Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

İklim Değişikliği: Tehlikeli Isınma Eşiği Muhtemelen 2027-2042 Arasında Aşılacak

İklim Değişikliği: Tehlikeli Isınma Eşiği Muhtemelen 2027-2042 Arasında Aşılacak

ikeli küresel ısınmanın eşiği muhtemelen 2027 ile 2042 arasında aşılacak – Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin bugün ile 2052 arasındaki tahmininden çok daha dar bir pencere . McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar, İklim Dinamikleri’nde yayınlanan bir çalışmada , Dünya’nın sıcaklığını yansıtmanın daha kesin bir yolu. Geçmiş verilere dayanarak, önceki yaklaşımlara kıyasla belirsizlikleri önemli ölçüde azaltır.

Bilim adamları, onlarca yıldır iklim modellerini kullanarak gelecekteki küresel ısınmanın tahminlerini yapıyorlar. Bu modeller, Dünya’nın iklimini ve muhtemelen nasıl değişeceğini anlamada önemli bir rol oynamaktadır. Ama ne kadar doğrular?

Belirsizlikle başa çıkmak

İklim modelleri, atmosfer, okyanus, buz, kara yüzeyi ve güneş gibi Dünya’nın iklimini etkileyen farklı faktörlerin matematiksel simülasyonlarıdır. Geleceği tahmin etmek söz konusu olduğunda, Dünya’nın mevcut sistemlerinin en iyi şekilde anlaşılmasına dayalı olsalar da belirsizlikler devam etmektedir.

“İklim şüphecileri, hatalı süper bilgisayar modellerine bağlı oldukları için küresel ısınma projeksiyonlarının güvenilmez olduğunu savundular. Bu eleştiriler haksız olsa da, gelecekteki ısınmayı tahmin etmek için bağımsız ve farklı yaklaşımlara olan ihtiyacı vurguluyorlar” diyor profesör Bruno Tremblay McGill Üniversitesi Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Bölümü.

Şimdiye kadar, genel sıcaklık tahminlerindeki geniş aralıklar, farklı azaltma senaryolarında sonuçların tam olarak belirlenmesini zorlaştırdı. Örneğin, atmosferik CO2 konsantrasyonları iki katına çıkarılırsa, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından kullanılan Genel Dolaşım Modelleri (GCM’ler), 1.9 ile 4.5C arasında çok olası bir küresel ortalama sıcaklık artışı öngörmektedir – ılımlı iklimi kapsayan geniş bir aralık alt uçta değişiklikler ve diğerinde felaketler.

Yeni bir yaklaşım

“Dünya’nın sıcaklığını tahmin etmeye yönelik yeni yaklaşımımız, GCM’ler tarafından kusurlu bir şekilde yakalanan teorik ilişkilerden ziyade tarihsel iklim verilerine dayanmaktadır. Yaklaşımımız, iklim duyarlılığının ve belirsizliğinin birkaç varsayımla doğrudan gözlemlerden tahmin edilmesine izin veriyor” diyor co – McGill Üniversitesi’nde eski bir yüksek lisans araştırmacısı olan Raphael Hebert, şu anda Almanya’nın Potsdam kentindeki Alfred-Wegener-Institut’ta çalışıyor.

İklim Dinamikleri için yapılan bir çalışmada araştırmacılar, Dünya’nın sıcaklığını 2100’e projelendirmek için yeni Ölçeklendirme İklim Tepki Fonksiyonu (SCRF) modelini tanıttılar. . Araştırmacılar sonuçları analiz ederken, tehlikeli ısınma eşiğinin (+ 1.5C) muhtemelen 2027 ile 2042 arasında aşılacağını buldular. Bu, GCM’nin bugün ile 2052 arasında tahmin ettiğinden çok daha dar bir penceredir. beklenen ısınma yaklaşık yüzde 10 ila 15 oranında biraz daha düşüktü. Bununla birlikte, SCRF’nin “çok muhtemel ısınma menzillerinin” GCM’lerinkiler içinde olduğunu ve ikinci desteği verdiğini de buldular.

McGill Üniversitesi Fizik Bölümü’nde profesör olan yazar Shaun Lovejoy, “Hükümetler nihayet iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye karar verdiğine göre, liderlerin en zayıf politikaların bile tehlikeli sonuçları önleyebileceğini iddia edebilecekleri durumlardan kaçınmalıyız” diyor. “Yeni iklim modelimiz ve yeni nesil iyileştirmeleriyle, daha az sallanma alanı var.”

Makalemizin İngilizcesihttps://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201221160425.htm

Başka Makalemiz:https://galiparduc.com/kambocya-golu-kuruyor/

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.