Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su, Felaketten Sonra Birlik Getiriyor : Andi’nin Hikayesi

Su, Felaketten Sonra Birlik Getiriyor : Andi’nin Hikayesi

300.000’den fazla nüfusa sahip Endonezya ‘nın Palu kentinde yaşayanlar, 7.5 büyüklüğünde bir deprem bölgeyi vurup tehlikeli bir tsunamiyi tetiklediğinde ikiz felaket yaşadı. Eylül 2018’in o kader gününde 2.000’den fazla hayat kaybedildi, 200.000’den fazla insan yerinden edildi ve yaklaşık 70.000 ev yıkıldı.

Felaket sonucunda etkilenenlere anında hizmet vermek için 1 milyondan fazla P&G Su Arıtma Paketi ve 20 Canlı Su Arıtma Sistemi çeşitli yardım kuruluşları tarafından gönderilerek saatler içinde harekete geçildi. Paketler, bir hafta boyunca 75.000 kişiye kadar acil su arıtma sağlayabilirken, her Canlı Su Arıtma Sistemi, her gün 5.000 kişi için yeterli güvenli su işleme kapasitesine sahipti.

Neyse ki Andi’nin evini felaket etkilemedi. Ancak hayatının büyük bir bölümünde yaşadığı alan üzerinde geniş kapsamlı bir etkisi oldu. “Burada depremi hissettik ama tsunaminin bizi etkilemeyeceği kadar iç kesimdeyiz. Dünyanın hareket ettiğini hissetmek travmatikti. Korkunçtu. Mülkümüz zarar görmemiş olsa da, bu topluluktaki insanların yaklaşık % 20’sinin evleri hasar gördü. Tabii okyanus yakınında durum çok daha kötüydü. O zaman pek çok insan yardım için köyümün sağlık kliniğine geldi. “

Andi Felaket Karşısında Büyük Rol Oynadı

Andi, ailesinin kuyusunu kullanarak felaketzedelere yardımda önemli bir rol oynadı. “Kuyumuz demir yüklü değil, bu yüzden bu bölgedeki diğerlerine göre daha küçük bir su kaynağı olmasına rağmen, iyi bir kuyu. Su Misyonu (Water Mission) bu suyu sağlık kliniği için kullanma konusunda benimle irtibata geçti ve bunu yapmaktan mutlu oldum çünkü bu kuyudan çok su çıkıyor. ”

Felaket birlik getiriyor

Kuyudan gelen temiz su, yıkıcı felaketlerle parçalandıktan sonra topluluğunu bir birlik ruhu içinde bir araya getirdi. Andi “Pek çok insan buradan su almaktan memnun ve sadece gelip standa alabiliyorlar. Bu beni çok mutlu ediyor çünkü ihtiyaçları karşılanıyor. Güvenli su var, pek çok insan geliyor. Gece yarısına kadar her zaman gelirler. Hatta ülke içinde yerinden edilmiş insanlar (IDP) kampından bile geliyorlar! Hepsi buna sahip oldukları için mutlu ve bu beni iyi hissettiriyor. ” diyor.

Bu gibi afetler baş gösterdiğinde yapmanız gereken tek şey manevi veya maddi destek olmak. Din, dil, ırk gözetmeden yapılan yardımlar binlerce hayat kurtarıyor. Eğer siz de temiz su bağışlamak isterseniz, Water Mission’un sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki, temiz suyla hayatı değişen Oreni’nin hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Asidik Su

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.