Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Küresel Isınmaya karşı çıkılmazsa, deniz seviyesi 2100 yılına kadar mevcut tahminlerin üzerine çıkabilir.

Küresel Isınmaya karşı çıkılmazsa, deniz seviyesi 2100 yılına kadar mevcut tahminlerin üzerine çıkabilir.

Yazarlar, güçlü küresel ısınmanın kutuplardaki buz tabakalarını nasıl etkilediğini anlamanın, önümüzdeki yüzyılda deniz seviyesindeki yükselmeyi öngörmek için çok önemli olacağını söylüyor. Bununla birlikte, belirsizlikler devam ediyor ve buz tabakaları hakkındaki mevcut bilgiler, devam eden güçlü ısınma altında deniz seviyesindeki yükselmenin 2100 yılına kadar ‘muhtemelen’ aralığından daha yüksek olabileceğini gösteriyor.

Bugün One Earth dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarları, buz tabakalarının ısınan okyanuslarla nasıl etkileşime girdiği ve nasıl kırıldığı ve parçalandığı gibi konulara ilişkin anlayışımızı geliştirerek bilim adamlarına öngörülerini daha kesin hale getirebilecekleri yollar öneriyorlar.

Küresel Isınma İstatistikleri

Baş yazar Profesör Martin Siegert, ”Sera gazı emisyonları hala artıyor ve 2100 itibarıyla 4 ° C’yi aşan güçlü ısınma, emisyonlar azalmadan devam ederse olasılık alanı dahilinde.”

Şu anda, yüz milyonlarca insan kıyı seline duyarlı bölgelerde yaşıyor ve daha da kötüsü, sel olasılığı şiddetli deniz seviyesinin yükselmesiyle önemli ölçüde artacak. Halihazırda karşılaştığımız deniz seviyesindeki yükselme, sel engelleri ve diğer önlemlerle bir şekilde hafifletildi, ancak bu önlemleri aşabilecek daha yüksek artış oranları için hazırlıklı değiliz. Küresel ısınmayı durdurmak için hemen bir çözüm bulmazsak, artık insanları koruyamayacağımız bir noktaya gelebiliriz.

Ekip, IPCC’nin 2019 deniz seviyesindeki yükseliş raporunun dayandığı buz tabakaları üzerindeki ısınmanın etkisinin mevcut modellerini inceledi. Eğer 2100 yılına kadar sıcaklık 4 ° C’den fazla artarsa, 1950 seviyelerinin üzerinde 0,61 ila 1,10 metre arasında deniz seviyesindeki yükseliş ekip tarafından ”muhtemel” olarak nitelendirildi.

küresel ısınma

Bununla birlikte, ekibin analizi, buz örtüsü modellerinin, güçlü ısınma altında önemli kütle kaybına yol açabilecek kilit süreçler hakkında yeterli ayrıntı içermediğini, yani deniz seviyesinin bu raddeye kadar yükselmesinin çok daha muhtemel olduğunu ortaya çıkardı.

Şu anda buz tabakalarını gözlemleyen buz tabakası dinamiği gözlem ağı zaten bilim insanlarına endişe verici bir uyarı sinyali veriyor olsa da, yazarlar bu durumun buzulların çevresindeki sıcaklık artışını ve deniz suyundaki yükselmeleri tespit ederek olası bir sel durumunda halkı uyaracak yeni bir acil durum uyarı sisteminin geliştirilmesiyle sonuçlanabileceğini düşünüyor.

Profesör Siegert şunları söyledi: “Uydular, havadan platformlar, robotik cihazlar, saha araştırmacıları ve uzman bilgisiyle tehlikeli deniz seviyesi yükselmesi için erken uyarı sistemine şimdiden iyi bir başlangıç ​​yaptık.” Bu ağ büyüyüp güçleniyor ancak buzun kenarlarında acil müdahale gerektiren bölgelere karşı bir işe yaramamak gibi bir zayıflığı da var. Antarktika ve Grönland’ın kilit bölgelerinde, en savunmasız ve gelecekte deniz seviyesinde hızlı yükselme potansiyeline sahip yerlerde görev yapacak bir dizi robot geliştirmemiz gerekiyor.

Dünya Su Kaynaklarının Eksilmesiyle İlgili Makalemize Buradan Ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.