Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Suyun Oluşumu

Suyun Oluşumu

Suyun Oluşumu Nasıl Gerçekleşir ?

Su dünyada sürekli hareket eder. Buz haldeyken sıvı hale dönüşür, sıvı haldeyken buhar haline dönüşür ve buhar halindeyken de sıvı haline dönüşür. Su dünyada sürekli hareket halindedir. Bu durum milyonlarca yıldır bu şekildedir. Suyun sürekli hal ve yer değiştirmesine su çevrimi denir.

Güneş okyanuslarda bulunan suyu ısıtarak suyun atmosferde buharlaşmasını sağlar. Yükselmekte olan hava akımları buharlaşmış olan suyu atmosferde yukarıya doğru taşır ve oradaki soğuk hava bulutlar içinde yoğunlaşmaya neden olur. Hava akımları bulutların dünya çevresinde hareket etmesini sağlar, bulutlar büyüyerek yağmur olarak yeryüzüne iner. 

Bazen yağışlar kar olarak yeryüzüne iner. Ilık iklimlerde baharın gelişiyle karlar eriyerek, toprakta akışa başlar ve kimi zaman da erimeyle birlikte sele neden olabilir. Kimi zaman eriyen karlar nehirlere karışarak, okyanuslara doğru yol alırlar. Akışlar her zaman nehirlere ulaşmaz, yer altına doğru yol alır. Yeraltında bulunan sulardan bazıları yeryüzündeki boşluklardan tatlı su kaynağı olarak tekrar yeryüzüne çıkar.

Yeraltı Suları

Yeraltındaki sular, yerüstünden yer altına sızan suların kumtaşı, çakıl taşı gibi gözenekli tabakaların ya da kırık/çatlak olan kayaçların (akifer) içerisinde boşluk doldurarak oluşmaktadır. Yer altındaki bu suların meydana gelebilmesi için gözenekli kayaçların yeryüzü ile bağlantısı olması gereklidir. Yoksa yer altına su inemez. Bu durumda yer altı suyu da olamaz.

Etrafımızda her zaman çeşitli yerlerde suyu görürüz. Göllerde, nehirlerde, buz olarak, yağmur ve kar olarak karşımıza çıkarlar. Yerin altında sürekli hareket halinde olan çok fazla su bulunmaktadır. Pek çok akarsuyun akışına katkı sağlayan su kaynağı yer altındaki sudur. Yer altındaki su yılladır kullanılır. İçme suyu olarak, tarımsal sulama olarak, kullanma suyu olarak yıllardır kullanıldığı gibi günümüzde de kullanılmaktadır. Dünyadaki yaşam yer üstü sularına ihtiyaç duyduğu gibi yer altındaki sulara da ihtiyaç duyar.

Yağışlar kara üzerine düştüğünde bir miktar yağış yer altına sızar. Yer altına sızan suyun bir kısmı karaya yakın halde hareket halinde olur ve dere yataklarına akarak tekrar ortaya çıkar. Fakat yerçekimi sebebiyle düşen suyun büyük bir bölümü yer altına doğru hareket ederek, daha derinlere iner.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.