GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

tersosmos

Şatof valf arızaları nelerdir?

Şatof valf arızaları nelerdir?

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

 1. Bu cevap düzenlendi.

  Şatof Valf Arızaları Diğer adıyla Shut Off Valf Arızaları

  1-Su arıtma cihazı çok su vermeye başladıysa şatof arızası olabilir şatof valfin bir tarafından şebeke suyu diğer tarafından arıtılmış su geçtiği için ortadaki zar yırtıldığında sular karışmış olur ve arıtma suyu debisi artar ve suyun kalitesi düşer.

  2-Su arıtma cihazınız su alırken bazen ses yapıyorsa örneğin titreşim gibi tırıldı ve inleme sesi gibi ses yapıyorsa şatof valften kaynaklıdır böyle bir durumda şatof valf değiştirilmeli şatof bu sesi genelde şebeke suyu basınç yüksekliğinden kaynaklıda zamanla sık sık yapmaktadır. Şebeke suyu basıncınız yüksek ise 70 PSI ayarında bir basınç düşürücü su arıtma cihazı girişine takınız.

  3- Pompalı su arıtma cihazlarında şatof valfler bazen erken ya da geç keser ve pompanın devamlı devrede kalmasını ya da geç devreye girmesine neden olur. pompalı cihazlarda şatof yerine selenoid valf kullanmanızı tavsiye ederim.

  4-Atık su hiç durmuyorsa bu sorunda genelde şatof valfden kaynaklıdır. Şatof tank dolduğunda kendini kapatmıyorsa atık su hiç durmaz aşağıdaki resimde örnek bir şatof valf çalışma ve bağlantı şeması var.

  Şatof valf çalışma ve bağlantı şekliŞatof Çalışma Prensibi

  Şatof nasıl çalışır

  Şatof valf bağlantı resmine baktığımızda bir taraftan (IN) yazan yerden şebeke suyu geçiyor IN’nin hemen alt kısmından ise arıtılmış su geçiyor. Membrandan gelen arıtılmış su tanka doğru gider tanka sıkışan su zamanla şatof valfin ortasında bulunan (kahverenkli kısım) kapama zarı devre girer arıtılmış su kısmında basınç arttıkça zarı şebeke suyu tarafına doğru yiter taki arıtılmış su basınç kuvveti şebeke tarafındaki basınç gücünü gecene kadar zarı temiz su şebeke tarafına tamamen yiter ve şebeke suyunun membrana gitmesini bu sayede engeller membrana su gelmediği içinde arıtma işlemi durur ve atık su kesilir.

  Kullanıcı arıtma çeşmesinden su aldığında bu sefer arıtılmış su tarafındaki basınç düşecektir ve zar tekrar açılacaktır bu sayede eksiltilen su tekrar cihaz devreye girerek tamamlanacaktır. Şatof valf çalışma mantığı kısaca budur.

  Bazı durumlarda şebeke suyu basıncı çok kuvvetli olur ve arıtılmış su basıncı şebeke basıncını yenemez ve şatofun kapatmasını engeller böyle bir durumda arıtma cihazı devamlı devrede kalır ve zamanla ortalama 1-3 AY GİBİ KISA BİR SÜREDE MEMBRAN FİLTRESİNİ DEFORME EDER ve atık su hiç durmadığı için yüksek su faturalarına maruz kalırsınız şatof arızaları önemlidir. Maliyeti 20-40 lira arasında değişin bu parçayı mümkünse her membran değişimlerinde yenilenmesinde fayda vardır.