Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Uzay Aracının Düşmesiyle Binlerce Su Ayısı Ay’da Mahsur Kaldı!

Uzay Aracının Düşmesiyle Binlerce Su Ayısı Ay’da Mahsur Kaldı!

Şu andan itibaren, gece Ay’a baktığınızda size bakan binlerce su ayısı (tardrigad) olabilir.


İsrail uzay aracı Beresheet, 11 Nisan’da başarısız bir iniş girişimi sırasında aya çakıldı. Bunu yaparken, Wired’ın 5 Ağustos’ta yayınladığı bildiriye göre, ay yüzeyini binlerce su ayısıyla kaplamış olabilir.

su ayısı
Bir su ayısı (Tardrigad)

Robotik iniş aracı Beresheet, astronot taşımamasına rağmen, yukarıda bahsedilen tardigratlarla birlikte insan DNA örnekleri ve insan toplumu ve kültürü hakkında 30 milyon çok küçük sayısallaştırılmış bilgi sayfası taşıyordu. Bununla birlikte, Wired’e göre arşivin – ve su ayılarının – Beresheet düştüğünde meydana gelen patlayıcı etkiden sağ çıkıp çıkmadığı bilinmiyor.


Tardigradlar ve insan DNA’sı göreve sonradan eklendi, Beresheet’in 21 Şubat’ta fırlatılmasından sadece birkaç hafta önce. Kehribar içinde kilitlenmiş Kretase çağı fosilleri gibi, DNA örnekleri ve tardigradlar DVD boyutunda bir reçine tabakasında mühürlendi.

Tardrigad Nedir ?

Su ayısı olarak da bilinen Tardigradlar, 0,05 ila 1,2 milimetre uzunluğunda mikroskobik yaratıklardır. Sevimli bir şekilde şişman vücutları ve küçük “elleri” vardır; ancak tardigradlar, dayanılmaz zarafetleri kadar, neredeyse yok edilemezlikleriyle de tanınırlar.

Tardigradlar, -200 santigrat derece ile 149 derece arasında aşırı sıcaklıkta diğer herhangi bir yaşam biçimi için ölümcül olabilecek koşullarda hayatta kalabilir. Ayrıca, radyasyona ve uzay boşluğuna da maruz bırakılmış, ve bundan da hayatta çıkmışlardır.

Bir başka tardigrad süper gücü, vücutlarını “tun” olarak bilinen bir duruma getirme yetenekleridir. Başlarını ve bacaklarını geri çekerler, vücutlarındaki suyu dışarı atarlar ve küçücük bir top haline gelirler – bilim adamları tardigratların bu susuz durumdan 10 yıl veya daha uzun bir süre sonra yeniden canlanabileceğini keşfettiler.

Yani, eğer ayda hayatta kalabilecek bir hayvan varsa, bu bir tardrigat olurdu. Beresheet’in aya bıraktığı tardrigatların hayatta kalıp kalmayacağını ise zaman gösterecek.

İlgili Makale : Suyun Biyolojik Rolleri

Daha Fazla Bilgi ve Makale İçin Tıklayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.