GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

Pinar

Su arıtmadan siyah su geliyor

Ben 5 filtreyide degistirdim. Ama membran filtreyi takmadan once bir yikama yapmadim. Direk hepsini taktim. 2 kez depoyu bosalttim. Ancak ilk akmasinda bir bardak kadar siyah su geliyor sonra berrak oluyor. Simdi ne yapmaliyim. Bikac defa daha suyu bosaltacam ama aceba yanlis biseymi yaptim.

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

 1. Filtreler yeni değiştiğinde ve cihazı ilk kullanımlarda siyah sular kullanılan karbonların niteliğine göre siyah suların gelmesi normaldir. Örneğin asitle yıkanmış karbonların kül oranı daha düşüktür ve 1,2 litre su alınca siyah su gelme olayı durur. bazı karbonların kül oranı yüksek olur ve siyah su gelme olayı biraz uzun sürebilir.

  Filtre değişimlerini yaparken karbon filtrelerini 5 dakika boyunca direk giriş suyunu bağlayın ve boşa akıtıp sonra cihaza takmanızı öneririm, siyah su gelme olayını %90 azaltır. Yıkama yapmadan taktıysanız da 2-3 tank suyu kullanmadan doldur boşalt yapınız siyah su olayı kaybolur. bu işlemden sonra bir kaç gün ilk aldığınız su da hala siyahlık varsa bunu kullanmayın 1,2 bardak akıtıp sonra suyunuzu kullanın, siyah su olayı eninde sonunda yok olacaktır.

  Filtreleri ilk kullanımda yıkamamanız membrana direkt zarar vermez ama yıkanması bu filtrelerden sonraki temas ettiği hortum, membran ve membran kabı vb. malzemelerde siyah kirliliğe neden olur ama membrana direkt zararı olmaz.

  Tavsiyeler:

  3 gün ve daha uzun süre hiç kullanmadığınız arıtma cihazını da direkt kullanmayın tanktaki suyu boşa akıtıp suyu yenilemeniz gereklidir.

  Filtrelerinizin değişim zamanlarını takip edin örneğin yılda bir değişim yapıyorsanız muhakkak değişikliği yapın daha uzun süreler kullanmayın. zamanında değişim yapılmayan su arıtma cihazları sağlık açısından zararlı hale gelebilir.

  Filtre türüne göre değişim zamanları

  Sediment çamur filtreleri; 3-6 ay

  Karbon filtreler; 9-12 ay

  Membran filtreler; ortalama 4 yıldır ama membran filtreler verim değerime göre hesaplanıp değişim önerilir. membran verimi hesaplaması şu şekildedir.

  Örnek: 

  şebeke suyu: 300 ppm olsun

  membran çıkış temiz su: 10 ppm olsun

  300-10=290

  290/300= 0,966

  0,96×100= 96,6 yapar yani membran verimi %96,6 demektir.

  Verim %90 ve altına düştüğünde membran değişim zamanı gelmiş demektir.