Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Kirli Su, Çatışma Bölgelerindeki Çocuklar İçin Mermilerden 20 Kat Daha Öldürücü


Dünya Su Günü çalışması, özellikle beş yaş altı çocuklar için güvenli olmayan temizlik ve hijyenin ölümcül doğasına dikkat çekiyor.

Myanmarlı 10 yaşındaki bir çocuk, Bangladeş, Cox's Bazar'daki bir kampta su topluyor
Myanmarlı 10 yaşındaki bir çocuk, Bangladeş, Cox’s Bazar’daki bir kampta su topluyor

Unicef, çatışma bölgelerinde yaşayan beş yaşın altındaki çocukların güvenli olmayan suyla bağlantılı ishalli hastalıklardan ölme olasılıklarının, savaş sonucu doğrudan şiddetten 20 kat daha fazla olduğunu buldu.

Afganistan, Irak, Suriye ve Yemen de dahil olmak üzere uzun vadeli çatışmaların kuşattığı 16 ülkeden ölüm verilerini analiz eden BM çocuk kurumu ayrıca güvenli olmayan su, temizlik ve hijyenin savaştan yaklaşık üç kat daha fazla çocuğu öldürdüğünü ortaya çıkardı.

Unicef’in yönetici direktörü Henrietta Fore, Cuma günü Dünya Su Günü münasebetiyle yayınlanan bir raporda yayınlanan bulguların, temiz su ve sanitasyona erişimin bir ayrıcalıktan çok bir insan hakkı olarak görülmesi ihtiyacının altını çizdiğini söyledi.

Fore “Su ve sanitasyona yönelik kasıtlı saldırılar, savunmasız çocuklara yönelik saldırılardır” dedi.

“Gerçek şu ki, kurşundan çok güvenli suya erişememekten ölen çocuk sayısı daha fazla. Su temel bir haktır. Yaşam için bir zorunluluktur. “

Rapor, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014’ten 2016’ya kadar Afganistan, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Irak, Libya, Mali’de “toplu şiddet” ve “ishal hastalığı” ile ilgili verilerini karşılaştırdı. Myanmar, Somali, Güney Sudan, Sudan, Suriye ve Yemen.

Rapora göre, güvenli olmayan su, sanitasyon ve hijyene bağlı ishal hastalığı her yıl beş yaşın altındaki ortalama 72.000 çocuğu öldürürken, savaştan kaynaklanan doğrudan şiddet ortalama 3.400 kişiyi öldürüyor.

Rapora göre, Libya ve Suriye dışında analiz edilen 16 ülkenin her birinde ishal beş yaş altı çocuğu öldürdü. 15 yaş altı çocukların, Libya, Irak ve Suriye dışında her yerde güvenli olmayan suyla ilgili hastalıklardan ölme olasılığı daha yüksekti.

Unicef’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölge su, çevre ve sanitasyon şefi Omar El Hattab, “İnsanlar kaçabilir veya mermi veya bombalardan kaçabilir, ancak ne pahasına olursa olsun suya doğru koşacak ve su arayacak” dedi.

Ne yazık ki güvenli olmayan su, sanitasyon ve hijyen her eve ulaşıyor ve yine de insanlar tarafından talep edilecek insanlar susarsa her türlü suyu içerler. Yemen’de her 10 dakikada bir çocuk önlenebilir nedenlerden ölüyor ve bu nedenlerin çoğu yetersiz beslenme, kolera, ishal, güvenli olmayan su, temizlik ve hijyenle ilgili.

Raporda, yeterli suya ve sanitasyona erişimin olmaması, kızları erkeklerden daha fazla etkilediğinden, su toplarken veya tuvalet kullanırken onları cinsel şiddete karşı savunmasız hale getiriyor.

Boko Haram isyanı nedeniyle çocuklar evlerinden kaçmak zorunda kaldılar, Çad'ın Göl bölgesindeki Bol'daki bir okul bahçesinde su içtiler.
Boko Haram isyanı nedeniyle çocuklar evlerinden kaçmak zorunda kaldılar, Çad’ın Göl bölgesindeki Bol’daki bir okul bahçesinde su içtiler.

Yine de Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Sian White, çatışmanın değişen doğasının su, sanitasyon ve hijyen sistemlerinin genellikle sivillere saldırmanın bir yolu olarak hedef alındığını ve Cenevre sözleşmesine aykırı olduğunu söyledi.

White “Hastaneler ve su ve sanitasyon altyapısı, savaşan tarafların insan yaşamına değerlerine saygı duyarak ‘yasaklı’ idi, ancak son deneyimler durumun artık böyle olmadığını gösteriyor” dedi.

“Çatışmanın failleri, su ve sanitasyon sistemlerini, güç kazanmak için kullanılabilecek ve sivillere zarar vermek için yok edilebilecek bir savaş varlığı olarak görüyor.”

El Hattab, geçtiğimiz Temmuz ayında Hodeida’da bir su üretim fabrikasının bombalanmasının 1 milyondan fazla insanı içme suyundan mahrum bıraktığını söyledi. Raporda, Suriye’deki savaşın, 2011’de çıkan çatışmalardan bu yana önemli su, sanitasyon ve elektrik sistemlerinin defalarca hasar görmesine neden olduğu ve kasıtlı olarak kapatmaların bir seferde 2 milyon kadar insanı etkilediği belirtildi.

El Hattab, “Su, sanitasyon ve hijyen hizmetleri asla kesintiye uğratılmamalı veya siyasallaştırılmamalıdır: güvenli suya erişim bir ayrıcalık değil, bir insan hakkıdır” dedi.

“Su ve sanitasyon hizmetlerine yönelik gelişigüzel saldırılar durdurulmalı ve güç kaynağı personelinin, su ve sanitasyon çalışanlarının bu tesislerin nerede olduğuna bakılmaksızın onarım ve bakım için tesislere erişmesine izin verilmelidir.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.