Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Hollandalı İklim Aktivistleri, Shell’i Emisyonlar Konusunda Mahkemeye Veriyor.

Hollandalı İklim Aktivistleri, Shell’i Emisyonlar Konusunda Mahkemeye Veriyor.

Binlerce Hollandalı vatandaşın desteklediği iklim aktivistleri Salı günü enerji devi Shell aleyhine bir hukuk davası açtı ve bir mahkemeden çokulusluların 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını %45 dizginleme emrini vermesini istedi.

Avukat Roger Cox, Lahey Bölge Mahkemesinde üç yargıçtan oluşan bir heyete yaptığı açıklamada, Royal Dutch Shell’in kurumsal politikasının küresel iklim hedefleriyle “çelişkili” olduğunu söyledi.

Cox, önümüzdeki haftalara yayılan dört günlük duruşmaları açarken, “Bu nedenle davacılar, Royal Dutch Shell’in kurumsal politikasının küresel iklim hedefleriyle çarpışma rotasında olduğu sonucuna varıyor” dedi.

Shell‘in avukatı Dennis Horeman yargıçlara şirketin fosil yakıtlardan uzaklaşıp sürdürülebilir kaynaklara doğru enerji geçişi üzerinde çalıştığını söyledi ve çevre gruplarının zaferinin sel kapılarını “sayısız” benzer davaya açabileceği konusunda uyardı.

iklim aktivistleri

Aktivistler Ne Dedi?

Dünya Dostları’nın Hollandalı kolu Milieudefensie’nin önderlik ettiği yasal mücadele, dünyanın dört bir yanındaki aktivistlerin hükümetlerden ve şirketlerden sera gazı emisyonlarını azaltmak için harekete geçmek için mahkemeleri kullandıkları bir dizi davanın sonuncusu.

“İklim kriziyle mücadele etmek istiyorsak, özellikle Shell gibi büyük kirleticilerle mücadele etmek için herkesin müdahale etmesi gerekiyor. Ancak Shell ve hissedarları sorumluluklarını almıyorlar, bu yüzden yasal işlem başlatıyoruz ”dedi, davaya dahil olan başka bir grup ActionAid Hollanda’dan bilinir aktivistlerden Nils Mollema.

Cox, mahkemeye Shell’in – ticari faaliyetleri ve fosil yakıt satışları yoluyla – dünyadaki endüstriyel sera gazı emisyonlarının yaklaşık% 1,2’sinden sorumlu olduğunu söyledi.

Horeman, Shell’in enerji geçişinde aktif bir rol oynadığında ısrar ederek, büyük bir rüzgar türbini parkı inşa etmek ve yenilenebilir kaynaklar kullanarak “yeşil hidrojen” oluşturmak için Hollanda’da dahil olduğu projelere ve Shell’in belirlediği hedeflere işaret etti. emisyonları azaltın.

“Hiçbir özel parti, enerji sistemini kendi başına değiştiremez, Shell bile.”

Shell aleyhine verilecek bir karar, “sayısız partinin mahkemeler aracılığıyla bu geçişteki rollerinden birbirlerini sorumlu tutabileceği” bir durum yaratabilir ve yargıçlara “aktif ve hassas bir siyasi süreçte merkezi bir rol” verebilir.

Shell, “2050’ye kadar veya daha yakın bir zamanda net sıfır emisyonlu enerji işi olma hedefini” belirlediğini söylüyor.

2015 Paris iklim değişikliği anlaşması kapsamında, Avrupa Birliği’nin sera gazı emisyonları hedefi, 1990 seviyelerine kıyasla 2030 yılına kadar en az %40 oranında bir azalma.

17.000’den fazla davacıya sahip olan Shell davası, Hollanda hükümetine ülkenin sera gazı emisyonlarını kıyas ölçütüne göre 2020 yılına kadar en az% 25 oranında azaltmasını emreden – daha sonra bir temyiz mahkemesi tarafından onaylanan – çığır açan bir 2015 mahkeme kararının izinden gidiyor 1990 seviyeleri.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Hedefe ulaşmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı garanti edebilirim” diyerek yanıt verdi. Ancak hedefe yıl sonuna kadar ulaşılıp ulaşılmayacağı henüz belli değil.

Urgenda ve Shell davaları benzerdir çünkü bunlar kısmen Hollanda yasalarında yer alan bir bakım görevine dayanmaktadır.

Tüm iklim vakaları başarılı değildir. Geçen ay Alman yargıçlar, Şansölye Angela Merkel’in hükümetini mahkemeye çıkaran üç çiftçi ailesinin açtığı bir dava açtı ve bunun iklim değişikliğiyle mücadele için yeterli olmadığını savundu.

Bu davayı açan ancak Hollanda davasında yer almayan bir Alman avukat olan Roda Verheyen, Shell aleyhine açılan hukuk davasının sonucunun, işletmelerin kendi görevleriyle kar marjlarını nasıl dengelediğine dair sorular sorarken, dünya çapındaki işletmeler için yansımaları olabileceğini söyledi bakım sorumlulukları.

“Milieudefensie ve diğerleri tarafından açılan Shell davası, bunu mahkemede gerçekten yapan ilk davadır” dedi. 

Haberin Orijinali : LATimes

İlgili Konular : Shell, İklim Aktivistleri, Merkel, Hollanda, Yeşil Hidrojen

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.