Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Böcek ilaçlarından Dolayı Thoreau’nun Walden Gölü’nün Başı Belada Bilim Adamlarını Uyarıyor

Böcek ilaçlarından Dolayı Thoreau’nun Walden Gölü’nün Başı Belada Bilim Adamlarını Uyarıyor

Güzelliği için Henry David Thoreau tarafından ölümsüzleştirilen Massachusetts göleti, yeni bir araştırmaya göre artan insan aktivitesi ve iklim değişikliğinden dolayı tehdit altında.

Concord Massachusetts'teki Walden göleti.
Concord’un taç giydiği ilk suyun mücevheri

Henry David Thoreau’nun 1854’te “25 veya 30 fit derinlikte dibinin kolayca görülebilecek kadar şeffaf” olarak tanımladığı Walden Göleti’nin suyu, yeni bir çalışmaya göre artık o kadar net değil.

Massachusetts göleti, aşkıncı yazarın “hayat olmayan her şeyi bozacak kadar sağlam ve Spartalı gibi yaşamak” için yanında geçirdiği yılları anlatan Walden’da meşhur olmuştu. Gölet, insan faaliyetlerinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Gazeteye göre , 19. yüzyıldaki orman yangınlarından ağaç kesme işlemlerine, 1960’larda tarım ilacı kullanımına ve artan turizme kadar her şey su kalitesini etkiledi . Yaz mevsiminde göldeki fosforun yarısından fazlası “artık yüzücüler tarafından salınan idrara atfedilebilir”, Thoreau’nun kulübesine giden bir patika ise “büyük miktarda toprağın göle akmasına neden oldu”.

“Thoreau ve transandantalist meslektaşlarının insanlığı doğadan bir şekilde ayrı olarak yazmasından bu yana geçen bir buçuk yüzyılda, kendi başımıza, atmosferin kimyasını ve sıcaklığını ve ekolojisini değiştirecek kadar güçlü bir doğa gücü haline geldik. Paul Smith’in kolejinde doğa bilimleri profesörü olan Curt Stager ve gazetenin yazarlarından biri CNET’e söyledi .

Stager ve meslektaşları, yosun büyümesinin nasıl değiştiğini belirlemek için havuzdaki tortuları analiz ettiler. Araştırmaları, gölün alglerindeki büyük değişikliklerin 20. yüzyılda gerçekleştiğini ortaya çıkardı. Yakındaki bir depolama sahasının kapatılması, kıyı şeridinin stabilizasyonu ve septik tesislerin iyileştirilmesi, 2000 yılından beri insanların göl üzerindeki etkilerini hafifletti, ancak araştırmacılar, göletin Thoreau tarafından tanımlanan duruma geri dönmediği konusunda uyarıyorlar.

19. yüzyılın ortalarında yazan Thoreau, göletin “kristal saflığından”, “olağanüstü şeffaflığına” ve “saf ve güzel karakterine” atıfta bulundu. “Birbirini izleyen ülkeler muhtemelen onu içti, hayran kaldı ve anladı ve öldü ve hala suyu her zamanki gibi yeşil ve şeffaf,” diye yazdı. “Belki o bahar sabahı Adem ve Havva’nın Eden’den çıkarıldıkları sırada Walden Göleti zaten var olmuştu ve o zaman bile sis ve güneyden esen rüzgarın eşlik ettiği hafif bir bahar yağmurunda parçalanıp sayısız ördek ve kazla kaplıydı. düşüşü duymamıştı, hala bu kadar saf göller onlara yettiğinde… Bu, Concord’un taç taktığı ilk suyun mücevheri. “

Araştırmacılar, gölün muhtemelen iklim değişikliğinden daha fazla etkileneceği konusunda uyarıyorlar. “Walden Göleti’nin son çökeltilerindeki tortu koyulaşması ve yüksek [alg] yüzdeleri … sadece göl ekosisteminin artık Thoreau tarafından tarif edilenden oldukça farklı olduğunu değil, aynı zamanda su berraklığında daha ciddi düşüşler için hazırlanabileceğini de gösteriyor. sıcak bir gelecek. “

Örneğin önümüzdeki yıllarda artan sıcaklıklar, yazın gölün rekreasyon amaçlı kullanımını da artırabilir, diye ekliyor araştırmacılar, yakındaki bir yüzme havuzunun “göl üzerindeki baskıyı azaltacağını” öne sürüyorlar.

Stager, CNET’e “Dikkatli olmazsak, bu güzel, ikonik göl … kolayca bulanık, yeşil bir yosun yahnisi gibi olabilir” dedi.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.