Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

İklim krizi küresel şehirlerde nemin düşmesine neden olacak

İklim krizi küresel şehirlerde nemin düşmesine neden olacak

Araştırmalar, kentsel alanlara ağaç dikmenin artan sıcaklıkları azaltabileceğini söylüyor.

Bir araştırmaya göre, dünyanın dört bir yanındaki kentsel bölgelerin, iklim değiştikçe nemde neredeyse küresel bir düşüş görmesi muhtemel.

Araştırma, yeşil altyapı inşa etmenin ve kentsel bitki örtüsünü artırmanın, artan sıcaklıkları azaltmak isteyen şehirler için güvenli bir hareket olabileceğini öne sürüyor.

Küresel Isınma ve Ağaçlandırma Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

Dünya nüfusunun yarısı kentsel alanlarda yaşıyor, ancak şehirler küresel kara yüzeyinin yalnızca yaklaşık %3’ünü oluşturuyor. Illinois Üniversitesi’nden bilim adamı ve Nature Climate Change’de yayınlanan makalenin baş yazarı Lei Zhao, bunun önceki iklim modellerinin şehirlere özgü veriler üretmediği anlamına geldiğini söylüyor.

Zhao, “Hemen hemen tüm modellerin kentsel temsili yok” dedi. “Şehirler çok küçük bir alanı işgal etse de, (küresel ısınma) insan etkisinin çoğunun gerçekleştiği yer burası. Bu nedenle, kentsel alanlara özgü çok modelli iklim projeksiyonları sağlayarak bu açığı kapattık. “

Bilim adamları ve şehir planlamacıları uzun zamandır şehirlerdeki sıcaklıkların kırsal alanlardan daha yüksek olduğunu biliyorlar. Koyu asfalt ve beton yüzeyler gibi altyapı, daha fazla güneş radyasyonu emerken, ağaçların daha az kaplanması, “kentsel ısı adası etkisi” olarak adlandırılan etkiye katkıda bulunuyor. Bu, şehirlerdeki sıcaklıkların, çevredeki kırsal alanlara göre 5C kadar daha sıcak olabileceği anlamına gelir.

Model, yeşil altyapının neredeyse tüm şehirler için iyi bir yatırım olacağını öngörüyor. Ağaçlar ve bitki örtüsü, havayı soğutan atmosfere su bırakarak sıcaklığı düşürmeye yardımcı olur. Bu, zaten nemli olan yerlerde sınırlı bir etkiye sahip olarak görülüyordu, ancak yeni model, kıyı dışı şehirlerin çoğunda havanın önümüzdeki yüzyılda daha kuru hale geleceğini öngörüyor.

Bu, yüzey buharlaşmasını daha verimli hale getirecek, yani kentsel bitki örtüsünün artması küresel ısınmayla mücadelede daha etkili olacaktır.

Zhao, verilerin şehir planlamacılarının ve politika yapıcıların şehirlerindeki yükselen sıcaklıkları azaltma konusunda daha bilinçli kararlar almalarına izin vereceğini umuyor.

kuresel

“Bazı stratejiler bir şehir için işe yarayabilir, ancak ille de şehriniz için değil,” dedi. “Büyük ölçekli projeksiyonlara baktığınızda, ısınma sinyalinin diğer yerlerden farklı olup olmadığını ve nem seviyelerinin nasıl değiştiğini görebilirsiniz, böylece stratejiyi farklı şekilde oluşturmanıza yardımcı olabilir.”

İlgili Makale : 2021’de Çevreyi Korumak İçin 6 Öneri

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.