Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Kamboçya’nın en büyük gölü kuruyor, ormanları ve balıkları da beraberinde götürüyor.

Kamboçya’nın en büyük gölü kuruyor, ormanları ve balıkları da beraberinde götürüyor.

Kuraklık ve barajlar, Tonle Sap Gölü’nü tehlikeli bir düşüşe itti, bataklık ormanlarını ve ülkenin proteinlerinin çoğunu sağlayan balık popülasyonunu tehdit etti.

Hun Sotharith, balıkçı olmak için Kamboçya’nın Tonle Sap Gölü’ne taşındığını hatırlıyor. 1990’ların başlarıydı ve balık avladığı tatlı su bataklık ormanı o kadar yoğundu ki, eski bir asker olan Sotharith’in yüzen köyüne dönüş yolunu bulması bir buçuk gün alabilirdi.

O zamanlar, altı aylık yağmur mevsimi boyunca, geniş sulak alan, nesli tükenmekte olan Mekong dev yayın balığı da dahil olmak üzere çok çeşitli balıklar için beslenecek, üreyecek ve saklanacak bir yer haline geldi. Sotharith, “Her yer ormandı ve balık boldu” diyor.

Bugün, Sotharith’in şu anda başkan yardımcısı olduğu gölün kuzeybatı ucundaki beş köylü bölge Koh Chivang’da, bu ormanlık su dünyasının sadece kalıntıları kaldı. 2016 kurak mevsiminde çıkan bir yangın, ilçedeki su basan ormanın yüzde 80’ini yakarak kritik balık habitatını yok etti ve yüzen evlerde yaşayan 13.000 sakinin çoğunun balıkçılığı terk etmesine neden oldu; şimdi biber ve diğer mahsulleri yetiştiriyorlar.

göl

Tonle Sap Gölü Tehlike Altında!

Benzer bir hikaye, Güneydoğu Asya’nın en büyük gölü ve dünyanın en verimli iç balıkçılığının merkezi olan Tonle Sap çevresinde de yaşanıyor. Yerli ormanın bir zamanlar göl yatağından, sıkıcı, kuru, ağaçsız tarım arazilerinden büyüdüğü (ancak son yıllarda geç gelen sel suları tarafından sular altında kalan) birçok yerde şimdi göz alabildiğine uzanıyor. Tarım için araziyi temizlemek amacıyla genellikle kasıtlı olarak yakılan yangınlar, su takviyesi sağlayan ormanları daha da azaltmıştır.

Pek çok korumacı, UNESCO Biyosfer Rezervi olan Tonle Sap’ın varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor. Daha fazla ormansızlaşma ve çevresel bozulma, göl çevresinde yaşayan yaklaşık bir milyon Kamboçyalıya ve ülkenin birincil protein kaynağı olan balıklar için ona bağımlı olan milyonlarca kişiye yıkıcı ekonomik zarar verme potansiyeline sahip.

Kamboçya’nın merkezinde bir doğa rezervi olan ve Güneydoğu Asya’nın kalan son ova, yaprak dökmeyen ormanlık alanlarından biri olan Prey Lang gibi diğer alanlar, yüksek ormansızlaşmaya maruz kalırken – çoğu zaman hükümetin yolsuzluğuyla desteklenen yasadışı ağaç kesimi nedeniyle – orantılı olarak en büyük kayıp Tonle’da meydana geldi Son zamanlarda Water dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre özsu taşkın yatağı ormanı.1993’ten bu yana sular altında kalmış ormanlarda yüzde 31’lik bir kayıp olduğunu gösteriyor.

Diğer çalışmalar, su basmış ormanların kuru ormanlardan daha fazla karbon emilimi potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir, bu da atmosferden büyük miktarlarda karbondioksiti kaldırarak ve depolayarak iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

Nevada, Reno Üniversitesi’nde balık biyoloğu ve onlarca yıldır bölgede çalışan ve USAID projesine liderlik eden bir National Geographic Kaşifi olan Zeb Hogan şöyle diyor: “Trajik olaylarla birlikte benzersiz bir ekosistemin yok olduğunu görüyoruz. vahşi yaşam kaybı, balıkçılık kaybı ve çok sayıda insan için geçim kaynaklarının kaybı. “

İlgili Makale: Oreni’nin Hikayesi

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.