Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Kadmiyum

Kadmiyum

Yumuşak, mavi-beyaz metalik bir elementtir. Çinko, kurşun, bakır gibi metallerin üretimi esnasında yan ürün olarak, pillerde, kaplamalarda, seramiklerde, plastiklerde, fotoğrafçılıkta, insektisitlerde ve çeşitli alaşımlarda kullanılır.

Madencilik, endüstriyel işlemler dışında katı atık sızıntı sularından kaynaklı olarak da su kaynaklarına karışabilmekte, galvanize borular sebebiyle de içme suyunda görülebilmektedir.

Kirletilmemiş doğal su kaynaklarında genellikle 1 µg/L’nin altında bulunur (WHO, 2011, s. 327). Yeraltı sularında, yerüstü sularına nazaran daha yüksek konsantrasyonlar görülür. Dünya çapında 110 istasyonda yapılan ölçümlerde, en yüksek değer 100 µg/L olarak Peru’da görülmüştür (WHO, 2011d, s. 2).

Sağlık Üzerine Etkileri

Kadmiyum ağırlıklı olarak böbreklerde birikim yapar ve insanda 10-35 yıl arası uzun bir biyolojik yarılanma ömrüne sahiptir. Uzun süre düşük seviyede alınan kadmiyum bu birikim sebebiyle böbreklerde, akciğerde, karaciğer ve sinir sisteminde hasara, kemiklerde hassasiyete ve kolay kırılmaya, bazen de farklı tiplerdeki kanserlere neden olabilir.

İçme suyu ile alınan çok yüksek seviyedeki kadmiyum, mideyi tahriş eder, kusma ve ishale bazen de ölüme dahi yol açabilmektedir (ATSDR, 2012, s. 5). Kadmiyumun ağızdan alınması halinde kanserojenik ya da genotoksik etkisinin olduğuna dair yeterli kanıt söz konusu değildir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun insan sağlığı açısından yaptığı değerlendirmeler neticesinde 0,003 mg/L kılavuz değer olarak belirlenmiştir. Ancak USEPA limit değer olarak 0,005 mg/L’yi kabul etmiştir.

Arıtma Yöntemleri

USEPA tarafından kabul edilen en uygun arıtma yöntemleri; koagülasyon/filtrasyon, kireçle yumuşatma, ters ozmos, iyon değişimidir. Bu yöntemlere ilave olarak nanofiltrasyon ve elektrodiyaliz yöntemi de kadmiyum gidermede kullanılabilecek yöntemler olarak sayılabilir. Bu yöntemler kullanılarak 0,002 mg/L kadmiyum seviyesi sağlanabilmektedir (WHO, 2011, s. 495).

Kireçle yumuşatma ile % 98 (pH 8,5-11,3) ve demir III klorür ile koagülasyonda % 90 giderim (pH >8) sağlanabilmektedir (National Health and Medical Research Council [NHMRC], 2014, s. 458).

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.