GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

Galip Arduç
Yönetici

Su Yumuşatma Sistemi

Su Yumuşatma

Su yumuşatma iyon değiştirme yöntemiyle gerçekleşmektedir. İyon değişimi sertliğe sebep olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını içeren suyun, sodyum formunda katyonik bir reçineden geçirilmesi suretiyle gerçekleşmektedir.

su yumuşatma, su yumuşatma sistemleri, su yumuşatma cihazı, su yumuşatma cihazları, su yumuşatma nedir, su yumuşatma cihazları fiyatları, su yumuşatma ünitesi, su yumuşatma reçine, su arıtma sistemleri

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

 1. Royal Green  Softlime tam otomatik su yumuşatma sistemi ile binanızı yada dairenizi kirecin etkilerinden %99 olarak kurtulursunuz. Softlime  Su yumuşatma cihazımız müstakil evlere, apartman bina girişlerine yada montaj için müsait olan tüm daireler için uygundur.

  Sert su kullanımı sonucunda ev yada işletmelerinizde birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yumuşatma sistemleri kullandığınız cihazları kireçli suyun zararlarına karşı korurken ayrıca genel boru hatlarınızda kirecin sebep olduğu daralma, tıkanma, delinme ve aşınmaları engeller.

   

   

  Softlime su yumuşatma cihazı nedir nasıl çalışır?

  Softlime su yumuşatma cihazı, suya sertlik veren suda bulunan çözünmüş Ca (Kalsiyum) ve Mg (Magnezyum) iyonları sertliğe neden olur. İyon değişimi yöntemiyle suya sertlik veren bu iyonların alınması işlemine yumuşatma adı verilir. Sert su, enerji sarfiyatını, temizlik maddesi kullanımını ve kimyasal maddelerin tüketimini arttırır. Ayrıca tesisatlar da ve ısıtıcı cihazlarda, çamaşır, bulaşık, ütü gibi makinalarda telafisi mümkün olmayan arıza oluşturur.

  Softlime Su Yumuşatma Cihazı ile Yumuşak Suyun Faydaları Nelerdir?

  • Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizdeki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir.
  • Su tesisatınız daha uzun ömürlü olur. Sert su tesisatta mineral kalıntılarına yol açar. Yumuşak suda ise bu kalıntılar olmaz. Su basıncı ve tazyiği azalmaz. Set suda kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

  • Su ısıtma araçları daha uzun ömürlü hale gelir. Sert suyun bıraktığı tortu ve kireç birikintilerini bırakmaz. Isıtıcınızda kireç kalıntıları olmadığında en az %20 enerji tasarrufu sağlar.
  • Tıraş yanmalarını azaltır. Yumuşak su tıraş bıçağının daha kolay hareket etmesini sağlar. Tıraş bıçağınızın da ömrünü uzatır.
  • Su kullanan tüm cihazların ömrü uzar. Kahve, çay makinasından, nemlendirici buhar makinesine, tüm araçların ömrü uzar.
  • Yumuşak suyla yapılan yemekler daha lezzetli olur. Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat verir. Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur, yumuşak su ile yapılan buzlar kristal görünümünde olur.

  • Muhtemelen yumuşak su kullandığınızda fark ettiğiniz ilk şey daha az temizlik malzemesi alıyor olmanızdır. Bulaşık deterjanı, şampuan, çamaşır deterjanı ve sabunu daha az kullanırsınız. Bunun sebebi yumuşak suyun çok güçlü temizleyici bir güç olmasıdır. Daha az kullanıp daha iyi sonuç alırsınız.
  • Elbiseleriniz uzun ömürlü ve parlak olur. Sert su mineralleri kumaşta bırakır. Bu ise onların donuk ve kirli görünmesine sebep olur. Çamaşır makinenizde daha uzun ömürlü olur.
  • Lekeler ve halkalar banyoda oluşmazlar.
  • Bardak ve tabaklarda çizgiler oluşmaz.
  • Sert suyun bıraktığı film tabakası ve sabun kalıntıları olmadığı için kirli yerler ve duvarlar daha kolay ve hızlı temizlenir.
  • Yumuşak suyla banyo yaptığınızda cildiniz daha yumuşak olur. Banyodan ve duştan cildinizde gerçek temizliği hissederek ve yenilenmiş olarak çıkarsınız. Aynı zamanda pürüzlü ve kuru cilt özelliklerini azaltır.
  • Eğer saçınızı boyuyorsanız rengi uzun süre parlaklığını korur.

  Dowex Reçine

  Softlime Su Yumuşatma Sistemini ECA Basınç Düşürücü Valf İle Birlikte Gelir

  ECA basınç valfi şebeke suyunuzda yada su kaynağı ne olursa olsun basınç yükslediğinde Softlime su yumuşatma sistemine hep aynı sabit basınç ile suyu iletir bu sayede yumuşatma sistemi ve diğer parçaları yüksek basınca karşı korur. ECA basınç düşürücü valfimiz TSE standartlarında olup sertifikalar kısmından TSE belgesini inceleyebilirsiniz.

  ECA Manometreli Basınç Düşürücü Valf

  Softlime Otomatik Su Yumuşatma Filtresi Çalışma Şekli:

  • Sert su, reçine yatağından yukarıdan aşağıya doğru akar
  • Reçine içinden geçerken suya sertlik veren iyonlar (Ca++ ve Mg++ ) reçineye bağlanır
  • Bu iyon değişim işlemi reçine tamamen Ca++ ve Mg++ ile dolana kadar devam eder.
  • Doymuş olan reçine Na+ ile yer değiştirilip, rejenere edilmezse sert su kaçakları başlar.
  • Reçinenin rejenerasyonu derişik tuz çözeltisi (Sodyum Klorür) ile yapılmaktadır.

  Su Yumuşatma Sistemi çalışma servis modu

  Softlime Otomatik Su Yumuşatma Filtresi Rejenerasyon (Reçine Yenileme Temizleme) İşlemi

  • Zaman kontrollü ve Debi kontrollü
  • Rejenerasyon işlemi için kullanılan tuzlu su, filtre ile beraber verilen tuz tankından çekilir.
  • Kullanılan tuz tabletleri rafine edilmiş, % 99 NaCl içeren ve suda çözündüğünde suyun üzerinde kirlilik bırakmayan özellikte olmalıdır.
  • Rejenerasyon işlemi ters yıkama, tuzlu su çekme, yavaş durulama, hızlı durulama ve tuz tankını tekrar su ile doldurma işlemlerinden oluşmaktadır.

  Ters yıkama

  Softlime su yumuşatma cihazı ters yıkama modunda nasıl çalışır

  Filtrede su akış yönü aşağıdan yukarıya doğru olan bu aşamada reçine tanecikleri hareketlenerek araları açılmaktadır. Bu işlem yüksek akış hızında yapılmaktadır.

  Tuzlu su çekme

  Filtrede su akış yönü yukarıdan aşağıya doğru olup, düşük akış hızında gerçekleşmektedir. Konsantre tuzlu su ventüri sistemi ile Kaba partikül filtresinin çıkışından gelen su yardımıyla reçinenin içinden geçerek iyon değişimi gerçekleşir. Reçineye bağlı olan Ca++ ve Mg++ tuzlu suda bulunan Na+ ile yer değiştirir. Reçineye tekrar bağlanan Na+ ile reçine yeniden suyu yumuşatacak hale gelir.

  TUZLU SU ÇEKME VE YAVAŞ DURULAMA MODU

  Yavaş durulama

  Tuzlu suyun tamamı çekildiğinde taze su yukarıdan aşağıya doğru reçinenin içinden akmaya devam eder ve tuzlu suyu drenaja akıtır. Yavaş durulama süresi tuzlu su çekme süresinin üç katı olmalıdır.

  Hızlı Durulama

  Softlime su yumuşatma cihazı hızlı durulama modu

  Tuzlu suyu tamamen reçineden uzaklaştırmak için yüksek akış hızında yapılan bir işlemdir. Böylece yumuşatıcı filtre servise girmeden önce reçine yatakları düzenlenmiş olur. Tüm bu işlemleri softlime su yumuşatma sistemi otomatik olarak yapmaktadır.

  Sertlik Kontrolü

  Yumuşatma filtresinden sonra alınan su numunesinde sertlik olmamalıdır. Sertlik olması durumunda filtre tekrar rejenerasyona alınmalı ve işlemin doğru gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilmelidir.

  Softlime Su Yumuşatma Cihazı Ürün Ölçüleri:

  Softlime su yumuşatma cihazı ölçüleri