Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Timsahlar Dinozorların Çağından Beri Neden Bu Kadar Az Değişti?

Timsahlar Dinozorların Çağından Beri Neden Bu Kadar Az Değişti?

Bristol Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan yeni araştırma, çevresel değişim tarafından yönetilen bir ‘dur-başla’ evrim modelinin, timsahların dinozorlar çağından beri neden bu kadar az değiştiğini nasıl açıklayabileceğini açıklıyor.

Bugün timsahlar, yaklaşık 200 milyon yıl önceki Jura dönemindekilere çok benziyor. Ayrıca günümüzde yaşayan çok az tür vardır – sadece 25. Kertenkeleler ve kuşlar gibi diğer hayvanlar, aynı veya daha kısa sürede binlerce türden bir çeşitlilik elde etmişlerdir.

Prehistorya ayrıca, dinozorlar kadar büyük devler, bitki yiyiciler, hızlı koşucular ve denizde yaşayan yılan gibi formlar da dahil olmak üzere bugün görmediğimiz timsah türlerini de gördü.

Nature Communications Biology dergisinde bugün yayınlanan yeni araştırmada bilim adamları , timsahların ‘noktalı denge’ olarak bilinen bir evrim modelini nasıl izlediklerini açıklıyor.

Evrim hızları genellikle yavaştır, ancak bazen ortam değiştiği için daha hızlı gelişirler. Özellikle bu yeni araştırma, iklim daha sıcak olduğunda evrimlerinin hızlandığını ve vücut boyutlarının arttığını gösteriyor.

Bristol Üniversitesi Coğrafya Bilimleri Okulu’ndan baş yazar Dr. Max Stockdale şunları söyledi: “Analizimiz, evrim oranlarını tahmin etmek için bir makine öğrenme algoritması kullandı. Evrimsel oran, belirli bir süre içinde gerçekleşen değişim miktarıdır. Fosillerdeki ölçümleri karşılaştırarak ve kaç yaşında olduklarını hesaba katarak çalışabiliriz.

“Çalışmamız için önemli olan vücut boyutunu ölçtük, çünkü hayvanların ne kadar hızlı büyüdüğü, ne kadar yiyeceğe ihtiyaçları olduğu, popülasyonlarının ne kadar büyük olduğu ve neslinin ne kadar tükeneceği ile etkileşime giriyor.”

Bulgular, timsahların sınırlı çeşitliliğinin ve görünürdeki evrim eksikliğinin, yavaş bir evrim hızının bir sonucu olduğunu gösteriyor. Görünüşe göre timsahlar, hayatta kalmak için değiştirmelerine gerek kalmayacak kadar çok verimli ve çok yönlü bir vücut planına ulaştılar.

Bu çok yönlülük, timsahların dinozorların öldüğü Kretase döneminin sonunda meteor çarpmasından nasıl kurtulduklarının bir açıklaması olabilir. Timsahlar genellikle vücut sıcaklıklarını kontrol edemedikleri ve çevreden ısıya ihtiyaç duydukları için sıcak koşullarda daha iyi gelişirler.

Dinozorlar çağındaki iklim bugün olduğundan daha sıcaktı ve bu, neden şimdi gördüğümüzden çok daha fazla timsah türü olduğunu açıklayabilir. Güneşten enerji çekebilmek, kuş veya memeli gibi sıcakkanlı bir hayvan kadar yemeye ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir.

Dr. Stockdale şunları ekledi: “Dünya ile onu paylaştığımız canlılar arasında ne kadar karmaşık bir ilişki olduğunu görmek büyüleyici. Timsahlar, o zamandan beri meydana gelen muazzam çevresel değişikliklere uyum sağlayacak kadar çok yönlü bir yaşam tarzına indi. dinozorlar buralardaydı. “

Ekibin araştırmasının bir sonraki adımı, neden bazı tarih öncesi timsah türlerinin öldüğünü, bazılarının ise ölmediğini bulmak.

Makalemizin İngilizçesi:https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210107083751.htm

Başka Makalemiz:https://galiparduc.com/hidrojen-uretimine-dogru/

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.