Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Nehir Taramaları Çernobil Korkularını Yeniden Ortaya Çıkarıyor

Bilim adamları, Baltık’ı Karadeniz’e bağlayan dev E40 su yolundaki çalışmalardan kaynaklanan nükleer kirlenme tehdidi konusunda uyardı.

 30 km’lik Çernobil dışlama bölgesi içindeki Pripyat Nehri’nin havadan görünümü. 

Bilim adamları ve çevre koruma uzmanları , Çernobil nükleer reaktörünün önünden geçen nehirde 1986 felaketinden kaynaklanan ve Ukrayna’da 8 milyon insanın içme suyunu kirletebilecek radyoaktif çamurun potansiyel olarak yeniden yüzeye çıkması için bir iç nakliye rotası oluşturmak için taranıyor .

Pripyat’ın taraması Temmuz ayında başladı ve Polonya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’dan geçerek Baltık ve Karadeniz’i birbirine bağlayan 2.000 km (1.240 mil) uzunluğundaki E40 su yolunu oluşturmak için uluslararası bir projenin parçası . Save Polesia koalisyonuna göre, dünyanın en kötü nükleer felaketinden sorumlu reaktörün 2,5 km yakınında kıvrılan nehir, şimdiden beşi reaktörün 10 km yakınında olmak üzere en az yedi farklı yerde tarandı .

Bu  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) Sovyet dönemindeki patlamadan kaynaklanan uzun süreli kirlenme nedeniyle Çernobil dışlama bölgesinin bozulmadan kalması gerektiği yönündeki tavsiyelerine aykırıdır . Şirketin Facebook sayfasında yer alan bir gönderiye göre 100.000 metreküp tortu kazma ihalesi Ukraynalı tarama şirketi Sobi tarafından kazanıldı ve çalışmalar bu yıl Temmuz ayında başladı . Gönderi, su yolunun nehir taşımacılığını ve komşu ülkeler, yani Beyaz Rusya ile ticareti geliştirmek için önemli olduğunu söylüyor.

Çernobil dışlama bölgesinde Pripyat nehrinin taranması. 

Ukrayna hükümeti, yaklaşık 12 milyon Ukrayna Grivnası (320.000 £) için tarama işini yaptırdı. Hükümet bakanlıkları, şirketler ve AB konsorsiyumu tarafından bir fizibilite çalışması yaptırılırken aralarında Save Polesia, WWF ve BirdLife’ın da bulunduğu bir dizi STK hükümetin çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) yapmayarak yasayı çiğnediği konusunda uyarıda bulundu. Ukrayna yönetmelikleri uyarınca zorunludur. Gdansk Denizcilik Enstitüsü tarafından 2015 yılında yapılan E40 fizibilite çalışmasının , Kiev’in 100 km yukarısında olan dışlama bölgesi içinde tarama yapmaktan kaynaklanan radyoaktif kirliliğin sonuçlarına düzgün bir şekilde bakamadığı söyleniyor . E40 projesine liderlik eden Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Guardian’ın ÇED ile ilgili yorum talebini geri göndermedi.

Frankfurt Zooloji Derneği tarafından yaptırılan araştırmanın ardından Fransız STK Derneği pour le Contrôle de la Radioactivité dans l’Ouest (Acro) şu uyarıda bulundu  “E40’ı inşa etmek, nehirlere bağlı olarak inşaat işçileri ve nüfus üzerinde radyolojik bir etkiye sahip olacak. IAEA aşağı havzadaki nüfusun maruz kalmasını önlemek için Kiev rezervuarındaki kirli tortuların yerinde bırakılmasını tavsiye ediyor. Bu bağlamda E40’ın yapımı mümkün değil. “

Nükleer fizikçi ve Acro’nun başkanı olan baş araştırmacı Dr. David Boilley Guardian’a “Bir baraj inşa etmek ve teknelerin Çernobil reaktörünün hemen dibinden geçmesini istemeleri – benim için bu inanılmaz. Bu, dışlama bölgesinin en kirli kısmı” dedi.

Sobi’de yönetici olan Dmitrij Nadeev, Guardian’a şirketin radyasyon üzerine araştırma yaptığını ve toprak örnekleri aldığını söyledi “Çalışanlarımızın güvenliği en önemli önceliktir” dedi. Analiz, işin güvenli bir şekilde yapılabileceğini gösterdi ancak tüm işçilere kişisel koruyucu ekipman (PPE) ve dozimetreler sağlandı. Çalışma sırasında bilim adamları tarak makinesinin akış aşağısında günlük su örnekleri aldı. “

Nadeev, radyasyon çalışmasını Guardian ile paylaşmayı veya işçilerin KKD taktığına dair kanıt göstermeyi reddetti. Ukrayna altyapı bakanlığı yorum talebine yanıt vermedi.

Sovyet bilim adamları, uzun süreli radyasyonun nüfus üzerindeki etkilerini incelemeye gerek olmadığını ve 1986 Çernobil felaketinin resmi ölüm oranının sadece 54 olduğunu uzun zamandır savundular. Belarus’taki insanlar hala kirli topraklarda yaşıyor. Boilley, “Dışlama bölgesi yüzyıllar boyunca bir dışlama bölgesi olmalıdır – bu, içinde hiçbir insan yaşamadığı ve nehirde faaliyet olmadığı anlamına gelir” dedi

 Çernobil’de koruyucu bir muhafaza olarak kısmen inşa edilmiş ve terk edilmiş bir soğutma kulesi, uzaktaki dört numaralı reaktörün üzerinde yükseliyor

E40, Polonya’daki Gdańsk’tan güney Beyaz Rusya üzerinden Ukrayna’daki Kherson’a kadar uzanacaktı . Panama Kanalı’nın 25 katı uzunluğunda Avrupa’nın en uzun su yolu olacak. Hükümet bakanlıkları ve bir örgütler koalisyonu inşaatı zorluyor. Küçük gemiler zaten geçebilir, ancak 80 metre uzunluğundaki gemilerin geçmesine izin vermek için derinleştirilecek ve genişletilecektir.

Hangi rotanın en iyi olduğuna karar vermek için şu anda Polonya’da ikinci bir fizibilite çalışması yapılıyor ve önümüzdeki birkaç ay içinde sonuçların alınması bekleniyor. Hükümet, Vistül Nehri üzerine inşa edilmesi gereken 13 ila 15 barajdan biri olan Siarzewo barajı için planlarını sürdürüyor gibi görünüyor. E40’ın inşaat maliyetlerinin 13 milyar Euro’dan (11,7 milyar £) fazla olması muhtemeldir bunun büyük kısmı Polonya’da harcanacak.

Koruma uzmanları ayrıca biyolojik çeşitliliğin kaybolmasından da endişe duyuyorlar. Su yolu 1.5 milyon göçmen kuşun yanı sıra bizon, kurt ve vaşak gibi inanılmaz çeşitlilikteki vahşi yaşam çeşitliliği nedeniyle İngiltere’nin üçte ikisi büyüklüğünde bir alan olan Polesia adlı bir bölgeden geçecektir . E40 güzergahındaki altmış uluslararası öneme sahip yaban hayatı sahası inşaatından etkilenecektir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.