Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Deniz Seviyesinin Tahmin Edilenden Fazla Yükselebilir

Yeni bir değerlendirmeye göre, iklim değişikliğine karşı çıkılmazsa, deniz seviyesi 2100 yılına kadar mevcut tahminlerin üzerine çıkabilir.

Yazarları, güçlü küresel ısınmanın kutup buz tabakalarını nasıl etkilediğini anlamanın, önümüzdeki yüzyılda deniz seviyesindeki yükselmeyi öngörmek için çok önemli olacağını söylüyor. Bununla birlikte, belirsizlikler devam ediyor ve buz tabakaları hakkındaki mevcut bilgiler, devam eden güçlü ısınma altında deniz seviyesindeki yükselmenin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 2100 yılına kadar ‘muhtemelen’ aralığından daha yüksek olabileceğini gösteriyor.

Bugün One Earth dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarları , aynı zamanda, ısınan okyanuslarla nasıl etkileşime girdikleri ve nasıl kırıldıkları ve parçalandıkları gibi buz tabakası dinamiklerine ilişkin anlayışımızı geliştirerek bilim adamlarının öngörüleri daha kesin hale getirebilecekleri yollar öneriyorlar.

Imperial College London’daki Grantham Enstitüsü – İklim Değişikliği ve Çevre’den baş yazar Profesör Martin Siegert, “Sera gazı emisyonları hala artıyor ve 2100 yılına kadar 4 ° C’yi aşan güçlü ısınma, Emisyonlar hız kesmeden devam ederse olasılık alanı.

“Şu anda, yüz milyonlarca insan kıyı seline duyarlı bölgelerde yaşıyor ve daha da kötü su baskını olasılığı, deniz seviyesindeki şiddetli yükselmeyle önemli ölçüde artacak. Halihazırda karşılaştığımız deniz seviyesindeki yükselme, sel engelleri tarafından bir şekilde hafifletildi ve diğer önlemler, ancak bu önlemleri alt edebilecek daha yüksek artış oranlarına hazırlıksızız. Tehlikeli küresel ısınmayı önlemek için daha fazlasını yapmazsak, artık insanları koruyamayacağımız bir noktaya gelebiliriz. “

Ekip, IPCC’nin 2019 deniz seviyesindeki yükseliş raporunun dayandığı buz tabakaları üzerindeki ısınmanın etkisinin mevcut modellerini inceledi. 2100 yılına kadar 4 ° C’den fazla sıcaklık artışının güçlü ısınma senaryosu için rapor, 1950 seviyelerinin üzerinde 0,61 ila 1,10 metre arasında deniz seviyesindeki yükseliş için ‘muhtemel’ bir aralık verdi.

Bununla birlikte, ekibin analizi, buz tabakası modellerinin, güçlü ısınma altında önemli kütle kaybına yol açabilecek kilit süreçler hakkında yeterli ayrıntı içermediğini, yani IPCC’nin olası aralığının üzerine deniz seviyesinin yükselmesinin altından çok daha fazla mümkün olduğu anlamına geldiğini gösterdi.

Rising Seas Institute Başkanı ve Kurucusu Eş-yazar John Englander şunları söyledi: “Deniz seviyesinde yükselme, önümüzdeki yıllarda toplumun karşılaştığı en zorlu sorunlardan biri olacak. Durup bekleyemeyeceğimizi kabul etmeliyiz. gerçek deniz seviyesi yükselişi hakkında netlik, bunun için planlamaya başlamak için.

“Tahminlerde daha fazla güven beklemek, bir güvenlik marjı oluşturmayı geciktirmek için bir neden değildir, örneğin bina kodları ve bölgelendirme, deniz seviyesindeki yükselmenin kaçınılmazlığını ve bunun felaketle sonuçlanan sonuçlarını kabul ederek.”

Deniz seviyesinin küresel düzeyde önemli ölçüde yükselmesinin iki ana yolu vardır. Yirminci yüzyıl boyunca, yükselişe termal genleşme hakim oldu – ilave ısı, su moleküllerini ayırarak okyanus suyunun hacmini genişletti. Ancak yirmi birinci yüzyılda, ikinci mekanizma baskın hale geldi: eriyen buz tabakalarından ve buzullardan su eklenmesi.

Termal genleşmeye bağlı deniz seviyesindeki yükselme, sıcaklık ve genişleme arasındaki nispeten basit ilişkiler kullanılarak tahmin edilebilirken, buz tabakaları ve buzullar, artan sıcaklıklara, tahmini daha zor hale getiren karmaşık ve birbirine bağlı yollarla yanıt verir.

Önümüzdeki yüzyıldaki iklim değişikliği ve bunun insan toplumu, doğa ve çevre üzerindeki artan etkisine bakan araştırmacılar, çeşitli yeryüzü sistemlerinin nasıl tepki vereceğine dair ipuçları için genellikle önceki doğal iklim değişikliği bölümlerine bakıyorlar.

Son buzul çağının sonunda, buz tabakalarının ısınmaya, zaman zaman şu anda gözlemlenenden daha yüksek oranlarda hızla kütle kaybederek tepki verdiğine ve bu da her yüzyılda birkaç metre deniz seviyesinde yükselmeye yol açtığına dair kanıtlar var.

Ekip, bunun, buz tabakalarının önümüzdeki yüzyılda mevcut modellerimizin tahmin ettiğinden daha hızlı kütle kaybedebileceği için, deniz seviyesindeki yükselme tahminlerinin olduğundan daha az tahmin edilebileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Yazarlar, modelleri ve tahminleri geliştirmek için bilgi boşluklarımızı doldurmak için gerekli olan temel araştırma alanlarını belirler. Bunlar, buzulların ve buz tabakalarının altındaki zeminin daha iyi haritalanmasını, buzulların okyanusla buluştuğu sınırda veri toplanmasını ve atmosfer, okyanus ve buz tabakalarının modellerinin iyileştirilmiş eşleşmesini içerir.

Mevcut buz tabakası dinamikleri gözlem ağı, bilim insanlarına zaten çok güçlü bir uyarı sinyali veriyor ve endişeye neden olsa da, yazarlar bu iyileştirmelerin deniz seviyesindeki hızlı değişim sinyallerine odaklanan yeni nesil bir ‘erken uyarı sistemine’ yol açabileceğini söylüyor. buz tabakalarının kenarları boyunca okyanus suyu sıcaklığındaki artışlar gibi.

Profesör Siegert, “Uydular, havadan platformlar, robotik cihazlar, saha araştırmacıları ve uzman bilgisiyle deniz seviyesinde tehlikeli yükselme için erken uyarı sistemine şimdiden iyi bir başlangıç ​​yaptık. Bu ağ büyürken ve güçlenirken, Buz tabakası sınırlarında acil eylem gerektiren büyük zayıflıklar. Antarktika ve Grönland’ın kilit bölgelerinde, en savunmasız ve gelecekte deniz seviyesinde hızlı yükselme kapasitesine sahip bir dizi robotik cihaz geliştirmemiz gerekiyor. “

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.