Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Antik Maya,2000 Yıl Önce Su Filtreleri İnşa Etti

Antik Maya,2000 Yıl Önce Su Filtreleri İnşa Etti

Cincinnati Üniversitesi’ne göre, bir zamanlar hareketli olan Tikal şehrinde Antik Maya, kilometrelerce uzaktan ithal ettikleri doğal malzemeleri kullanarak sofistike su filtreleri inşa etti.

UC araştırmacıları, şu anda kuzey Guatemala’da bulunan antik Mayalar için önemli bir içme suyu kaynağı olan Corriental rezervuarında bir filtre sisteminin kanıtını keşfetti.

UC antropologları, coğrafyacılar ve biyologlardan oluşan multidisipliner bir ekip, kristalin kuvars ve zeolitin şehirden millerce ithal edildiğini tespit etti. Kaba kumda bulunan kuvars, silikon ve alüminyumdan oluşan kristal bir bileşik olan zeolit ​​ile birlikte doğal bir moleküler elek oluşturur. Her iki mineral de modern su filtrasyonunda kullanılmaktadır.

Antropoloji doçenti ve çalışmanın baş yazarı Kenneth Barnett Tankersley, filtrelerin zararlı mikropları, nitrojen bakımından zengin bileşikleri, cıva gibi ağır metalleri ve diğer toksinleri sudan çıkaracağını söyledi.

mayalardan su filtreleri
Tikal Şehri

Su Filtreleri 2000 Yıl Önce Üretilmiş

Tankersley, “İlginç olan, bu sistemin bugün hala etkili olması ve Maya’nın bunu 2000 yıldan daha önce keşfetmesi,” dedi.

UC’nin keşfi Scientific Reports dergisinde yayınlandı .

Tankersley, Maya’nın bu su filtrelerini Avrupa’da benzer sistemler kullanılmadan yaklaşık 2000 yıl önce yarattığını ve bu sistemi dünyadaki türünün en eski su arıtma sistemlerinden biri haline getirdiğini söyledi.

UC Sanat ve Bilim Koleji’nden araştırmacılar, zeolit ​​ve kuvarsın Tikal’in yaklaşık 18 mil kuzeydoğusundaki Bajo de Azúcar çevresindeki dik sırtlara kadar izini sürdüler. Rezervuar çökeltilerindeki zeolit ​​ve kristalin kuvarsı tanımlamak için X ışını kırınım analizi kullandılar.

Tikal’de zeolit, yalnızca Corriental rezervuarında bulundu.

Antik Maya için temiz su toplama ve saklama yollarını bulmak çok önemliydi. Tikal ve diğer Maya şehirleri, mevsimsel kuraklıklar sırasında yılın büyük bir bölümünde içme suyuna kolayca ulaşılmasını zorlaştıran gözenekli kireçtaşı üzerine inşa edildi.

Kariyerinin çoğunu eski medeniyetler üzerinde çalışan UC coğrafya profesörü ve ortak yazar Nicholas Dunning, Guatemala’da saha çalışması yürütürken yaklaşık 10 yıl önce kuvars ve zeolitin muhtemel bir kaynağını buldu.

“Bu, kuvars taneleri ve zeolitin açıkta kalan, yıpranmış volkanik tüfüydü. Su iyi bir oranda akıyordu” dedi. “İşçiler bununla su şişelerini yeniden doldurdular. Suyun ne kadar temiz ve tatlı olduğu yerel olarak ünlüydü.”

Dunning, malzemeden örnekler aldı. UC araştırmacıları daha sonra kuvars ve zeolitin Tikal’de bulunan minerallerle yakından eşleştiğini belirlediler.

Coğrafi bilgi sistemi haritalama konusunda uzman olan UC araştırma profesörü Christopher Carr, Bajo de Azúcar ve Corriental’daki UC projelerinde de çalışma yürüttü.

Dunning, “Antik Maya’nın bu özel malzemenin temiz suyla ilişkilendirildiğini görmesi ve onu geri taşımak için biraz çaba sarf etmesi muhtemelen çok zekice deneysel gözlemler sayesinde oldu” dedi.

Başka bir ortak yazar olan UC antropoloji profesörü emeritus Vernon Scarborough, eski su yönetimi üzerine yapılan çoğu araştırmanın medeniyetlerin suyu nasıl koruduğunu, topladığını veya yönünü değiştirdiğini açıklamaya çalıştığını söyledi.

Scarborough, “İçilebilir uçlara konulan suyun kalitesinin ele alınması hala zor” dedi. “UC ekibimiz tarafından yapılan bu çalışma, bir su kaynağının kalitesini ve bunun nasıl kurulup sürdürülebileceğini belirleyerek araştırma gündemini açtı.”

Elbette 1000 yıl önceki bir medeniyetin yaşamlarını, alışkanlıklarını ve motivasyonlarını yeniden inşa etmek zor.

Dunning, “Mutlak kanıtımız yok, ancak güçlü ikinci dereceden kanıtlarımız var,” dedi. “Açıklamamız mantıklı geliyor.”

UC biyoloğu ve ortak yazar David Lentz, “Bir arkeolog olarak yapmanız gereken bu,” dedi. “Bazı parçaları eksik olan bir bulmacayı bir araya getirmelisiniz.”

Lentz, filtrasyon sisteminin eski Mayaları zararlı siyanobakterilerden ve aksi halde rezervuardan içenleri hasta eden diğer toksinlerden koruyacağını söyledi.

“Antik Maya, bu malzemenin temiz su havuzları ürettiğini anladı” dedi.

Tankersley, Yunanistan’dan Mısır’a ve Güney Asya’ya kadar diğer eski uygarlıklarda karmaşık su filtrelerinin gözlemlendiğini, ancak bunun eski Yeni Dünya’da ilk gözlemlendiğini söyledi.

Tankersley, “Antik Maya tropikal bir ortamda yaşadı ve yenilikçi olmak zorundaydı. Bu dikkate değer bir yenilik,” dedi. “Pek çok insan, Batı Yarımküre’deki Yerli Amerikalılara Yunanistan, Roma, Hindistan veya Çin gibi yerlerde aynı mühendislik veya teknolojik güce sahip değiller olarak bakıyor. Ancak konu su yönetimi olduğunda, Maya bin yıl öndeydi.”


Hikaye Kaynağı:

Cincinnati Üniversitesi tarafından sağlanan malzemeler . Orijinal Michael Miller tarafından yazılmıştır. Not: İçerik, stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Su filtreleri ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.