Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH)

Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH)

PAH Genel Özellikler

Polisiklik (polinükleer) aromatik hidrokarbonlar (PAH), karbon ve hidrojen atomunun iki ya da daha fazla aromatik zincirle oluşturduğu çeşitli organik bileşiklerin oluşturduğu bir grubu temsil eder.

Pek çok PAH, çeşitli yanma prosesleri sonucu (orman yangınları, fosil yakıtların yanması vb.) ve piroliz kaynaklarından atmosfer yoluyla çevreye giriş yapar. Ancak düşük çözünürlüğü ve partiküler maddeye olan çekimi nedeniyle genellikle suda kayda değer konsantrasyonlarda görülmez.

İçme suyunda PAH (özellikle fluoranthene) konsantrasyonlarının ana kaynağı, içme suyu dağıtım şebekesinde boruları korozyondan korumak için kullanılan kömür katranı kaplamasıdır.

Kirlenmemiş yer altı sularında PAH seviyeleri 0-5 ng/L, kirlenmiş olanlarda 10 µg/L’dir. İçme suyundaki tipik konsantrasyonları ise 1ng/L ile 11 µg/L’dir (WHO, 2011, s. 411).

PAH Sağlık Üzerine Etkileri

Toksikolojik çalışmalar daha çok benzo(a)pyrene (BaP) üzerine yoğunlaşmıştır. Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (IARC) BaP’nin sınıfını “Grup 2B”den “Grup 1 (insanlar için kanserojenik)”e çıkarmıştır. Diğer PAH türlerinin de kanserojen etkisi/potansiyeli olmakla birlikte en zararlısı BaP’dir.

PAH’lar vücut tarafından hızlıca adsorbe edilir ve yağda çözünebilir özellikte olmaları sebebiyle yağ dokularına geçebilir. Ancak çok çabuk metabolize olup, genellikle vücutta birikme yapmazlar (Gray, 2008, s. 160) WHO (2003) tarafından BaP’nin insan sağlığı açısından limit değeri 0,0007 mg/L olarak belirlenmiştir.

Florantin için ise 4 µg/L ve üzeri insan sağlığı için zararlı kabul edilmekle birlikte, içme suyunda bulunan konsantrasyonları bu değerin çok altında bulunması sebebiyle uyulması gereken bir limit değer belirtilmemiştir (WHO, 2003b, s. 18).

PAH Arıtma Yöntemleri

Koagülasyon, çöktürme ve filtrasyon ile yüksek konsantrasyonların bile verimli giderimi mümkündür. Konvansiyonel yöntemlerin yanı sıra granüler aktif karbonla da efektif giderim (% 99,9) sağlanabilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.