GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

Galip Arduç
Yönetici

İçme Suyunda Çinko, demir ve manganez Sınır Değerleri Kaçtır?

Çinko sağlık için bir tehdit teşkil etmemekle beraber 5 mg/L’den fazla olursa içme suyuna hoşa gitmeyen bir tad verir.

Tabii su kaynaklarında karşılaşılan miktarlardaki demir ve manganez insan sağlığına zararlı değildir. Bu iki iyon yükseltgendiği zaman suya renk veren çökeltiler (Fe(OH)3 ve MnO2) meydana geldiği için konsantrasyonlarının yüksek olması arzu edilmez. Demir çökeltisi kırmızımsı-kahverengi bir renge sahiptir ve lavabolarda, çamaşırlarda vs. leke bırakır.

Manganez genellikle demirle beraber mevcuttur ve benzer problemlere sebep olur. Manganez çökeltisi kırmızı olmakla beraber suya çamaşır suyu (serbest klor) eklenirse koyu kahverengisiyah lekelere sebep olur. Demir miktarının 0.3 mg/L’den, manganezin ise 0.05 mg/L’den az olması tavsiye edilmektedir. Ayrıca demir 0.1 mg/L’den fazla olursa hissedilir bir “metal tadına” sebep olabilir.

Aşırı miktarda florür (F-) iyonu kemiklere ve dişlere zarar vermektedir. İçme suyundaki konsantrasyonu 4 mg/L’yi aşmamalıdır. Öte yandan 0.7-1.2 mg/L civarındaki florür diş çürümelerine karşı direnci artırmakta ve faydalı olmaktadır. İstanbul’un içme suyu kaynaklarında (Ömerli, Terkos, vd.) çok az florür vardır.

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

  1. Çinko sağlık için bir tehdit teşkil etmemekle beraber 5 mg/L’den fazla olursa içme suyuna hoşa gitmeyen bir tad verir.
    Demir miktarının 0.3 mg/L’den, manganezin ise 0.05 mg/L’den az olması tavsiye edilmektedir.
    Aşırı miktarda florür (F-) iyonu kemiklere ve dişlere zarar vermektedir. İçme suyundaki konsantrasyonu 4 mg/L’yi aşmamalıdır.