GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

Cordarone

Su Arıtma Cihazı Pompasının Çalışmaması

2-3 ay önce almış olduğum Milsu marka pompalı kapalı kasa su arıtma cihazının pompası çalışmamaya başladı. Su aldıktan sonra arıtma yapmaya başlamasına rağmen pompa çalışmıyor. Ta ki yüksek basınç switchine herhangi bir cisimle hafifçe tıklatıncaya kadar.

Aynı firmadan yeni bir switch alıp taktım, sonuç hüsran. Arızalı görünen tek parçayı değiştirmeme rağmen aynı arıza devam ediyor 🙂 halbuki yine sadece bu switche hafifçe vurduğumda -başka hiçbir şeye müdahale etmeden- yine pompa çalışıyor. Ta ki arıtmayı bitirip duruncaya kadar. Fakat sonraki defa asla kendi kendine çalışmıyor yine vurmazsam.

 

Özetle: Tank vanasını kapatıp arıtılmış su musluğunu açtığımda pompa musluk açık olduğu sürece çalışıyor. Tank vanası açık iken ise pompa bir miktar su alındığında kendi kendine çalışmıyor, switche hafifçe vurunca çalışmaya başlıyor tank doluncaya kadar. Yüksek basınç switchi değiştirildi, sorun tamamen aynı şekilde sürüyor. Etrafındaki tüm hortumları söküp taktım, shut offu söküp geri kapattım, sonuç değişmedi.

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

 1. Bu cevap düzenlendi.

  Şatof valfli sistemlerde şatof kesme basıncı ile yüksek basınç kesme basıncı bazen uyumsuz oluyor. Sizin yaşadığınız arıza durumu da bundan kaynaklıdır. şatof valf arıtmayı erken kestiği için bazen pompanız hiç stop etmez, bazen de anlattığınız gibi çok geç devreye girer. siz yüksek basınç sivicini arızalı diye değiştirmişsiniz ama sorununuz şatof kaynaklıdır. şatof değişikliğinde sorun ortadan kalkacaktır. Kesin çözüm için; Şatof yerine selenoid valf kullanın hem atık su tasarrufu yaparsınız hem de bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız. Şatof valf ile ilgili bilgiler;

  Şatof Valf Arızaları Diğer adıyla Shut-Off Valf Arızaları

  1-Su arıtma cihazı çok su vermeye başladıysa şatof arızası olabilir şatof valfin bir tarafından şebeke suyu diğer tarafından arıtılmış su geçtiği için ortadaki zar yırtıldığında sular karışmış olur ve arıtma suyu debisi artar ve suyun kalitesi düşer.

  2-Su arıtma cihazınız su alırken bazen ses yapıyorsa örneğin titreşim gibi tırıldı ve inleme sesi gibi ses yapıyorsa şatof valften kaynaklıdır böyle bir durumda şatof valf değiştirilmeli şatof bu sesi genelde şebeke suyu basınç yüksekliğinden kaynaklıda zamanla sık sık yapmaktadır. Şebeke suyu basıncınız yüksek ise 70 PSI ayarında bir basınç düşürücü su arıtma cihazı girişine takınız. 3- Pompalı su arıtma cihazlarında şatof valfler bazen erken ya da geç keser ve pompanın devamlı devrede kalmasını ya da geç devreye girmesine neden olur. pompalı cihazlarda şatof yerine selenoid valf kullanmanızı tavsiye ederim.

  4-Atık su hiç durmuyorsa bu sorunda genelde şatof valften kaynaklıdır. Şatof tank dolduğunda kendini kapatmıyorsa atık su hiç durmaz aşağıdaki resimde örnek bir şatof valf çalışma ve bağlantı şeması var.

  Şatof valf çalışma ve bağlantı şekliŞatof Çalışma Prensibi

  Şatof nasıl çalışır

  Şatof valf bağlantı resmine baktığımızda bir taraftan (IN) yazan yerden şebeke suyu geçiyor IN’nin hemen alt kısmından ise arıtılmış su geçiyor. Membrandan gelen arıtılmış su tanka doğru gider tanka sıkışan su zamanla şatof valfin ortasında bulunan (kahve renkli kısım) kapama zarı devre girer arıtılmış su kısmında basınç arttıkça zarı şebeke suyu tarafına doğru yiter ta ki arıtılmış su basınç kuvveti şebeke tarafındaki basınç gücünü gecene kadar zarı temiz su şebeke tarafına tamamen yiter ve şebeke suyunun membrana gitmesini bu sayede engeller membrana su gelmediği içinde arıtma işlemi durur ve atık su kesilir.

  Kullanıcı arıtma çeşmesinden su aldığında bu sefer arıtılmış su tarafındaki basınç düşecektir ve zar tekrar açılacaktır bu sayede eksiltilen su tekrar cihaz devreye girerek tamamlanacaktır. Şatof valf çalışma mantığı kısaca budur.

  Bazı durumlarda şebeke suyu basıncı çok kuvvetli olur ve arıtılmış su basıncı şebeke basıncını yenemez ve şatofun kapatmasını engeller böyle bir durumda arıtma cihazı devamlı devrede kalır ve zamanla ortalama 1-3 AY GİBİ KISA BİR SÜREDE MEMBRAN FİLTRESİNİ DEFORME EDER ve atık su hiç durmadığı için yüksek su faturalarına maruz kalırsınız şatof arızaları önemlidir. Maliyeti 20-40 lira arasında değişin bu parçayı mümkünse her membran değişimlerinde yenilenmesinde fayda vardır.

  Shut-Off Valf Nasıl Bağlanır.

  Arıtma cihazının su tankı dolduğunda membran fitrenin giriş suyunu kapatan shut-off valf bağlantısı nasıl olur alttaki resmi inceleyerek bunu görebilirsiniz. Shut-Off Valf Bağlantısı

  Su Arıtma Cihazı 24 Volt Selenoid Valf Bağlantı Şeması.

  5 asamali pompali SELENOID valfli housing tipi su aritma baglanti semasi scaled

  5 Aşama Housing Tipi POMPALI VE SELENOİD valfli Bağlantı Çizimi