Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Suyunuzda PFAS’ı Önlemenin 4 Yolu

Suyunuzda PFAS’ı Önlemenin 4 Yolu

Potansiyel olarak tehlikeli kimyasallar her yerde bulunur ve çok sayıda tüketici ürününde kullanılır. Peki bu konularda neleri bilmeniz gerekir ?

PFAS bileşikleri her yerde bulunur ve gıda dağıtım kutularından yapışmaz tencere setlerine ve leke tutmaz giysilere kadar çeşitli ürünlerde kullanılır.

Ancak PFAS’a maruz kalmanın en rahatsız edici yollarından biri, fabrikalardan ve diğer tesislerden yapılan deşarjlarla kirlenmiş içme suyudur.

Consumer Report’un gıda güvenliği araştırma ve testi direktörü James E Rogers, polifloroalkil maddelerden (PFAS) tamamen kaçınamayacağınızı söylüyor. Ancak birkaç adım yardımcı olabilir. Bu, şişelenmiş suyu dikkatli bir şekilde seçmeyi de içerir çünkü bazıları diğerlerinden daha fazlasına sahiptir. İşte yapabileceğiniz başka şeyler.

Suyunu kontrol et

İçme suyundaki PFAS kimyasalları için hala sınırlar bulunmamakla birlikte, bazı şehirler rutin testler gerektirir.

Musluk suyunuzu bir kamu su sisteminden alırsanız, bu sonuçların ayrıntılarını içeren bir yıllık rapor alabilirsiniz. Sizinkini almadıysanız, yerel tedarikçinizi arayın. Kiralarsanız, ev sahibinizi arayın.

Çevre Koruma Ajansı ayrıca 100.000 veya daha fazla kişinin bulunduğu sistemler için raporlara sahiptir . Ayrıca, Çevre Çalışma Grubu ve Üniversiteler tarafından oluşturulan ve bilinen kirliliğe sahip toplulukları gösteren bir haritayı kontrol edebilirsiniz .

Suyunuzu test edin

Evinizde bir şehir suyu sistemi yoksa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa evinizin suyunu test ettirin. Birçok DIY kiti mevcuttur ancak neyi test ettikleri veya ne kadar doğru oldukları her zaman net değildir. Bu nedenle EPA, sertifikalı bir laboratuvar kullanılmasını önerir. Sertifikalı bir laboratuvar bulun .

Yirmi yedi gönüllü kitleri sipariş etti, evlerinden örnekler aldı ve sularını ağır metaller ve PFAS için test ettirdi. Gönüllüler aynı zamanda topladıkları su örneklerini karşılaştırma için CR onaylı bağımsız bir laboratuvara gönderdiler.

CR’nin analizine göre her iki hizmet de doğru sonuçlar verdi. Ancak kullanıcılar, her iki durumda da talimatların daha net olabileceğini ve söz verildiğinde sonuçların her zaman teslim edilmediğini söyledi.

Ve her ikisi de oldukça pahalıyken, SimpleLab’s daha iyi bir değerdi. WaterCheck’in belediye suyu için 190 $, kuyu suyu için 230 $ ve PFAS için 400 $ ile karşılaştırıldığında, belediye suyundaki kirletici maddeleri test etmek 129 $, kuyu suyu için 134 $ ve PFAS testi için ekstra 289 $ ‘a mal oldu.

Suyunuzu filtreleyin

Sularının yüksek PFAS seviyelerine sahip olduğunu öğrenen tüketiciler, bu bileşikleri ve diğer kirleticileri ortadan kaldırmak için genellikle en iyi sonucu veren ters ozmoz filtreleri kurabilirler. Ancak çok fazla yer kaplarlar ve pahalı olabilirler, bazıları 1000 $ veya daha fazlaya mal olur. Musluklara bağlanabilen veya suyun evinize girdiği yerlere takılabilen karbon filtreler de etkili olabilir ancak bazı bileşikler için işe yaramayabilirler. CR’nin su filtresi testleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Ürünleri dikkatli seçin ve kullanın

PFAS bileşikleri birçok üründe bulunur ve özellikle birkaçında yaygındır.

Buna leke tutmaz kumaş dahildir. Çevre kimyasallarının sağlık üzerindeki etkilerine odaklanan Silent Spring Institute bilim insanı Laurel Schaider, leke tutmayan veya suya dayanıklı kaplama kullanmayan halı ve mobilya markalarını seçmeyi düşünün diyor.

Fast-food ambalajları ve mikrodalga patlamış mısır poşetleri diğer yaygın kaynaklardır. Schaider, bu ürünlerin kullanımını en aza indirmenin mantıklı olduğunu söylüyor.

Yapışmaz tavalarla pişirirken de dikkatli olun. Üreticinin spesifikasyonlarına göre kullanıldığında PFAS’ı dökmemeli ancak aşırı ısıtmamalı, aşırı sıyırmamalı veya bu şekilde temizlenmeleri gerekmiyorsa bulaşık makinesine koymamalıdır.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.