Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Nil Barajı Doldukça Bölünmeler Derinleşiyor, Su Savaşına Neden Olabilir

Mısır’ın ‘hidro hegemonya’ korkusuna ve Sudan’daki su kıtlığını daha da kötüleştireceğine dair endişelerine rağmen, Etiyopya’nın tartışmalı baraj projesi hayata geçmeye yakın

Hartum'un Jureif Gharb ilçesinde bir çiftçi
Hartum’un Jureif Gharb ilçesinde bir çiftçi. Sudan, Mısır ve Etiyopya Nil Havzası’nın suları konusunda tartışırken, iklim krizi çiftçilerin hayatını zorlaştırıyor.
Bill ve Melinda Gates Vakfı

Ahmed el-Müftü, Hartum’un merkezindeki ofisinden her gün su savaşının geleceğine inandığı şeye hazırlanıyor.

Bu mahkumiyet, önde gelen bir insan hakları avukatı ve su uzmanı olan Müftü’nün Mısır ve Etiyopya ile Nil su meselelerini müzakere eden Sudanlı heyeti bırakmasına neden oldu .

Etiyopya’nın , Hartum’daki Beyaz Nil ile kuzeye akan Hartum’daki Beyaz Nil ile buluşmak için Etiyopya’daki Mavi Nil nehri üzerinde 4.5 milyar dolarlık (3.6 milyar sterlin) bir mega proje olan Büyük Etiyopya Rönesans barajını (Gerd) inşa etme kararına kızmıştı. Mısır’a. Baraj projesi, Etiyopya’nın 74 milyar metreküp rezervuarını ne kadar hızlı doldurduğuna bağlı olarak mansap su seviyelerini etkileyecek .

Ahmed el-Müftü, Hartum'daki 2005 basın toplantısında
2005 yılında Hartum’da düzenlenen bir basın toplantısında görülen Ahmed el-Müftü, Büyük Etiyopya Rönesans barajının bölgesel istikrarsızlığa neden olacağına inanıyor.

“Bir, iki, 10… 100 yıla inanıyorum, bu bölgede istikrarsızlığa neden olacak. Bunlar istikrarsızlığın mikropları ve bir su savaşına neden olacak ”diyor. “Bu hükümetin altında değilse, o zaman bir başkası altında, çünkü hiçbir nüfus, çok yakında su olduğunu bildiklerinde susuzluktan öldüğünü görmeyecek. İstifa ettiğimde bu benim pozisyonumdu ve o zamandan beri her gün bunu destekleyen daha fazla kanıt buluyorum. “

Etiyopya, Nil Havzası ülkeleri arasında on yıldır süren zorlu müzakerelerin ardından barajın rezervuarını bu yılın sonlarında doldurmaya başlayacak. Nisan ayı başlarında, Etiyopya’nın Başbakanı Abiy Ahmed, Haziran ayında başlayan yağmur mevsiminde rezervuar doldurulacak olan pandeminin getirdiği zorluklara rağmen inşaatın tamamlanacağı bildirildi. Etiyopyalılara “Hayat kurtarmak bizim önceliğimiz, buna ikinci sırada Gerd var” dedi.

Sudan’ın başbakanı Abdalla Hamdok, gelecekte çok ihtiyaç duyulan ucuz elektriği potansiyel olarak sağlarken, Sudan’ın Mavi Nil’deki suyunu tüketecek olan barajın “ortak yönetimini” önerdi . Bununla birlikte, daha aşağı havzada, Mısır uzun zamandır Gerd’i değişen bir iklimde hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları sudan 100 milyon insanı mahrum bırakabilecek varoluşsal bir tehdit olarak gördü. Hatta bazı Mısırlı yetkililer barajı bombalamayı bile tartıştılar.

Etiyopya ve Sudan , barajın hidroelektrik enerjisinin vatandaşlarının gelişmesi ve gelişmesi için gerekli olduğunu söylüyor.

Müftü konuşurken tespih parmaklıyor: “Baraj rezervuarının doldurulmasından bir yıl sonra eksikliklerin ortaya çıkmaya başlayacağına inanıyorum” diyor. “Bu baraj hakları tehlikeye atıyor – yaşam hakkı ve çalışma hakkı.”

Ayrıca barajın kendisinin çökme riskinden korkuyor. “Su sıkıntısı olacak ve Sudan halkının insan yaşam hakkını ortadan kaldıran barajın güvenliği olmayacak.”

Aileler, Nil Nehri'nin Nil nehri olmak için Mavi Nil ile Beyaz Nil'in buluştuğu Hartum'daki Tuti adasında Nil Nehri'nin sığ sularında toplanır.
Aileler, Mavi Nil ve Beyaz Nil’in Nil nehri olmak için buluştuğu Hartum’daki Tuti adasında Nil nehri kıyısında toplanır.

Müftü, Etiyopya’nın inşaatına devam edeceğini açıklamasının ardından 2010 yılında Sudan heyetini görüşmelere bıraktı. Şimdi, insan hakları çalışmalarına ek olarak günlerini, Gerd’in riskleri konusunda onları uyarmak için tarım topluluklarını gezerek ve baraj gelişmelerini en ince ayrıntısına kadar takip eden bir haber bülteni üzerinde çalışarak geçiriyor. Konuyla ilgili birkaç kitap yazdı. “Bu bir kayıt olarak tasarlandı, böylece işler ters gittiğinde bilginin orada olduğunu söyleyebilirim,” diyor büyük masasının üzerine bir karton kapaklı kapak iterek.

Ocak ayında Washington’da üç ülke arasındaki gergin tartışmalar doruk noktasına ulaştı. ABD arabuluculuğundaki görüşmeler bir ön anlaşma sağladı Üçlü arasında, yağışlı mevsimde aşamalı bir dolum işleminin yapılacağı anlayışı da dahil. Üç ülke, daha sonraki aşamalarda, özellikle de kurak zamanlarda nasıl idare edileceğine dair çetrefilli bir konu üzerinde anlaşmaya varmaları gerektiğini söyledi. Çoğu, değişen iklimden etkilenen Mavi Nil’e bağlıdır.

Mısır ve Sudan Şubat ayında müzakere etmek ve nihai anlaşmayı imzalamak için Washington’a döndüğünde, Etiyopyalı müzakereciler, müzakereye katılmak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu belirterek katılmayı reddettiler . ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, söz konusu barajın konusunda kesin anlaşmaya Çözmek, “ay” sürebilir.

Etiyopya’nın konumu, artan bir kelime savaşını körükledi. Mısır suçlandı Addis Ababa, “niyet hidro-hegemonyasını egzersiz” yükselterek Arap Birliği ve Donald Trump ile sorunu. Etiyopya , ABD başkanının konuyla ilgili “yanlış ve yetersiz bilgiye” sahip olduğunu iddia ederken, Mısır dışişleri bakanı destek toplantısı için Orta Doğu turu yaptı. Mısır, Sudan’ı defalarca barajdaki konumuna getirmeye çalıştı, hatta on yıllardır süren sınır anlaşmazlığını sona erdirmek için adımlar attı.

Etiyopya'nın Benishangul-Gumuz'un Etiyopya bölgesinde Guba woreda'daki Büyük Rönesans barajının yapım işi
Etiyopya’nın Benishangul-Gumuz bölgesindeki Guba woreda’daki Büyük Rönesans barajının inşaatı.

Sudan, barajın ucuz elektrik sağlayacağını umuyor ve uzun süredir Mısır ile Etiyopya arasında bir denge kurmaya çalışıyor, Washington’daki görüşmelere katılıyor, ancak Etiyopya’yı kınayan bir Arap Ligi bildirisi imzalamayı reddetti. Müftü bir işaret, bir aptalın ayak işi olarak Sudan’ın tutumunu gördü ilkelerin beyanı 2015 yılında üç ülke tarafından imzalanan

“Ne bu diyor olduğunu eğer , aşırı orada eğer, o zaman Sudan gibi aşağı havza ülkeleri satın almak için öncelik kazanacak! Eğer!” öfkeyle diyor. “Belirli bir miktar yok, fiyat yok, hiçbir şey – eğer! Ve bu yazıldığında potansiyel üretimin 6.000 megawatt olması bekleniyor, ancak başlangıçta mühendisler üretimin 2.000’i geçmeyeceğini, bu yüzden asla fazlalık olmayacağını söylüyorlar. Fazlalık varsa, bu normal fiyatlarla satılacak – ve şu anda Mısır Sudan’a elektrik veriyor. “

Müftü, sonunda bölgesel siyasetin kazandığına ve Sudan’a ucuz bir güç yalanı satıldığına inanıyor. “Sudan halkına satılan bu – bu doğru değil.”

Kuru topraklar

Mavi Nil’in kıyısında, çiftçi Abdullah Ali nehri işaret ediyor. Su nehir yatağını kaplamaz ve geniş bir kahverengi kumlu toprak çizgisini ortaya çıkarır. Ali, kıyıya en yakın nehir suyunun bir kısmını yakalamak için kuru tarım arazisinden bir pompa uzattı, ancak yakında bunu daha da genişletmesi gerekecek.

Abdullah Ali
‘Su seviyesi daha önce hiç bu kadar kötü olmamıştı’: Abdullah Ali. 

“Su seviyesi bugün bile düştü” diyor. 65 yaşında ve tüm yetişkin hayatı boyunca çiftçi oldu, ancak bu yeni. Daha önce hiç bu kadar kötü olmamıştı. Geçen yıl bu dönemde su boldu. “

Mavi Nil, iklim krizinin ürkütücü bir resmini sunuyor – sadece Sudan’ın su kaynakları için değil, tüm bölge için. Ali, uzun beyaz cüppesi rüzgârda dalgalanan bastonuyla kalan ekinleri işaret ederken kırık toprağın üzerinde yürüyor.

Sudan, Mısır ve Etiyopya, Nil Havzası’nın suları üzerinde tartışırken, iklim krizi tecavüz ediyor. Ali, nehrin, kuru alanlarda yetiştirilebildiği için bu yıl çok daha fazla yonca içeren mahsulünü sürdürmesini istiyor. Ancak bu, daha az kar anlamına geliyordu; Yonca, Hartum’da sattığı domates ve bamya kadar kâr sağlamaz. Su eksikliği, sulama için dizel motorlu bir pompa için para gerektiği anlamına da geliyordu.

Maruz kalan nehir yatağının, nehir yatağının aşağısındaki toplulukların kuraklık yaşayacağı anlamına geldiğini biliyor. Su seviyeleri o kadar düşüktü ki, Etiyopya makamlarının baraj rezervuarını doldurmaya başladığına ve Mavi Nil’e akışı azalttığına inanıyordu. Diğer yerel çiftçilerin korkularını tekrarlayarak “Barajın burada bizi etkilediğini düşünüyorum” diyor.

Su eksikliği zaten insanları yerinden ediyor. Artan maliyetlere ayak uyduramadığında aynı kaderden korkan Ali, “Toprağını bırakıp pompa alabilen başkalarıyla birlikte çalışmak için taşınan çiftçileri tanıyorum” diyor. “Bu yıl gibi hiç yorulmadık. Bu kadar su ile nasıl tarım yapabilirim? Çözüm için hükümete gitmiyoruz ”diyor acı bir şekilde.

Bankanın daha yukarısında, pamuk çiftçisi Hassan Khallafallah bu yılki mahsulle gurur duyuyordu, ancak gelecek yıl için endişeliydi. Pamuk tarlaları rüzgarda hışırdıyor, pofuduk beyaz tomurcuklar berrak mavi gökyüzüne uzanıyor.

Hassan Khallafallah
‘Sudan için endişeliyim’: Hassan Khallafallah. 

“Sudan için endişeleniyorum” diyor. “Şu anda, [susuzluktan] etkilenmiyorum, ancak gelecekte etkileneceğim.” Gelişmesini haberlerde yakından takip ettiği Gerd konusunda endişeli.

Khallafallah, sulama kanallarında değişen hava düzenlerini ve daha düşük su seviyelerini zaten fark etti. Tarlalarına su sağlayan ana kanalın kıyısında şöyle diyor: “Görüyorsunuz – kanalda daha az su var. Nisan ayından sonra yeterli olmayacağını umuyoruz. “

Khallafallah, Sudan’ın demokrasiye geçişiyle neşelendirildi ve hükümeti gelecekte su konusunda zorlamak istediğini söylüyor. Bu, sulama bakanlığı için bir sorundur. Onlarla konuşmak için Hartum’a giderdim. “

Hidroelektrik

Yine de Sudan’ın Sulama ve Su Kaynakları Bakanlığından Gerd müzakerecisi Salih Hamad Hamid, ülkenin ucuz hidroelektrikten yararlanırken su kaynaklarının bir miktar kaybıyla başa çıkabileceğinden emin.

“Sudan, su haklarını güvence altına almaya ve paylaşılan Mavi Nil sularından en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor. Guardian’a yaptığı açıklamada, Sudan’ın önerisi Gerd’den enerji üretimini – Etiyopya’nın hedefi – optimize ediyor ve dolum ve operasyon sırasında hem Sudan hem de Mısır’ın aşağı ülkelerine verilen zararı en aza indiriyor ”dedi.

Hamid, ülkelerin “yedi aşamalı doldurma takvimi üzerinde anlaştıklarını vurguladı. Kuraklık ve su seviyelerine göre bu yedi yıldan artabilir veya azalabilir ”, Mavi Nil’in su seviyeleri ortalamanın altındaysa süreyi uzatır.

Baraj bir rezervuar oluşturacağından, ortak bir doldurma zaman çizelgesine ihtiyaç vardır. ABD’deki en büyük rezervuar olan Hoover Barajı’nın Mead Gölü’nün iki katı büyüklüğünde, Mavi Nil’in akışını% 25’e varan oranda düşürüyor ve Mısır’daki Aswan barajının gücünü potansiyel olarak azaltıyor.

Ön anlaşma potansiyel kurak dönemlerden bahsederken, su kaynaklarına yönelik inkar edilemez bir tehdit olan iklim değişikliğinden olağanüstü derecede az bahsedildi.

Hartum, Sudan'daki Büyük Etiyopya Rönesans barajına karşı protestocular
Hartum, Sudan’daki Büyük Etiyopya Rönesans barajına karşı protestocular. 

Barajın Sudanlı destekçileri, Nil selinin yeterli miktarda su sağlamasına yardımcı olan yıllık yağmur mevsimi olduğunu söylüyor. Onların gözünde Mavi Nil ve Sudan’ın hidroelektrikle takas edilebilecek yedek suları var.

Ancak çalışmalar Nil Havzası ülkelerinin daha uzun kurak dönemlere maruz kalacağını gösteriyor. Amerikan Jeofizik Birliği’nden bilim adamları , “iklim değişikliği nedeniyle bölgesel yağışlarda öngörülen artışlara rağmen, sıcak ve kurak yılların sıklığının da ısınma nedeniyle artması muhtemel olduğu konusunda uyarıda bulundular. Bu artan sıcak ve kurak aşırılıklar bölgesel tarımı strese sokacak ve hızlı nüfus artışı ile birleştiğinde, önümüzdeki yıllarda Yukarı Nil Havzası genelinde su kıtlığını daha da artıracaktır ”.

Bu bilim adamlarından ikisi, Ethan Coffel ve Justin Mankin,insanların nasıl risk altında olduğu konusunda alarm verdi. “Şu anda, havza nüfusunun yaklaşık% 10’u, bölgenin mevsimsel kuraklığı ve su kaynaklarının son derece eşitsiz dağılımı nedeniyle kronik su kıtlığıyla karşı karşıyadır” dediler. Su, Darfur’un bazı kısımlarında ve Sudan’ın diğer çölleşmiş bölgelerinde zaten kıt bir kaynak ve iklim değişikliğiyle potansiyel olarak daha da kötüye gidecek değerli kaynak konusundaki anlaşmazlıklar.

2040 yılına kadar Nil Havzası ülkelerinde yaşayanların% 35’inin su kıtlığıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardılar. “Günlük yaşamlarında yetecek kadar suya sahip olmayan 80 milyondan fazla insan” dediler .

Hartum’un hemen dışındaki Fenti Golf sahasında, su kaynaklarıyla ilgili endişeler uzak görünüyor. Fıskiyeler, yeşil çiçek tarhları ile çevrili çime püskürtüyor ve hurma ağaçları sazan dolu ve birkaç çeşme ile dolu yapay gölleri çevreliyor.

Hartum'un hemen dışındaki bir tesis olan Fenti Golf'teki yapay göl
Hartum’un hemen dışındaki bir tesis olan Fenti Golf’teki yapay göl. 

120 dönümlük parkurdaki çimlerin arasında bir ızgarayı işaret eden Osama Daoud Abdellatif, “Bunların hepsi kanalizasyon, dolayısıyla fazla su doğrudan su tablasına gidiyor” diyor. Sudan’ın en ünlü iş adamı ve Gerd projesini destekliyor.

Golf arabamız sahanın etrafındaki patikalarda su birikintilerine sıçradığında, özel konutlar için ayrılmış alanlara işaret ediyor. Abdellatif, kursunun ne kadar su kullandığını söylemeyi reddetti ve suyun büyük çoğunluğunun geri dönüştürüldüğünde ısrar etti.

“Su miktarına ve yeşil alana sahip olmanın etkisine bakın. Demek istediğim, insanlar neden orman tutuyor? Bu şehrin akciğeridir. Yeşil alanlar olmasaydı şehirler boğulurdu ”diyor.

Ancak Ahmed el-Müftü ve akan nehir sularını dikkatle izleyen çiftçiler için tehdit, Hartum’un golf sahalarından çok daha büyük.

Bu madde, 23 Nisan 2020 tarihinde, etkiler akışaşağıda yaşanacağı için, barajın yukarı havzasının potansiyel etkilerine yapılan atıfları düzeltmek için değiştirilmiştir; ve Addis Ababa’ya ait olması gereken Hartum’dan bahsetmeyi düzeltmek.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.