Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Nestle, Doğal Kaynaklardan Her Gün 1,1 Milyon Galon Su Almayı Planlıyor

Nestle, Doğal Kaynaklardan Her Gün 1,1 Milyon Galon Su Almayı Planlıyor

Projeyi durdurmak için savaşan muhalifler, kırılgan nehrin bu kadar büyük bir çekişi kaldıramayacağını söylüyor.

Ginnie Spring açıklarında sabah yükselen sis.
Ginnie Springs açıklarında sabah sis yükseliyor.

Nestle’nin Planları Var!

Ginnie Springs’in kristal mavisi suları, Florida’nın pitoresk Santa Fe Nehri’ni çevreleyen inciler arasında, su sporları meraklıları için bir oyun alanı ve kıyılarında yuva yapan çok sayıda kaplumbağa türü için ekolojik olarak kritik bir sığınak olarak uzun zamandır değer kazanmıştır.

Ancak, yiyecek ve içecek devi Nestle’nin bir planı onaylanırsa , çok geçmeden su akışının önemli ölçüde azalacağından korkuluyor .

Çevrecileri çileden çıkaran ve ayrıca nehrin sağlığı ve canlılığından sorumlu yetkililere soru soran tartışmalı bir harekette şirket, şişelenmiş olarak halka geri satmak için doğal kaynaklardan günde 1,1 milyon galondan fazla almak için izin istiyor. Su.

Rakipler, yıllar önce aşırı pompalamanın ardından Suwannee Nehri su yönetimi bölgesi tarafından resmi olarak “iyileşme sürecinde ” olduğu varsayılan kırılgan nehrin bu kadar büyük bir çekişi kaldıramayacağını söylüyor – Nestlé’nin şiddetle reddettiği bir iddia. Eleştirmenler, projeyi çevreye zararlı ve kamu yararına karşı durdurmak için mücadele ediyor.

Bu arada, popüler Zephyrhills ve Pure Life markalarını Florida’daki benzer doğal kaynaklardan çıkarılan suyla üreten Nestlé, izin verilmesi beklentisiyle bu yıl yakındaki High Springs’teki bir su şişeleme fabrikasını satın almak ve geliştirmek için milyonlarca dolar harcadı .

Şirketin, yerel bir şirket olan Seven Springs tarafından tutulan ve açıklanmayan bir maliyetle suyu satın almayı planladığı, süresi dolmuş su kullanım iznini yenilemek için Suwannee Nehri su yönetimi bölgesine ihtiyacı var. Nestlé, kaynak suyunun hızla yenilenebilir bir kaynak olduğu konusunda ısrar ediyor ve yerel acenteleriyle birlikte su kaynaklarının uzun vadeli sürdürülebilirliği için “sağlam” bir yönetim planı vaat ediyor.

Yine de şirket yetkilileri, su yöneticilerine, planlarının Nestlé’den önce müşterileri için Seven Springs’in daha önce kaydettiği en yüksek 0.26 milyon galondan dört kat daha fazla su alınmasına yol açacağına dair izin talebini destekleyen mektuplarda kabul ediyor.

Florida'daki Ginnie Springs.
Florida’daki Ginnie Springs. 
Merrillee Malwitz-Jipson, “Bu çeşitliliğe yönelik büyük bir tehdit, azalan akışlarla gerçekleşecek olan habitat bozulmasıdır” dedi.

Nestlé Waters Kuzey Amerika doğal kaynaklar müdürü George Ring, Haziran mektubunda, “Tesis şişeleme kapasitesi ekleme sürecindedir ve talep edilen yıllık ortalama günlük çekilme hacmi olan yaklaşık 1.152 milyon galona eşit üretim hacimlerinde önemli bir artış beklemektedir.” Suwannee bölge mühendislerine.

Kasım ayı gibi erken bir karar öncesinde çevrimiçi bir forum ve dilekçe oluşturan ve düzinelerce muhalefet mektubu sunan Nestlé’nin planına karşı kampanyacılar, tek başına çevresel gerekçelerin planı diskalifiye etmek için yeterli olması gerektiğini söylüyor.

“Soru, kaynağa ne kadar zarar verecek, o su sisteminde nasıl bir değişiklik olacak?” Kar amacı gütmeyen Our Santa Fe River’ın müdürü Merrillee Malwitz-Jipson dedi.

“Santa Fe Nehri zaten düşüşte [ve] akiferin kendisinden ikonik, kültürel olarak değerli ve doğal sistemler ve habitatlar için önemli olan bu güzel, şaşırtıcı kaynakları yeniden doldurmaya yetecek kadar su gelmiyor.

“Milyonlarca galon suyu çekmek ve bir etkisi olmamak imkansız. Bir bardaktan herhangi bir miktarda su alırsanız, her zaman daha az su elde edersiniz. “

Buna ek olarak, Malwitz-Jipson, Santa Fe Nehri ve ilgili bahar habitatlarının, güçlü bir su akışına ve nehir seviyelerine dayanan 11 yerli kaplumbağa türüne ve dört yerli olmayan türe ev sahipliği yaptığını söyledi.

“Dünya’nın çok az yerinde, aynı anda çok sayıda kaplumbağa türü yaşıyor ve tüm Kuzey Amerika tatlı su kaplumbağası türlerinin yaklaşık dörtte biri bu küçük nehir sisteminde yaşıyor. Bu çeşitliliğe yönelik büyük bir tehdit, azalan akışlarla gerçekleşecek habitat bozulmasıdır. “

Suwannee Nehri su yönetimi bölgesi program mühendisi Stefani Weeks, Seven Springs’in yeni bir başvuru yapmak yerine mevcut bir iznin beş yıllık yenilenmesini istediğini söyledi. Yönetim kurulu üyeleri nihai kararlarında Santa Fe River’ın korumalı atamasını ve azaltılmış su akışlarını ve seviyelerini eski haline getirmek için 2014’te uygulanan bir kurtarma stratejisini dikkate alamadılar.

nestle

Ancak ilçenin kendine ait soruları var ve cevapları istemek için Temmuz ayında Seven Springs’e ikinci kez mektup yazdı. “İlk yanıtlarının tam olmadığını hissettik, bu yüzden daha fazla ayrıntıya girmelerini istedik” dedi. “Yanıt verdiklerinde bu bilgileri gözden geçireceğiz.”

Bölgenin istediği maddeler arasında projenin sulak alanlara verebileceği herhangi bir zararın bir değerlendirme raporu ve Ginnie Springs’in belgelenmiş bir etki çalışması yer alıyor. Bölge, Yedi Pınar’ın “normal hız ve işlev aralığından kaynak pınarın su seviyelerinde veya akışlarında hiçbir değişiklik olmayacağını” ve “su kalitesine, bitki örtüsüne hiçbir olumsuz etkisi olmayacağını” göstermediği sürece, bölge, izin verilemeyeceğini söylüyor. veya hayvan popülasyonu ”.

Nestlé, su çıkarma faaliyetleri konusundaki tartışmalara yabancı değil. 2017’de Kaliforniya eyalet su kaynakları kontrol kurulu , şirketin Arrowhead marka şişelenmiş şişelerde kullanılmak üzere San Bernardino ulusal ormanındaki Strawberry Canyon’dan “geçerli bir hak dayanağı olmaksızın” suyu yönlendirdiği sonucuna varan bir araştırma raporu yayınladı . Su.

Yayınlanan raporlara göre , Nestlé bulguyu tartışmaya devam ediyor ve hala oraya su pompalıyor – geçen yıl 45 milyon galon . Ancak şirketin dereden aldığı tüm su üzerinde tarihi haklara sahip olup olmadığı konusundaki tartışmada, Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, Sierra Kulübü, Kadın Seçmenler Birliği ve Ormanımızı Kurtarın Derneği gibi gruplar Nestlé’yi ve operasyonlar.İlan

Florida’da 800 kişiyi istihdam eden Nestlé yazılı bir açıklamada , planları hakkındaki “yanlış anlamaları” ele almak istediğini söyledi.

“İlgili tüm düzenleme ve eyalet standartlarına bağlıyız. Şişelenmiş su ve diğer içecekleri üreten High Springs fabrikasının önceki tüm sahipleri gibi, biz de kamuya ait bir kaynaktan su almıyoruz. Bunun yerine, geçerli su kullanım iznine sahip özel bir şirketten su satın alıyoruz ”dedi. Sözcü Adam Gaber, Nestlé’nin su kullanımının” her zaman kesinlikle izin tarafından belirlenen sınır dahilinde kalacağını “sözlerine ekledi.

Nestlé’nin aynı zamanda çevre konusunda da sorumlu bir vekil olduğunu söyledi. “İşimiz, topladığımız suyun kalitesine ve sürdürülebilirliğine bağlıdır” dedi.

“Sadece işimizin dayandığı doğal kaynakları tüketmek için yerel operasyonlara milyonlarca dolar yatırım yapmanın bir anlamı yok. İşimizin başarısını baltalayacak ve insanlar ve şirket olarak sahip olduğumuz her değere ters düşecektir. “

Kaynak : The Guardian

İlgili Makale : Suyun Oluşumu

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.