Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

ABD, Şirketleri Zararlı Kimyasal Salınımları Bildirmekten Muaf Tutuyor

Muafiyet, şirketlerin perflourine kimyasallardan kaynaklanan yaygın kontaminasyonu ele almayı amaçlayan bir EPA yasasını atlamasına olanak tanır.

Ülke genelinde içme suyunda PFAS kimyasalları bulunmuştur.
ABD genelinde içme suyunda PFAS kimyasalları bulunmuştur

Federal düzenleyiciler, çevre savunucularının yaygın kirlenmeyi ele almaya yönelik yeni bir yasayı atlattığını söylediği şekilde çevreye zararlı perflorlu kimyasalları (PFAS) salan kirleticiler için bir muafiyet oluşturuyor.

Çevre Koruma Ajansı (EPA) Pazartesi günü, 172 PFAS kimyasalını havaya veya suya veya karaya saldıklarında bildirmeleri gerekenler listesine ekleyen bir kural yayınladı.

‘Sonsuza dek kimyasallar’ olarak adlandırılan PFAS, ülke çapında içme suyunda bulundu. Hava koşullarına dayanıklı kumaşlarda, yapışmaz tencere ve yangın söndürme köpüklerinde kullanılırlar ve kanser, düşük bebek doğum ağırlıkları, bağışıklık sorunları ve tiroid bozuklukları ile bağlantılıdırlar.

Sağlık uzmanlarının ve devletlerin baskısı altında geçen yılın sonlarında Kongre, EPA’yı binlerce PFAS kimyasalından bazıları hakkında daha iyi raporlama talep etmeye yönlendirdi.

Özellikle milletvekilleri, üreticilerin yılda 100 pound veya daha fazla kimyasal maddeyi bir su yoluna salmaları halinde hükümete rapor vermeleri gerektiğini söyledi. Ancak EPA’nın yeni düzenlemesi, salınan bir karışımdaki hiçbir PFAS kimyasalı toplamın% 1’ini geçmediği sürece, bu gereksinimi atlamalarına izin verecektir.

EPA ayrıca kuralın bir Kongre kararına uymak için gerekli olması nedeniyle, EPA’nın “sonuca ilişkin herhangi bir takdir yetkisinin olmadığını” savunarak halkın kuralı sonlandırmadan önce yorum yapmasına izin verme şeklindeki olağan adımı atlıyor.

Earthjustice’de toksik maruziyetten sorumlu avukat Eve Gartner “Kongre’nin 100 pound’luk bir eşik belirlediği oldukça açık çünkü bu kimyasalların çok küçük miktarlarının insanların haberi olmadan salınmasından endişe duyuyorlar” dedi.

“Olimpik boyutta bir yüzme havuzunda 1 çay kaşığı PFAS’ın sağlık üzerinde etkileri olabileceğini biliyoruz” diye ekledi.

Bir EPA sözcüsü, “PFAS’a hitap etmek en önemli önceliktir” dedi.

Earthjustice, kurala karşı çıkan Ulusal PFAS Kirlenme Koalisyonu, Temiz Su Hareketi, Çevre Savunma Fonu, Çevre Çalışma Grubu ve Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi gibi gruplardan oluşan bir koalisyona katıldı .

Ulusal PFAS Kirlilik Koalisyonu, şimdi Chemours’a ait bir Dupont üretim tesisinden yıllarca kirlenmenin ardından PFAS düzenlemesini savunan Kuzey Carolina merkezli bir grup olan Clean Cape Fear dahil, sularındaki kimyasalları keşfeden taban gruplarından oluşur.

Yerel organizasyonun kurucu ortağı Emily Donovan “Yük devlete ve bölgemizde neler olup bittiğini bilmek ve kendi kendini savunabilmemiz için bunu takip edebilmek toplumların sorumluluğundadır” dedi.

Donovan, toplulukların şirketlerin PFAS’ı nasıl kullandığını ve serbest bıraktığını daha iyi izleyebilmeleri için EPA’nın PFAS kimyasallarını Kongre’nin amaçladığı şekilde listelemesi gerektiğini söyledi.

Raporlama gerekliliği, sağlık uzmanlarının insanları kimyasallardan korumak için hükümetlerin yapması gerekeceğini söyledikleri şeyin sadece küçük bir ilk adımıdır.

Donovan “Çünkü bunlar sonsuza kadar kimyasallar … büyükannemin neslinin kullandığı şeyle yaşıyoruz ve sadece ona eklemeye devam ediyoruz” dedi. “On yıllardır aşırı maruz kaldık ve bir damla daha düşmeye gücümüz yetmiyor.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.