Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

En Yaygın Su Kirleticileri

En Yaygın Su Kirleticileri

Şişelenmiş ve musluk suyu da dahil olmak üzere içme suyunun en azından küçük miktarlarda bazı kirletici maddeler içermesi makul bir şekilde beklenebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, EPA (Çevre Koruma Ajansı), içme suyunda bulunabilen yaklaşık 90 farklı kirletici türü için katı standartlar belirler. Bu sayfada, en yaygın su kirleticilerinin bir listesini derledik ve belirli kirleticiler ve bunların sağlığınız üzerindeki etkileri hakkında size ayrıntılı bilgi sağlamak için bunları aşağıda kategorilere ayırdık.

Mikroplar

Fekal Koliform ve E coli, varlığı suyun insan veya hayvan atıkları ile kontamine olabileceğini gösteren bakterilerdir. Bu atıklardaki mikroplar, ishal, kramp, mide bulantısı, baş ağrısı veya diğer semptomlar gibi kısa süreli etkilere neden olabilir.

Cryptosporidium, göllere ve nehirlere kanalizasyon ve hayvan atıkları yoluyla giren bir parazittir. Bu mikrop, vücudun dışında uzun süre hayatta kalmasını sağlayan bir dış kabuğa sahiptir ve bu da onu birçok klor dezenfektanına karşı toleranslı kılar. Hafif bir gastrointestinal hastalık olan cryptosporidiosis’e neden olur. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış kişilerde hastalık şiddetli veya ölümcül olabilir. EPA ve CDC, Cryptosporidium ile ilgili endişeleri olan ve bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış olanlar için tavsiyeler hazırlamıştır.

Giardia lamblia, kanalizasyon ve hayvan atıkları yoluyla göllere ve nehirlere giren bir parazittir. Gastrointestinal hastalığa neden olur (örneğin ishal, kusma, kramplar). Giardia, cryptosporidium gibi, vücut dışında uzun süre hayatta kalabilir ve ayrıca sadece temel klor dezenfektanlarıyla tedavi edilmesi zordur.

Koliform bakteriler çevrede yaygındır ve genellikle zararlı değildir. Ancak bu bakterilerin içme suyunda bulunması genellikle arıtma sistemi veya suyu dağıtan borulardaki bir problemin sonucudur. Bu, suyun hastalığa neden olabilecek mikroplarla kirlenmiş olabileceğini gösterir.

Bulanıklığın sağlığa hiçbir etkisi yoktur. Bununla birlikte, partiküller virüsler ve bakteriler için kalkan görevi görebileceği ve mikrobiyal büyüme için bir ortam sağlayabileceği için bulanıklık dezenfeksiyona müdahale edebilir. Bulanıklık, hastalığa neden olan organizmaların varlığını gösterebilir. Bu organizmalar, mide bulantısı, kramplar, ishal ve ilişkili baş ağrıları gibi semptomlara neden olabilen bakteri, virüs ve parazitleri içerir.

Radyonüklidler

Alfa yayıcılar. Bazı mineraller radyoaktiftir ve alfa radyasyonu olarak bilinen bir radyasyon formu yayabilir. Uzun yıllar boyunca EPA’nın standardını aşan alfa yayıcıları içeren su içen bazı kişilerin kansere yakalanma riski artabilir.

Beta/foton yayıcılar. Bazı mineraller radyoaktiftir ve fotonlar ve beta radyasyonu olarak bilinen radyasyon formları yayabilir. Uzun yıllar boyunca EPA’nın standardını aşan beta ve foton yayıcılar içeren su içen bazı kişilerin kansere yakalanma riski artabilir.

Birleşik Radyum 226/228. İçme suyunda izin verilen toplam radyum miktarı çok azdır. Bununla birlikte, uzun yıllar boyunca EPA’nın standardını aşan radyum 226 veya 228 içeren su içen kişilerde kansere yakalanma riski artabilir.

Radon gazı, kuyu gibi yeraltı su kaynaklarında ve evinizdeki havada çözünebilir ve birikebilir. Radon solumak akciğer kanserine neden olabilir. Radon içeren içme suyu kanser geliştirme riski taşır. Havadaki radon, sudaki radondan daha tehlikelidir.

İnorganik Kirleticiler

 • Antimon
 • Asbest
 • Baryum
 • Berilyum
 • Kadmiyum
 • Krom
 • Bakır
 • Siyanür
 • Öncülük etmek
 • Merkür
 • Nitrat/Nitrit
 • Selenyum
 • Talyum

Arsenik oldukça zehirli bir ağır metaldir. Uzun yıllar boyunca EPA’nın standardını aşan arsenik içeren su içen bazı kişiler çok çeşitli ciddi sorunlar yaşayabilir. Sağlık sorunları arasında mesane, akciğerler, kalp, böbrek ve karaciğerde hasar bulunur. Arsenik ayrıca merkezi ve çevresel sinir sistemine ve dolaşım sistemine de zarar verebilir. Arsenik maruziyeti çeşitli kanser türleri ile ilişkilendirilmiştir.

Florür. Birçok topluluk, diş sağlığını geliştirmek için içme sularına florür ekler. Her topluluk, florür ekleyip eklememe konusunda kendi kararını verir. EPA, florür için 4 mg/L’lik uygulanabilir bir içme suyu standardı belirlemiştir (uzun yıllar boyunca bu seviyenin üzerinde florür içeren su içen bazı kişiler, kemiklerde ağrı ve hassasiyet dahil olmak üzere kemik hastalığına yakalanabilir). EPA ayrıca dental floroza karşı koruma sağlamak için 2 mg/L’lik ikincil bir florür standardı belirlemiştir. Orta veya şiddetli formlarda dental florozis, kalıcı dişlerde kahverengi lekelenme ve/veya çukurlaşma ile sonuçlanabilir. Bu sorun sadece gelişmekte olan dişlerde diş etlerinden çıkmadan önce ortaya çıkar. Dokuz yaşın altındaki çocuklar 2 mg/L’den fazla florür içeren su içmemelidir.

Kurşun tipik olarak eski binalardaki tesisatlardan suya sızar. Kurşun borular ve sıhhi tesisat armatürleri Ağustos 1998’den beri yasaklanmıştır. Kurşun sağlık risklerine en çok çocuklar ve hamile kadınlar duyarlıdır. Kurşundan kaçınma konusunda tavsiye için, EPA tarafından hazırlanan içme suyu bilgi notunuzda kurşunun nasıl çıkarılacağına bakın.

Uçucu Organik Kirleticiler (VOC’ler)

 • Benzen
 • Karbon tetraklorür
 • klorobenzen
 • o-Diklorobenzen**
 • p-diklorobenzen
 • 1,1-Dikloroetilen
 • cis-1,2-Dikloroetilen
 • trans-1,2-Dikloroetilen
 • diklorometan
 • 1,2-Dikloroetan
 • 1,2-Dikloropropan
 • etilbenzen
 • Stiren
 • tetrakloroetilen
 • 1,2,4-Triklorobenzen
 • 1,1,1,-Trikloroetan
 • 1,1,2-Trikloroetan
 • trikloretilen
 • toluen
 • vinil klorür
 • ksilenler

Dezenfektanlar

Birçok su tedarikçisi, giardia ve e coli gibi mikropları öldürmek için içme suyuna bir dezenfektan ekler. Özellikle şiddetli yağmur fırtınalarından sonra, su sisteminiz bu mikropların öldürülmesini garantilemek için daha fazla dezenfektan ekleyebilir.

Klor EPA’nın standartlarının üzerinde klor içeren içme suyu kullanan bazı kişiler, mide rahatsızlığının yanı sıra gözlerinde ve burnunda tahriş edici etkiler yaşayabilir.

Kloraminler en yaygın olarak, içme suyunu arıtmak için klor ve amonyak birlikte eklendiğinde oluşur. Kloramin içeren su, EPA düzenlemelerini karşıladığı sürece genellikle güvenlidir. Ancak, EPA’nın standardını aşan kloraminlere maruz kalan bazı kişilerin gözleri, burunları ve mideleri için tahriş edici etkiler görülebilir.

Klor Dioksit, suda tat ve kokuyu kontrol etmek için kullanılan bir su katkı maddesidir. EPA standardını aşan klor dioksit içeren su içen bazı bebekler ve küçük çocuklar, aneminin yanı sıra sinir sistemi etkileri de yaşayabilir. EPA standardını aşan klor dioksit içeren su içen hamile kadınların fetüslerinde de benzer etkiler meydana gelebilir.

Dezenfeksiyon Yan Ürünleri

Dezenfeksiyon yan ürünleri, mikropları öldürmek için içme suyuna eklenen dezenfektanlar suda doğal olarak oluşan organik maddelerle reaksiyona girdiğinde oluşur.

Toplam Trihalometanlar. Uzun yıllar boyunca EPA’nın standardını aşan trihalometan içeren su içen bazı kişiler karaciğerleri, böbrekleri veya merkezi sinir sistemleri ile ilgili sorunlar yaşayabilir ve kansere yakalanma riskinde artış olabilir.

Haloasetik Asitler. Uzun yıllar boyunca EPA’nın standardını aşan haloasetik asitler içeren su içen bazı kişilerin kansere yakalanma riski artabilir.

Bromat. Uzun yıllar boyunca EPA’nın standardını aşan bromat içeren su içen bazı kişilerin kansere yakalanma riski artabilir.

Klorit. EPA’nın standardını aşan klorit içeren su içen bazı bebekler ve küçük çocuklar, aneminin yanı sıra sinir sistemi etkileri de yaşayabilir. EPA standardını aşan klorit içeren su içen hamile kadınların fetüslerinde de benzer etkiler meydana gelebilir.

MTBE (Metil Tert Butil Eter)

MTBE, otomatik emisyonların neden olduğu karbon monoksit ve ozon seviyelerini azaltmak için Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılan bir yakıt katkı maddesidir. Yaygın kullanımı nedeniyle, ülkenin yer altı ve yerüstü su kaynaklarında MTBE tespit raporları artmaktadır. Su Ofisi ve diğer EPA ofisleri, benzinde MTBE ve diğer oksijenatların sürekli kullanımından kaynaklanan sorunlara odaklanmak için önde gelen uzmanlardan oluşan bir panel ile birlikte çalışmaktadır. EPA şu anda MTBE için bir içme suyu standardı belirlemenin sonuçlarını inceliyor. Şişelenmiş su da dahil olmak üzere içme suyunun en azından küçük miktarlarda bazı kirletici maddeler içermesi makul bir şekilde beklenebilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.