Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Bilim Adamları Petrol Sızıntısı Temizlemelerini Yeniden Düşünüyor

Mauritius’ta gemi karaya oturması gibi olaylar, hızlı ve etkili çözümlere ihtiyaç duyuyor

Mauritius'un güneydoğu kıyılarında petrol yıkamasını önlemek için topluluk yapımı yüzer saman ve kumaş bariyerleri.

Özel süngerler, manyetik sabun ve otonom robotlar, petrol sızıntılarıyla mücadeleye yönelik son buluş dalgaları arasındadır.

Gibi olaylar Ağustos ayında Mauritius OG Wakashio karaya çevreyi harap ve geçimleri için deniz veya turizm itimat toplulukları tehdit edebilir. Temizlenmesi genellikle aylar veya yıllar alır.

Prof.Dr.Vinayak Dravid ve doktora öğrencisi Vikas Nandwana, mütevazı süngerin okyanuslardaki petrol sızıntılarıyla mücadelenin anahtarı olabileceğine inanıyor.

Dravid, “Fosil yakıtlar hala dolaşımda olduğu sürece, her zaman petrol sızıntıları olacaktır” dedi. “Yağ dökülmelerini çok daha kolay ve daha da önemlisi çevre için çok daha temiz ve daha güvenli hale getirebilecek bir teknoloji yaratmak istedik.”

Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden Dravid ve Nandwana, okyanus suyunda bulunan petrol sızıntılarını seçici olarak emebilen bir sünger geliştirdiler .

Sünger, manyetik nano yapılardan oluşan bir kaplamaya ve yağı çeken ve suya direnç gösteren karbon bazlı bir yüzeye sahiptir. Yağ moleküllerine bağlanarak yağı sıkıştırarak dışarı atana kadar depolar ve ağırlığının 30 katından fazlasını yağda emebilir.

Ekip, doğal dalgaları taklit etmek için süngeri suya batırılmış bir çalkalayıcıya koydu. Şiddetli çalkalamadan sonra bile, sünger emdiği yağın% 1’inden daha azını tekrar suya bıraktı.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.