Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

ABD Nehirleri ve Gölleri İneklerden Dolayı Küçülüyor

Sığır ve süt ürünleri olarak ortaya çıkan sığır yemi bitkileri, ABD’de su tüketiminin % 23’ünü oluşturuyor

Denver, Colorado'da bir Texas Longhorn dümeni.


Colorado’da beşinci nesil bir çiftlik sahibi olan Paul Bruchez, suyun değerini biliyor. Sadece Colorado Nehri ve yakındaki kolları tarafından sulanan sığır yetiştirmekle kalmayan Bruchez, aynı akarsularda sinek balıkçılığı işi de yürütüyor.

Batı Colorado'da sığır.

Richter “Bu suyun yarısından fazlasının büyükbaş hayvanlarla beslenen mahsullere gitmesi gerçeği bizi yere serdi” dedi. “Sayıları doğru aldığımızdan emin olmak için iki ve üç kez kontrol etmemiz gerekti.”

Örneğin Arizona ve Nevada’daki Mead Gölü, 1983’ten beri dolu değil ve yalnızca son 20 yılda neredeyse üçte iki oranında düştü. Richter’in analizine göre bu düşüşün neredeyse % 75’i sığır yemi sulamasına bağlanabilir.

Yedi eyalette yaklaşık 40 milyon insana hizmet veren ve artık okyanusa nadiren ulaşacak kadar aşırı yük altında olan Colorado Nehri Havzası’nda bu sayı % 55’tir.

Duble çizburger yapmak çok su gerektirir. Bir hesaplama, onu çeyrek pounder başına 450 galon olarak koyuyor . Çalışma ayrıca, bu su yoğun sığır eti ve süt ürünlerinin çoğunun batı şehirlerinde tüketildiğini buldu. Richter ve meslektaşları “Los Angeles, Portland, Denver ve San Francisco metropol bölgelerinde yaşayan sığır eti tüketicileri, bu hidrolojik ve ekolojik etkilerden en büyük sorumluluğu taşıyor” dedi.

Araştırmaya göre, batı ABD’deki yaklaşık 60 balık türü, su tablolarının boşalması nedeniyle artan nesli tükenme riski yaşıyor. Akarsular kurudukça , çiftliklerden akan gübre ve böcek ilaçları gibi toksik kimyasallar yoğunlaşarak nehirlerdeki faunayı boğuyor. İstilacı türler, değişen çevrede bir yer bulabilir.

Bu korkunç bir durum, ancak Richter ve Bruchez gibi insanlar çözümler üzerinde çalışıyor. Son 18 yıldır Bruchez, birkaç milyon dolarlık nehir restorasyon projeleri ve gelişmiş sulama sistemleri ve nehir kıyısındaki habitatın yeniden inşası gibi stratejiler de dahil olmak üzere yerel su sürdürülebilirliği çabalarına katıldı .

Bazı eyaletler içme suyu ve ürün yetiştirmek için Colorado Nehri'ne güveniyor.
Bazı eyaletler içme suyu ve ürün yetiştirmek için Colorado Nehri’ne güveniyor.

Richter’in makalesinde önerilen en uygun maliyetli çözüm, nadasa bırakılan tarım arazileridir yani sulama yapmadan boşta kalmasına izin vermek. Richter “Bir dönümlük araziyi sulamamaktan daha fazla su tasarrufu elde edemezsiniz” dedi ve onu bir mahsulden çok “büyüyen su” olarak nitelendirdi. Stratejinin geçici ve dönüşümlü olması gerektiğini ve çiftçilerin hiçbir şey kazanmadan gelirlerini kaybettikleri için tazmin edilmesi gerektiğini belirtti. Richter’in analizine göre nadas, diğer su tasarrufu taktiklerinden en az iki kat daha etkili.

Richter, tarımsal stratejiler bir yana, sığır eti ve süt ürünleri tüketen insanların sonuçta daha az tüketmesi veya sulanan mahsullere bağlı olmayan ürünleri seçmesi gerekeceğini söyledi. Bir analiz etsiz Beyond Burger’ın % 90 daha az sera gazı emisyonu ürettiğini ve su kıtlığı üzerinde neredeyse hiçbir etkisinin olmadığını tespit ettiğinden , bitki bazlı et alternatifleri bir rol oynayabilir .

“Daha az sığır eti tüketimi, bireysel bir tüketici için su ve enerji ayak izini azaltmanın çok etkili bir yoludur ancak, batı ABD’de daha sonra sığır eti tüketiminde azalma ile su stresinde bir düşüş olacağını garanti etmek zor” dedi Michigan Üniversitesi Çevre Programı direktörü Dr. Shelie Miller . “Sığır eti ve süt ürünleri ile ilişkili azalan su tüketimine rağmen, ABD’nin batı bölgesinde çok sayıda rekabet eden su talebi var.”

Başka bir deyişle sığır eti ve süt ürünleri Amerikan nehirlerini kurutuyor olsa bile sığır yemi mahsullerine hitap etmek, artan su kıtlığına çözümün yalnızca bir parçası.

Çiftlik sahibi Bruchez “insanların bahçelerine, parklarına, golf sahalarına, manzara ne olursa olsun koymak için kullanılan su hacmi” konusunda endişeli. “Tarım,benim gözümde bakılması gereken tek şey değil” dedi.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.