GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

Galip Arduç
Yönetici

Yürüyüş ve Su

Yürüyüş ve Su

Sanılanın aksine sağlıklı yaşam zor değildir. Dikkat edilmesi gereken bir takım şeyler vardır ve bunlara alışkanlık haline getirmek oldukça kolaydır. Sağlıklı yaşamak için bazı şartlar vardır tabi ki. Aklı başında her insan bu şartları öğrenir ve uygular.  Sağlıklı beslenmek temel şarttır. Kilo derdi olan olmayan her bireyin sağlıklı yaşamak için yürümesi gereklidir. Yapılabilecek en güzel ve masrafsız spor tabi ki yürümektir. Açık havada normal tempoda kısa adımlarla ve konuşmadan yürümek en doğru yoldur.

Yürüyüşün dostu olan suyu ihmal etmemek önemli bir noktadır.  Yürüyüşe çıkarken mutlaka yanınıza su alın. Sağlığınız için aşırıya kaçmadan su tüketmeniz önemlidir.

Gün içinde tüketilen diğer sıvılar kahve çay meyve suları vücudunuzun suya olan ihtiyacını karşılamaz. Hatta gün içinde tükettiğiniz gıdalara bağlı olarak susuzluğunuz artış gösterebilir.  Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha az su tüketiyorsanız bunu idrar renginden anlayabilirsiniz. Eğer koyu sarı ise su tüketimini arttırmanız gerekmektedir.

Susamanın ilk aşaması ağzın susamasıdır. Konuşmak ağızdan nefes alıp vermek ağzın kurumasına neden olur ve su içme ihtiyacı doğurur. Ağzın susaması vücudun susadığı anlamına gelmez. Ağızdan nefes almak yerine burundan nefes alıp ağızdan vermeye çalışmak ağzın kurumasına engel olacaktır.

Susamanın ikinci aşaması vücudun susamasıdır. Gerçek susamadır ve giderilmesi gereklidir. Yürüyüş sırasında vücut ısısında artış olur ve vücutta sıvı kaybı meydana gelir. Yürüyüşün temposuna ya da havanın durumuna göre bu kayıp artabilir.  Vücutta su kaybı oluşmasıyla birlikte kalp ritmi yükselir ve enerji tüketimi artar.  Artan oksijen ihtiyacıyla daha sık nefes alınır ve kalp atış sayısı artar. Daha sık nefes almak daha fazla karbon gazı üretmeye neden olur ve bunun sonucu olarak da daha fazla su ihtiyacı doğar.

Kaslar ısındıkça soğuması için suya ihtiyaç vardır. Yürüyüş yaparken çok fazla su içmek rahatsızlık verebilir. Su ihtiyacını kontrol altında tutmak gereklidir. Suyu daha dikkatli ve dengeli kullanmak gerekir.  Özellikle uzun yürüyüşlerde belli bir tempoda yürümek ve bu tempoyu korumak gerekir.  Ancak gerektiğinde su içmez iseniz bitkinlik yorgunluk hissi doğar ve yürüyüşü bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzun susuzluğuna kulak verin.

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

 1. Sağlıklı bir yaşam için hayatınızdaki bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve bunların yerine daha sağlıklı alışkanlıklar kurmanız gerekebilir. Bu alışkanlıklar arasında ise ilk sırada mutlaka spor aktiviteleri yer almalıdır. Spor yaptığınız zaman yaşam kaliteniz artar, kendinizi zinde hissedebilirsiniz, uykunuz düzenlenir, pozitif hissetmeye başlarsınız ve motivasyonunuz da artmaya başlar. Daha pek çok farklı faydası olan sporu bir yaşam tarzı haline getirdiğiniz zaman metabolizmanıza da katkı sağlarsınız.

  Yaş aralığınız ve vücut yapınıza uygun olabilecek spor aktiviteleri ile ilgilendiğiniz zaman düzenli bir şekilde spor yapmaya başlayabilirsiniz. Her gün spor yaptığınız zaman stres hormonu salgılamaya başlayan kasların kendisini tamir edilemeyecek seviyeye gelebileceğini de unutmamalısınız. Bu sebeple, her gün spor yapmak yerine haftanın belirli günleri spor yapmayı deneyebilirsiniz.

  Haftada 2 Gün Spor Yeterli midir?

  Spor faaliyetlerinin faydalarını hissedebilmeniz için bu faaliyetleri yaşamınızın bir parçası haline getirmeniz gerekir. Yeni başlayanlar için gün aşırı spor yapılması faydalı olabilir. Fakat sportif faaliyetleriniz belirli bir düzene oturduğu zaman haftada 2 gün spor yapmanız yeterli olacaktır. Eğer kilo vermek için spor yapıyorsanız profesyonel destek alarak bu günleri çoğaltmayı da deneyebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için haftanın iki günü 30-45 dakika aralığında spor yapmanız yeterlidir. Kilo vermek için ise haftanın en az 4 günü 45 ve üzeri spor yapmanız gerekebilir.

  Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

  Vücudunuzun en değerli besin kaynakları arasında su da yer almaktadır. Ruh ve sinir sağlığı açısından da son derece büyük bir öneme sahip olan suyu yeterli miktarda tükettiğiniz zaman mide hastalıklarına da iyi gelir. Su aynı zamanda sindirim sistemine, ağız kokularına, vücut dirençsizliğine, kan basıncı dengesizliklerine ve ciltteki problemlere karşı da etkilidir.

  Su tüketerek sağlıklı yaşamak istiyorsanız günde en az 1 veya 2 litre arasında su içmeniz gerekebilir. Bu miktarı doktorunuz ile görüşerek de belirleyebilirsiniz. Her kişinin vücut yapısı farklı olabileceği için başka biri için geçerli olan bu miktar sizin için geçerli olmayabilir.

  Sağlıklı bir yaşam için su tüketirken aynı zamanda sportif faaliyetlerinizi aksatmamalı ve dengeli beslenmeyi de unutmamalısınız. Özellikle su içerek zayıflamak istiyorsanız, su tüketiminizi diyet ve spor ile birlikte yapmalısınız. Böylelikle daha sağlıklı sonuçlar elde etmeye başlayabilirsiniz.

  Yürümenin Faydaları Nelerdir?

  Yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı başta olmak üzere depresyon ve belirli kanser türleri için yürüyüş yapılması tavsiye edilmektedir. Kalp krizi ve obezite gibi rahatsızlıkların da önüne geçebilen yürüyüşler uzun ve sağlıklı bir yaşam elde edebilmenizi sağlar. Mümkün olduğunca sabahları yarım saat kadar yürümeye çalışırsanız güne daha enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. Yürüyüşe başlamadan önce ise muhakkak esneme ve ısınma hareketlerini yapmalısınız.

  Yürüyüş ile zayıflamak isteyenler yürüyüş süresini, saatlerini ve sıklığını profesyonel diyetisyenler ve doktorlarıyla görüşerek yeniden gözden geçirebilirler. Spor yapmak, su tüketimi ve yürüyüş gibi faaliyetler sayesinde sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz. Bu faaliyetlerinizi gerçekleştirerek hayatınızın her alanına katkı sağladığını da kısa bir süre içerisinde hissetmeye başlayabilirsiniz.