Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

İçme Suyu Kirleticileri – Kurşun

İçme Suyu Kirleticileri – Kurşun

İçme Suyundaki Kurşunu Azaltmak İçin Yapabileceğiniz Eylemler İçmeden Önce Borularınızı Yıkayın

Belirli bir musluktaki su altı saat veya daha uzun süre kullanılmadığında, soğuk su borularınızı, suyu olabildiğince soğuyana kadar akıtarak “yıkayın”. (Yakın zamanda duş alma veya tuvalet sifonu çekme gibi yoğun su kullanımı varsa bu, beş ila otuz saniye kadar kısa bir süre alabilir. Aksi takdirde, iki dakika veya daha uzun sürebilir.) Evinizin borularında su ne kadar uzun süre kalırsa, daha fazla kurşun içerebilir.

Borularda Kurşun Tüketimini Aza İndirmek İçin Sadece Soğuk Su Kullanın

İçmek, yemek pişirmek ve özellikle bebek maması yapmak için sadece soğuk su musluğundan gelen suyu kullanın. Sıcak su muhtemelen daha yüksek seviyelerde kurşun içerir. Yukarıda önerilen iki işlem ailenizin sağlığı için çok önemlidir. Ev suyundaki kurşunun çoğu yerel su kaynağından değil, genellikle evinizdeki sıhhi tesisattan geldiği için kurşun seviyelerini düşürmede muhtemelen etkili olacaklardır.

Suyunuzu Test Ettirin

İçme veya yemek pişirmek için kullanılan sudaki kurşunu azaltmak için yukarıdaki iki önlemi aldıktan sonra suyunuzu test ettirin. Ev suyunuzdaki kurşun miktarından emin olmanın tek yolu, yetkili bir devlet onaylı laboratuvar tarafından test edilmesini sağlamaktır. Su tedarikçiniz test konusunda bilgi veya yardım sunabilir. Test, apartman sakinleri için özellikle önemlidir, çünkü kurşun lehimli merkezi borulara sahip yüksek binalarda yıkama etkili olmayabilir.

İçme suyundaki kurşun sorunu ve bu konuda yapabilecekleriniz hakkında daha fazla bilgi için bu kitapçığın geri kalanında yer alan soru ve cevapları okuyun. Yerel veya eyalet sağlık veya çevre departmanınız ek bilgi sağlayabilir.

Soru: Kurşun neden bir sorundur?

Cevap: Çok sayıda tüketici ürününde kullanılmış olmasına rağmen, kurşun, solunması veya yutulması halinde insan sağlığına zararlı olduğu bilinen zehirli bir metaldir. Önemli kurşun maruziyeti kaynakları şunları içerir: ortam havası, toprak ve toz (hem evin içinde hem de dışında), yiyecekler (havada veya yiyecek kaplarında kurşun ile kirlenebilir) ve su (tesisat korozyonundan). Ortalama olarak, içme suyundaki kurşunun küçük çocuklarda toplam kurşun maruziyetinin yüzde 10 ila 20’sine katkıda bulunduğu tahmin edilmektedir. Benzinde kurşun üzerindeki federal kontroller, insanların kurşuna maruz kalmasını önemli ölçüde azaltmıştır. Zararın derecesi, maruz kalma düzeyine bağlıdır (tüm kaynaklardan). Kurşuna maruz kalmanın bilinen etkileri, düşük maruziyet seviyelerindeki ince biyokimyasal değişikliklerden, ciddi nörolojik ve toksik etkilere ve hatta aşırı yüksek seviyelerde ölüme kadar uzanır.

Kurşundan Gelen Sağlık Tehditleri

İnsan vücudunda çok fazla kurşun beyne, böbreklere, sinir sistemine ve kırmızı kan hücrelerine ciddi zararlar verebilir.

Aşağıdaki durumlarda kısa süreli maruziyette bile en büyük riske sahipsiniz:

 • küçük bir çocuksun veya
 • hamilesin.

İçme Suyundaki Kurşun Kaynakları

İçme suyunuzdaki kurşun seviyelerinin aşağıdaki durumlarda en yüksek olması muhtemeldir:

 • evinizde biraz kurşun içeren pirinç musluklar veya armatürler var veya
 • evinizin veya su sisteminizin kurşun boruları var veya
 • evinizde lehimli bakır borular var ve
 • ev beş yaşından küçükse veya
 • doğal olarak yumuşak suyunuz var veya
 • su genellikle borularda birkaç saat kalır.

Soru: Kurşun herkesi eşit şekilde etkiler mi?

Cevap: Küçük çocuklar, bebekler ve fetüsler kurşun zehirlenmesine karşı özellikle savunmasız görünmektedir. Bir yetişkin üzerinde çok az etkisi olacak bir doz kurşun, küçük bir beden üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, büyüyen çocuklar tükettikleri kurşunları daha hızlı emeceklerdir. Bir çocuğun zihinsel, fiziksel ve nörolojik gelişimi, yönlendirmeye aşırı maruz kalma nedeniyle geri dönüşü olmayan bir şekilde bodur olabilir. Diyeti suyla yapılan sıvılardan oluşan bebeklerde – bebek maması gibi – içme suyundaki kurşun, toplam kurşun maruziyetinin daha da büyük bir kısmını oluşturur (yüzde 40 ila 60).

Soru: Kurşun içme suyuna nasıl girer?

Cevap: Tipik olarak, su yerel arıtma tesisinizden veya kuyunuzdan çıktıktan sonra kurşun suyunuza girer. Yani evinizin suyundaki kurşun kaynağı büyük olasılıkla evinizin kendi tesisatındaki boru veya lehimdir. En yaygın neden korozyon, su ile kurşun borular veya lehim arasındaki reaksiyondur. Çözünmüş oksijen, düşük pH (asitlik) ve sudaki düşük mineral içeriği, korozyonun yaygın nedenleridir.

Soru: Evimin yaşı bir fark yaratır mı?

Cevap: Kurşunla kontamine içme suyu genellikle çok eski veya çok yeni olan evlerde bir sorundur. 1900’lerin başlarına kadar, ülkenin bazı bölgelerinde iç tesisat için kurşun borular kullanmak yaygın bir uygulamaydı. Ayrıca, konutları kamu su kaynaklarına bağlayan servis bağlantıları için kurşun borular sıklıkla kullanılmıştır. (Bu uygulama bazı yörelerde ancak son zamanlarda sona ermiştir.) 1930’dan önce kurulan tesisatın kurşun içermesi muhtemeldir. Bakır borular, çoğu konut tesisatında kurşun boruların yerini almıştır. Ancak bakır borularda kurşun lehim kullanımı yaygındır. Uzmanlar, bu kurşun lehimi, bugün ABD evlerinde ev suyunun kurşun kirliliğinin ana nedeni olarak görüyorlar. Yeni pirinç musluklar ve armatürler, “kurşunsuz” olmalarına rağmen kurşun sızdırabilir. Bilimsel veriler, ev ne kadar yeniyse kurşun kontaminasyonu riskinin o kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Bina yaşlandıkça kurşun seviyeleri azalır. Bunun nedeni, zamanla mineral birikintilerinin boruların içinde bir kaplama oluşturmasıdır (eğer su aşındırıcı değilse). Bu kaplama, suyu lehimden yalıtır. Ancak, ilk beş yıl boyunca (kaplama oluşmadan önce) su kurşunla doğrudan temas halindedir. Büyük olasılıkla, beş yaşından küçük binalardaki su, yüksek düzeyde kurşun kontaminasyonuna sahiptir.

Soru: Suyumda çok fazla kurşun olup olmadığını nasıl anlarım?

Cevap: Suyunuzu kurşun için test ettirmelisiniz. Test maliyeti 20 ila 100 dolar arasındadır. Suda çözünmüş kurşunu göremeyeceğiniz, tadamayacağınız veya koklayamayacağınız için, içme suyunuzda zararlı miktarlarda kurşun olup olmadığını anlamanın tek kesin yolu test yapmaktır. Evinizde kurşun borular varsa (kurşun, bir ev anahtarıyla kolayca çizilebilecek kadar yumuşak, mat gri bir metaldir), korozyon belirtileri görürseniz (sık sızıntılar, pas renkli su, lekeli bulaşıklar veya veya plastik olmayan tesisatınız beş yaşından küçükse Su tedarikçiniz, evinizde veya bölgenizde kullanılan servis konektörünün kurşundan yapılıp yapılmadığı da dahil olmak üzere yararlı bilgilere sahip olabilir. Test, özellikle yüksek binalarda önemlidir. sifonun çalışmayabileceği binalar.

Soru: Suyu nasıl test ettiririm?

Cevap: Musluktan alınan su numuneleri toplanmalı ve analiz için kalifiye bir laboratuvara gönderilmelidir. Bilgi ve yardım için yerel su idarenize veya yerel sağlık departmanınıza başvurun. Bazı durumlarda, bu yetkililer sizin için musluk suyunuzu test edecek veya sizi kalifiye bir laboratuvara yönlendirebilirler. Telefon rehberinizin sarı sayfalarında ‘Laboratuvarlar’ altında kalifiye bir test şirketi bulabilirsiniz.Kullandığınız laboratuvarın, içme suyu numunelerini kurşun kontaminasyonu için analiz edebilecek şekilde eyaletiniz veya EPA tarafından onaylandığından emin olmalısınız. Hangi laboratuvarların kalifiye olduğunu öğrenmek için eyalet veya yerel çevre veya sağlık departmanı ile iletişime geçin.

Soru: Test prosedürleri nelerdir?

Cevap: Numune toplamaya ilişkin düzenlemeler değişiklik gösterecektir. Birkaç laboratuvar, numuneleri alması için eğitimli bir teknisyen gönderecektir; ancak çoğu durumda laboratuvar, kendi musluk suyu numunelerinizi nasıl almanız gerektiğine ilişkin talimatlarla birlikte numune kapları sağlayacaktır. Numuneleri kendiniz toplarsanız, laboratuvarın talimatlarını tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Aksi takdirde sonuçlar güvenilir olmayabilir. Laboratuvarın EPA’nın su numunesi alma ve analiz prosedürlerini izlediğinden emin olun. Bir “ilk çekiliş” ve “tamamen temizlenmiş” bir numune aldığınızdan emin olun.

Eski evlerde yeni tesisat tamir ederken veya kurarken, kiraladığınız tesisatçıya yalnızca kurşunsuz malzemeler kullanmasını yazılı olarak söyleyin. Yeni bir ev inşa ederken kurşunsuz malzemelerin kullanıldığından emin olun. Yeni inşa edilmiş bir eve taşınmadan önce, tüm süzgeçleri musluklardan çıkarın ve sıhhi tesisattaki gevşek lehim veya akı kalıntılarını gidermek için suyu en az 15 dakika boyunca yıkayın. Ara sıra, süzgeçleri kontrol edin ve daha sonra birikebilecek gevşek malzemeyi çıkarın.

Soru: İçme suyu dışındaki kaynaklardaki kurşun ne olacak?

Cevap: Yukarıda bahsedildiği gibi, içme suyunun küçük çocuklarda toplam kurşun maruziyetinin yalnızca yüzde 10 ila 20’sine katkıda bulunduğu tahmin edilmektedir. Kurşuna maruz kalmanın diğer kaynakları hakkında daha fazla bilgi için yerel sağlık departmanınıza danışın veya EPA’yı arayın. Birkaç genel önlem, evinizin içinde:

 • Kurşun içermediğinden emin değilseniz, evdeki boyayı çıkarmaktan kaçının. Kurşun boya, yalnızca sizi kurşun boya tozundan nasıl koruyacağını bilen biri tarafından çıkarılmalıdır. Ancak yer, pencere pervazı, halı, döşeme ve çocukların ağzına soktuğu her türlü eşyayı yıkayarak bu kurşun kaynağından kurtulabilirsiniz.
 • Çocukların dışarıda kir veya karda oynadıktan sonra ellerini yıkadıklarından emin olun.
 • Yiyecekleri asla açık kutularda saklamayın, Cam plastik veya paslanmaz çelik kaplarda saklayın. Kurşun içerip içermediğini bilmiyorsanız, sırlı çömlekleri yalnızca sergilemek için kullanın.
 • Kurşun etrafında çalışıyorsanız, eve getirmeyin. İşyerinde duş alın, kıyafetlerinizi değiştirin ve iş kıyafetlerinizi ayrı yıkayın.

Soru: İşe yarayacak çok sayıda arıtma cihazı yok mu?

Cevap: Etkili kurşun azaltma için onaylanmış birçok cihaz vardır, ancak lead’i çıkarmak için tasarlanmamış cihazlar çalışmayacaktır.

Soru: Hükümet ev suyunda kurşun sorunu konusunda ne yapıyor?

Cevap: Kurşuna maruz kalmanızı azaltmak için iki önemli hükümet eylemi vardır:

 1. Güvenli İçme Suyu Yasası’nın yetkisi altında, EPA, içme suyunda kurşun için eylem seviyesini 15 ppb olarak belirlemiştir. Bu, kamu hizmetlerinin, numune alınan evlerin en az yüzde 90’ında müşterinin musluğundan gelen suyun bu seviyeyi aşmamasını sağlaması gerektiği anlamına gelir. Musluktan akan su bu sınırı aşarsa, şebeke sorunu gidermek için belirli adımlar atmalıdır. Kamu hizmetleri ayrıca vatandaşları standardın tüm ihlallerinden haberdar etmelidir.
 2. Haziran 1986’da Başkan Reagan, Güvenli İçme Suyu Yasasında yapılan değişiklikleri imzaladı. Bu değişiklikler, herhangi bir kamu su sisteminin kurulumunda veya onarımında veya bir kamu su sistemine bağlı bir konut veya konut dışı tesisteki herhangi bir sıhhi tesisatta “kurşunsuz” boru, lehim ve eritken kullanımını gerektirir. Bu değişikliklerin hükümlerine göre, lehimler ve flux, yüzde 0,2’den fazla kurşun içermediklerinde “kurşunsuz” olarak kabul edilecektir. (Geçmişte, lehim normalde yaklaşık yüzde 50 kurşun içeriyordu.) Borular ve bağlantı parçaları, yüzde 8,0’dan fazla kurşun içermediğinde “kurşunsuz” olarak kabul edilecekti. Bu gereklilikler Haziran 1986’da yürürlüğe girdi. Yasa eyalet hükümetlerine bu yeni sınırlamaları uygulamak ve uygulamak için Haziran 1988’e kadar süre verdi. Eyaletler, içme suyu sistemlerinde kurşun malzemelerin kullanımını yasaklamış olsa da, bu tür yasaklar mevcut tesisattaki kurşun kirliliğini ortadan kaldırmaz. Ayrıca, yasağı uygularken, bazı eyaletler yeni sıhhi tesisat kurulumlarında yasadışı olarak kullanılan kurşun lehim bulmaya devam ettiler. Sorumlu tesisatçılar her zaman yasağı gözlemlerken, bu, bazı sıhhi tesisat kurulumlarının veya kurşun lehim kullanan onarımların sınırlı sayıda icra personeli tarafından tespit edilmekten kaçıyor olabileceğini düşündürmektedir. (yıkanmış numune, suyu kullanmadan önce musluğun yıkanmasının etkinliğini gösterecektir.)

Soru: Kurşun miktarının ne kadarı fazla?

Cevap: Federal standartlar başlangıçta sudaki kurşun miktarını milyarda 50 parça (ppb) ile sınırladı. Yeni sağlık ve maruziyet verilerinin ışığında, EPA 15 ppb’lik bir eylem seviyesi belirlemiştir. Testler, ev suyunuzdaki kurşun seviyesinin 15 ppb veya daha yüksek olduğunu gösteriyorsa, özellikle evde küçük çocuklar varsa, musluk suyunuzdaki kurşun seviyesini mümkün olduğunca azaltmanız önerilir. (EPA, 40 milyondan fazla ABD sakininin 15 ppb’den fazla kurşun içerebilen su kullandığını tahmin etmektedir.) Not: Bir ppb litre başına 1,0 mikrograma (µg/1) veya litre başına 0,001 miligrama (mg/1) eşittir.

Soru: Kurşuna Maruz kalmamı nasıl azaltabilirim?

Cevap: İçme suyunuz kurşunla kirlenmişse – veya emin olana kadar – maruziyetinizi en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bu eylemlerden ikisi, bir sorunu olan veya bir sorunu olduğundan şüphelenen herkes tarafından hemen gerçekleştirilmelidir. Burada listelenen diğer eylemlerin tavsiye edilebilirliği, özel koşullarınıza bağlı olacaktır.

 • İlk adım, evinizin sıhhi tesisatıyla altı saatten fazla temas halinde olan suyu, örneğin gece veya iş gününüz boyunca tüketmekten kaçınmaktır. Suyu içmek veya yemek pişirmek için kullanmadan önce, suyun alabildiğine soğuduğunu hissedene kadar suyun akmasına izin vererek soğuk su musluğunu “yıkayın”. Bunu her içme suyu musluğu için yapmalısınız – duş almak mutfak musluğunuzu yıkamaz. Yaklaşık 1930’dan önce inşa edilen binalarda kurşundan yapılmış servis konektörleri olabilir. Suyun soğuduktan sonra 15 saniye daha akmasına izin vermek de bu servis konektörünü yıkamalıdır. Yıkama önemlidir çünkü su kurşun borulara veya kurşun lehime ne kadar uzun süre maruz kalırsa olası kurşun kirliliği o kadar fazla olur. (Yıkadıktan sonra çıkan su, kurşun borular veya lehim ile uzun süreli temas halinde olmayacaktır.) Musluğu temizledikten sonra, bir veya daha fazla şişeyi suyla doldurabilir ve o gün daha sonra kullanmak üzere buzdolabına koyabilirsiniz. (Atılan su – genellikle bir ila iki galon – bulaşık veya çamaşır yıkamak gibi tüketim dışı amaçlar için kullanılabilir; israf edilmesine gerek yoktur.) Not: Kurşun lehimle birleştirilmiş geniş çaplı besleme borularına sahip yüksek binalarda yıkama etkisiz olabilir.
 • İkinci adım, asla sıcak su musluğundan su ile yemek pişirmemek veya su tüketmemektir. Sıcak su, kurşunu soğuk sudan daha hızlı çözer. Bu nedenle, sıcak musluktan alınan suyu yemek pişirmek veya içmek için ve özellikle bebek maması yapmak için kullanmayın. (Sıcak suya ihtiyacınız varsa, soğuk musluktan su çekin ve ocakta ısıtın.) Herhangi bir tüketim için sadece soğuk musluktan tamamen akan su kullanın.

Diğer eylemler

 • Bir kamu su sistemi size hizmet veriyorsa, tedarikçinizle iletişime geçin ve besleme sisteminin kurşun boru içerip içermediğini ve suyunuzun aşındırıcı olup olmadığını sorun. Her iki yanıt da evet ise, tedarikçinin kurşun kontaminasyonu sorunuyla başa çıkmak için hangi adımları attığını sorun. İçme suyu, daha az aşındırıcı hale getirmek için tesiste arıtılabilir. Boston ve Seattle gibi şehirler, bunu kişi başına bir dolardan daha düşük bir yıllık maliyetle başarıyla gerçekleştirdi. (Korozyonun azaltılmasına yönelik tedavi, tesisattaki hasarı azaltarak hem sizi hem de su tedarikçisini paradan tasarruf ettirecektir.) Kurşun borular içeren su şebekelerinin yanı sıra, kurşun servis bağlantılarının tedarikçinin yetkisi altındaki bölümleri de değiştirilebilir.
 • Bir kuyunuz veya başka bir su kaynağınız varsa, suyu daha az aşındırıcı hale getirmek için arıtabilirsiniz. Bireysel haneler için korozyon kontrol cihazları, kalsit filtreleri ve diğer cihazları içerir. Kalsit filtreler, su kaynağı ile herhangi bir kurşun servis bağlantısı veya kurşun lehimli boru arasındaki hatta takılmalıdır. Piyasada bulunan bu ürünleri bulmak için sağlık veya su departmanınızdan yardım isteyebilirsiniz.
 • Bir dizi kartuş tipi filtreleme cihazı mevcuttur. Bu cihazlar, ters ozmoz, karbon, iyon değişim reçineleri, aktifleştirilmiş alümina ve diğer özel olarak pazarlanan ürünler dahil olmak üzere çeşitli filtreleme ortamları kullanır. Muslukta kurşun maruziyetini azaltmak için bu cihazların etkinliği büyük ölçüde değişebilir. Bir filtre satın aldıysanız, filtreyi üreticinin belirttiği şekilde periyodik olarak değiştirmelisiniz. Bunun yapılmaması, yüksek kurşun seviyelerine maruz kalınmasına neden olabilir.

Tanımlar

Korozyon: Kimyasal bir reaksiyonun (bu durumda su ve metal borular arasında veya iki farklı metal arasında) neden olduğu metalin çözünmesi ve aşınması.

İlk Çekme: Musluk ilk açıldığında hemen çıkan su.

Flush: Borularda uzun süre kalmış olabilecek tüm suyu boşaltmak için soğuk su musluğu açmak. Yeni evlerde, bir sistemi yıkamak, gevşek lehim ve akı parçacıklarını gidermek için kullanılmayan borulardan fışkıran büyük miktarlarda su göndermek anlamına gelir. (Bazen bu doğru yapılmaz veya hiç yapılmaz).

Flux: Lehimleme sırasında lehim akışını kolaylaştırmak için uygulanan bir madde. Flux genellikle kurşun içerir ve kendisi bir kontaminasyon kaynağı olabilir.

Doğal olarak yumuşak su: Mineral içeriği düşük, sertlik mineralleri kalsiyum ve magnezyumdan yoksun herhangi bir su.

Kamu Su Sistemi: 25 veya daha fazla kişiye su sağlayan veya 15 veya daha fazla hizmet bağlantısına (binalar veya müşteriler) sahip herhangi bir sistem.

Servis Konnektörü: Şebeke suyu şebekesinden bir binaya musluk suyunu taşıyan boru. Geçmişte bunlar genellikle kurşundan yapılırdı.

Yumuşak su: “Sert” olmayan herhangi bir su. Kalsiyum veya magnezyum içeren tuzlar gibi çok miktarda çözünmüş mineral içerdiğinde su sert olarak kabul edilir. Sabunun köpürme hareketini engelleyen sert suya aşina olabilirsiniz.

Lehim: Sıhhi tesisattaki derzleri kapatmak için kullanılan metalik bir bileşik. Yakın zamana kadar, çoğu lehim yaklaşık yüzde 50 kurşun içeriyordu.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.