Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Plastik Rüzgarla Esiyor

Okyanuslarımızdaki plastik kimyasal olarak parçalanmadan küçük parçalara ayrıldığından, ortaya çıkan mikro plastikler ciddi bir ekolojik sorun haline geliyor. Weizmann Bilim Enstitüsü’ndeki yeni bir çalışma, 5 mm’den küçük parçacıklar olarak tanımlanan mikroplastiklerin rahatsız edici bir yönünü ortaya koyuyor. Atmosfere süpürülürler ve rüzgârla okyanusun berrak görünenler de dahil olmak üzere uzak bölgelerine taşınırlar. Analizler, bu tür küçük parçacıkların saatlerce veya günlerce havada kalabileceğini deniz ortamına zarar verme potansiyelini yayabileceğini ve besin zincirini tırmanarak insan sağlığını etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Enstitünün Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nden Prof. Ilan Koren’in gruplarında Prof. Yinon Rudich ile işbirliği yapan Dr. Miri Trainic “Bir avuç çalışma, kıyı şeridine yakın suyun hemen üzerindeki atmosferde mikroplastik buldu” diyor. aynı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enstitü Bitki ve Çevre Bilimleri Bölümü’nden Prof. “Ancak görünüşte bozulmamış suyun üzerinde önemsiz olmayan bir miktar bulduğumuzda şaşırdık.”

Koren ve Vardi, okyanus ve hava arasındaki arayüzü anlamak için tasarlanmış araştırmalar için birkaç yıldır işbirliği yapıyor. Okyanusların atmosferden malzemeleri emme yöntemi iyi çalışılmış olsa da ters yöndeki süreç , uçucu maddelerin, virüslerin, alg parçalarının ve diğer parçacıkların deniz suyundan atmosfere süpürüldüğü aerosolizasyon , çok daha az araştırılmıştı.

Devam eden bu çabanın bir parçası olarak aerosol numuneleri Weizmann laboratuarlarında, bir gulet olan Tara araştırma gemisinin 2016 yılı çalışması sırasında toplandı ve bir seferde birkaç uluslararası araştırma ekibinin iklim değişikliğinin etkilerini, özellikle de deniz biyoçeşitliliği. Weizmann ekibi, ölçüm ekipmanlarının girişini Tara’nın direklerinden birinin üstüne yapıştırdı (geminin kendisi tarafından üretilen aerosollerden kaçınmak için) ve Koren’in grubundan Dr.J.Michel Flores, bakma misyonuna katıldı. gemici Kuzey Atlantik Okyanusu’nu geçerken koleksiyonculuğa gitti.

Parçacıkların mikroskop altında seçilmesinin zor olduğu ortaya çıktığından, aerosol numunelerinde hapsolmuş mikroplastik bitlerin tanımlanması ve nicelendirilmesi kolay olmaktan çok uzaktı. Ekip, atmosfere hangi plastiğin girdiğini tam olarak anlamak için, kimyasal yapılarını ve boyutlarını belirlemek için Enstitünün Kimyasal Araştırma Desteği’nden Dr.Iddo Pinkas’ın yardımıyla Raman spektroskopi ölçümleri gerçekleştirdi. Araştırmacılar, örneklerinde yüksek düzeyde yaygın plastikler (polistiren, polietilen, polipropilen ve daha fazlası) tespit ettiler. Ardından, mikroplastik parçacıkların şeklini ve kütlesini, okyanuslar üzerindeki ortalama rüzgar yönleri ve hızları ile birlikte hesaplayarak,

Numune alanlarının altındaki deniz suyunun kontrol edilmesi, aerosoldeki ile aynı plastik türünü gösterdi ve mikroplastiklerin okyanus yüzeyindeki kabarcıklar yoluyla atmosfere girdiği veya rüzgarlar tarafından toplandığı ve hava akımlarıyla uzak kısımlara taşındığı fikrine destek sağladı.

Trainic “Mikroplastikler atmosfere girdikten sonra kururlar ve UV ışığına ve kimyasal olarak etkileşime girdikleri atmosfer bileşenlerine maruz kalırlar” diyor. “Bu, okyanusa geri düşen parçacıkların onları yutan herhangi bir deniz yaşamı için daha önce olduğundan daha zararlı veya toksik olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geliyor.”

“Bunun da ötesinde” diye ekliyor Vardi “Bu plastiklerden bazıları her tür deniz bakterisi için bakteri büyümesi için yapı iskelesi haline geliyor bu nedenle havadaki plastik deniz yaşamına zararlı patojenik bakteriler de dahil olmak üzere bazı türler için ücretsiz bir sürüş sağlıyor olabilir. insanlar. “

Trainic “Okyanus aerosollerindeki gerçek mikroplastik miktarı, ölçümlerimizin gösterdiğinden neredeyse kesinlikle daha fazla çünkü kurulumumuz, boyut olarak birkaç mikrometrenin altındaki bu parçacıkları tespit edemedi” diyor. “Örneğin, daha da küçük parçalara ayrılan plastiklere ek olarak, kozmetiklere eklenen ve kolayca okyanusa yıkanabilen veya mikroplastik parçalanma yoluyla okyanusta oluşan nanoparçacıklar var.”

Plastik parçacıklar söz konusu olduğunda boyut önemlidir, çünkü daha hafif parçacıklar daha uzun süre havada kalabilir. Suyun yüzeyine indiklerinde eşit derecede küçük deniz canlıları tarafından yenme olasılıkları daha yüksektir ve tabii ki onları sindiremezler. Bu nedenle, bu parçacıkların her biri bir deniz organizmasına zarar verme veya besin zincirinde yukarı ve vücudumuza girme potansiyeline sahiptir.

Koren “Son olarak, tüm aerosoller gibi, mikroplastikler de atmosferin diğer bölümleriyle etkileşime girdikçe büyük gezegen döngülerinin (örneğin karbon ve oksijen) bir parçası haline geliyor,” diyor. “Hem hafif hem de uzun ömürlü oldukları için, su yollarımıza daha fazla plastik eklemesek bile, okyanuslarımızı zaten kirleten plastikler parçalandıkça, havada taşınan daha fazla mikroplastik göreceğiz.” dedi.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.