Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su içmek ve nemlendirici kullanmak COVID-19’u önlemeye yardımcı olabilir.

Su içmek ve nemlendirici kullanmak COVID-19’u önlemeye yardımcı olabilir.

Bize maske takmamız, diğerlerinden uzak durmamız ve içerideyken iyi havalandırılan alanları tercih etmemiz söylendi. Şimdi, kış havası ve ısıtıcılar tam güçle çalışmaya başladığında, COVID-19 bulaşma riskini azaltmak için başka bir strateji paylaşıldı: Nemlendirici.

Drexel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Dr. Robert T. Sataloff, seçeneklerden biri nemlendirici kullanmak, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat etmek olduğunu söyledi. Çok fazla nem, üniteleri temiz tutamamanın yanı sıra, COVID-19 dışında farklı bir sağlık sorununa yol açabilir: küf oluşumu.

Burun kanallarını nemli tutmanın diğer yolları arasında bol su içmek veya günde birkaç kez ocakta bir tencere su kaynatmak ve birkaç dakika buharı solumak yer alıyor. (Ama çok yaklaşmayın.)

Nemin burun filtresine yardımcı olmasının nedeni virüslerin iç kısımlarını oluşturan küçük tüy hücreleri ve mukus ile ilgili. Bunlar görebileceğiniz türden burun kılları değil, nabız gibi “atan”, mukusu burnun arkasına doğru boğaza taşıyan mikroskobik kuzenleridir. Bağışıklık sistemindeki ilk savunma hattıdır. Bir insan her gün bir litre kadar mukus yutar ve sayısız virüsü asit içinde güvenle çözüldükleri mideye taşır.

Yine de kuru bir ortamda mukus kalınlaşır ve tüyler daha az hareket eder. Virüsler bu koruyucu astarı geçebilir ve solunum yollarının derinliklerindeki hücrelere girebilir.

Bilim adamları, insanlarda COVID-19 gibi ölümcül bir virüsü test etmek etik olmayacağından, kuru havanın burnun koronavirüsü filtreleme yeteneğini nasıl engellediğini doğrudan incelemediler. Ancak diğer havadaki virüsler ve yabancı parçacıklarla ilgili araştırmalardan elde edilen kanıtlar açıktır.

2019’da Yale Üniversitesi immünolog Akiko Iwasaki’nin laboratuvarı bu olayı videoya kaydetti. Bilim adamları trakeanın (soluk borusu) içini iki grup farede filme aldı: biri bir hafta havada %50 bağıl nem, diğeri %10 nemde geçirdi.

Iwasaki ve meslektaşları Proceedings of the National Academy of Sciences’da, burun gibi soluk borusu da mukus ve kirpikler ile kaplıdır ve videolar kuru havada bu filtrasyon sisteminin parçacık yüklü mukusu çok daha yavaş temizlediğini ortaya çıkardı. %10 nem oranına sahip hayvanlar hava yollarındaki hasarlı hücreleri daha az tamir edebildiler ve gribe daha duyarlıydılar.

Washington Post için birlikte yazdığı bir makalede Iwasaki, insanların COVID-19’a karşı bağıl nemi %40-60 aralığında tutmaya çalışmasını tavsiye etti.

COVID-19

Satallof COVID-19 Önlemlerinden Bahsetti

Eğitimli bir vokalist ve koro yönetmeni olan Sataloff ve diğer şarkıcılar, zayıf hidrasyonun sadece bağışıklık sistemini etkilemediğini, aynı zamanda ses tellerinin yağlanmasını da azalttığını biliyorlar.

“Şarkıcıları sırt çantalarından çıkan su şişelerinden farkedebilirsiniz.” dedi.

Ne kadar su içileceğine gelince, günde sekiz bardak tüketmek için sık sık tekrarlanan tavsiyelerde çok fazla endişelenmeyin, dedi. Doğru miktar, diğer faktörlerin yanı sıra vücut büyüklüğüne, aktivite seviyesine ve hava sıcaklığına bağlı olarak değişir. Çoğu insan, yeterince sıvı alıp almadığını, susayıp susamadığını anlayabilir.

Yaşlılarda ise susuzluk hissi bozulabilir. Sataloff, daha iyi bir göstergenin banyoda neler olduğunu izlemek olduğunu söyledi.

“Böbrekleriniz iyi bir bilgisayar” dedi. “Çok kuruysanız, idrarınız koyu sarı veya turuncuya döner. Yeterince su içiyorsanız, neredeyse su rengidir.

Soğuk hava, burnu kurutmaya ek olarak başka şekillerde daha fazla COVID-19 vakasına yol açabilir. Daha az temiz havanın olduğu ve insanların bir araya toplanarak enfeksiyon yayma potansiyeli olan iç mekanlarda daha fazla aktivite gerçekleşir. Ve kanıtlar, gerçek virüs parçacıklarının daha soğuk ve daha kuru sıcaklıklarda daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

COVID-19 diğer pek çok şeyde olduğu gibi, çeşitli faktörler iş başındadır. Tek bir koruma katmanı kusursuz değildir. Ancak hidrasyon ve nemin artması yardımcı olabilir.

Kaynak : StarTribune

Covid-19 ile ilgili bir diğer makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Asidik Su

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.