafa karıştırıcı olabiliyor. ‘Saf su’ dendiği zaman aklınızda ‘temiz su’ canlanıyor olabilir. Fakat bu düşünce oldukça yanlış. Saf suyun aslında ne olduğunu öğrenmeye hazır mısınız?

Saf Su İçersek Ne Olur?

Saf su canlılar için içilebilir değildir. Çünkü canlılar için suyun içinde taşıdığı mineraller çok önemlidir. Canlıların içmesi gereken suda mineral olması gerekmektedir. Özellikle çocuklarda kemik ve diş gelişimi için hayati önemi olan kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller saf suda bulunmaz.

İçtiğiniz takdirde vücudunuzdaki elektrolitlerin dengesi bozulabilir. Bu durum ciddi biçimde su zehirlenmesine yol açabilir. Hepimizin bildiği gibi su, canlıların yaşamlarını sürdürmesi için gereken en temel unsurlardan biri.


Son yıllarda birçok uzman, su tüketiminin önemini devamlı vurguluyor. Bununla beraber çoğu insan da içebileceği ya da temizlik için kullanabileceği en güvenli, en sağlıklı, değerleri en ideal suları aramaya başlıyor.

Saf su Temizlik İçin kullanılır mı?

Akü, ütü ve radyatörlerde kireçlenmeyi önlemek için kullanılmasının yanı sıra, çeşitli sektörlerde temizlik maddesi olarak da kullanılır. Özellikle metal, plastik ve cam temizliğinde sıklıkla kullanılırken, hipotonik özellik gösterdiği için vücut temizliğinde ve bakımında kullanılmamalıdır. Çünkü insan cildiyle temas ettiğinde toksik etki göstererek kötü sonuçlar doğurabilir.

Ultra Saf Su Nedir?

Saf suyun ekstra birkaç işlemden daha geçmesi ile ultra saf su elde edilir. Bu işlemler saf suyu tekrar aktif karbon filtrelerden ve UV lamba filtrelerden geçirmektir. Saf sudan kat kat zararlı bu sular da yine endüstriyel amaçlarla üretilir. Laboratuvarlarda yapılan element ve vitamin analizi gibi çok hassas analizlerde ultra saf su kullanılır.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.