GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

Arkhe

su kesme sorunu

Merhaba. Su arıtma cihazı alalı 5 ay oldu. Cihaz suyu aritıp depoyu doldurduktan sonra kesiyor. Motor duruyor ama damla damla atık su bidonuna akmaya uzun süre devam ediyor. 7. katta oturuyoruz. Binadaki hidrofor basıncı 5-7 arası çalışıyor. Acaba basınç düşürücü mü almalıyım? Basınç değiştiği için mi cihazda su arıtma durmasına rağmen atık vermeye damla damla devam ediyor? Simdiden teşekkürler

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

2 Cevaplar

 1. Depo dolduğunda ve arıtma stop ettiğinde atık su yavaş yavaş kesilmeye başlar bunun nedeni ise membran filtresinde basınç altında bekleyen suyun atıktan boşalmasıdır. Atık suyun tam kesilmesi 2-4 dakikak sürebilir ama derseniz benim atık suyum hiç kesilmiyor damla damla atıyor sattlerce derseniz o zaman farklı bir yerde sorun olduğunu gösterir. Bununda iki nedeni olabilir.

  1. Shut-off valf
  2. Çekvalf

  2. seçenek yani çekvalf bozuk ise cihaz şu şekilde çalışması gerekli. diyelim ki çekvalf yavaş yavaş kaçırıyor suyu eğer çekvalf bozuk ise arıtma cihazının pompası ve arıtma cihazı tekrar devreye girmesi gerekir ki bunu zaten sesten anlarsınız. bu ihtimal düşük bir ihtimal anlattığınız duruma göre.

  1. seçenekte ise shut-off valfiniz kaçırma yapıyorsa cihaz devreye girmez ama atık sudan sızıntı şeklinde yada damla damla su çıkar. anlattığınıza göre shut-off valf arızalı gibi duruyor. (eğer cihazınız selenoid valfli ise selenoid valfiniz arızalı olabilir.)

  Başta dediğim gibi 2-4 dakika atıp tamamen kesiliyor ise sorun yoktur.

  Şebeke suyu basınç kaynaklı sorunlar şöyle olabilir. cihaz shut-off valfli ise shut-off valf basınç yükseldiğinde nlık kendini açabilir ve kapatabilir. bu durumun önüne geçmek için ise basınç düşürücü kullanmak gereklidir. pompalı cihazlarda 40 ya da 50 psi lık basınç düşürücü kullanmanız yeterli olaçaktır.

 2. Hocam shut offu açıp bakmıştım içindeki lastik sağlamdı. Su damlamasıyla neredeyse bir bidon doluyor uzun sürede. Cihaza giren suyu kesince atık da duruyor. Sanırım öncelikle 40 psi düşürücü alıp deneyim. İnşallah sorun çözülür. Çok teşekkür ederim yardımınız için