Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Türkiye ile anlaşmaya varılmazsa Irak su kriziyle karşı karşıya

Türkiye ile anlaşmaya varılmazsa Irak su kriziyle karşı karşıya

Irak Su Kaynakları Bakanı Mahdi Rashid Al-Hamdani dün, ülkenin su kotalarını yukarı havza ülkeleriyle artırmayı koordine etmeye devam edeceğini söyledi.

Irak’ın Dhi Qar eyaletinde ulusal bir projenin açılışında konuşan El-Hamdani, ülkesinin “Irak’taki tüm su kotası ihlallerini ortadan kaldırmaya kararlı” olduğunu duyurdu.

Resmi INA’nın aktardığına göre El Hamdani, “Tarım sektörüne dikkat çekmek Irak ekonomisinin başarılı olması için acil bir gerekliliktir.” “Tarım arazilerinin çoğuna sulama suyu ulaştırma” umudunu dile getirdi.

Ekim ayında bakanlık sözcüsü Ali Radhi Thamer, komşu ülkelerle, özellikle Türkiye ile su kotaları konusunda yapılan müzakerelerin “büyük ilerlemeye” tanık olduğunu söyledi. Bakan, 30 yılı aşkın süredir ilk anlaşma olan “Dicle Nehri’nin sularını yönetmek ve Irak’ın aylık su kotasını güvence altına almak için” Türkiye ile bir protokol imzalamayı planladığını açıkladı.

Irak Su Kriziyle

Irak Su Krizine Karşı Türkiye’yi Bekliyor.

Yeni Khaleej’in haberine göre , Irak Su Kaynakları Bakanı Mehdi Rashid El Hamdani dün ülkesinin Türkiye ile anlaşmaya varmazsa su kriziyle karşılaşacağı uyarısında bulundu .

Al-Hamdani, Türkiye ile su meselesinin sonuçlandırılmasının önemini vurguladı,”Türkiye bu konuyu incelemek için iki ay istiyor.”

Temmuz 2020’de Irak Tarım Bakanlığı, Türkiye ile su krizine çözüm bulunmazsa ülkedeki tarım sektörünün olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu.

Dicle ve Fırat Irak’taki ana su kaynakları olarak kabul ediliyor, ancak su seviyeleri geçtiğimiz yıllarda yukarı havza ülkeleri Türkiye ve İran tarafından inşa edilen barajlar nedeniyle azaldı .

Eylül 2020’de Irak parlamentosundaki Dış İlişkiler Komitesi, komşu ülkelerle su meselesini müzakere etmek için El Hamdani başkanlığında bir heyet oluşturdu.

İlgili Makale: Su Olmadan Ne Kadar Yaşayabilirsin?

Kaynak : Middleeastmonitor

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.