Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Orman Yangınları İçme Suyu Güvenliğini Tehdit Ediyor ve Sonuçları Onlarca Yıl Sürebilir

Yangınlar, tedarik altyapısını bozmanın yanı sıra havzalara da zarar verebilir ve kaynamanın bile ortadan kaldıramayacağı kirlenmeye neden olabilir. Şimdi adapte olmak çok önemlidir.

 Sidney’deki Warragamba Barajı  Avustralya’nın halka açık içme suyu kalitesi orman yangınları nedeniyle tehdit altındadır

Orman yangınları , halkın içme suyu kalitesine ciddi kısa ve uzun vadeli etkiler oluşturmaktadır. Su temini altyapısına ve su havzalarına zarar vererek normalde suyumuzu içilmesi güvenli hale getiren arıtma süreçlerini engelleyebilirler.

New South Wales ve Victoria’daki birçok bölgeye , içme suyunun kalitesi hakkında çoktan uyarılar yapılmıştır.

İşte kısa ve uzun vadeli riskler hakkında bildiklerimiz.

Kısa Vadeli Riskler

Orman yangınları yanarken su kaynağı altyapısına zarar verebilir veya bozabilir. Ve yangınlar söndükten sonra riskler devam edebilir.

Örneğin bir güç kaybı, mikroorganizmaları öldürmek ve suyumuzu içilmesi güvenli hale getirmek için gerekli olan klor dezenfeksiyonu gibi önemli su arıtma işlemlerini devre dışı bırakır.

NSW güney kıyısındaki Eden ve Boydtown kasabalarının içme suyu son günlerde bu şekilde etkilendi. Sakinlere sularını içmeden ve yemek pişirmek, diş fırçalamak vb. İçin kullanmadan önce kaynatmaları tavsiye edildi.

Cobargo ve Bermagui gibi diğer kasabalar da Yeni Yıl Arifesinde benzer uyarılar aldı.

Bazı durumlarda, doğrudan bir nehir kaynağından gelen arıtılmamış su, doğrudan içme suyu sistemlerine beslenebilir. Su arıtma tesisleri, hasar, güç kaybı veya yangınla mücadele için gereken yüksek hacimde suya ayak uyduramaması nedeniyle tamamen devre dışı bırakılır.

Bunu , Batlow , Adelong, Tumbarumba ve Eurobodalla konseyinin Moruya’dan Tilba’ya kadar uzanan güney bölgesi de dahil olmak üzere bu hafta güney NSW kasabalarında gördük . Bu alanların sakinleri de içme sularını kaynatmaya davet edildi.

Arıtılmamış nehir suyu veya klor ile uygun şekilde dezenfekte edilmemiş nehir suyu Avustralya’da içmek için genellikle güvenli değildir. Bu suda çeşitli bakteri türleri ve giardia ve cryptosporidium parazitleri bulunabilir.

Sığırlar, kuşlar ve kangurular da dahil olmak üzere hayvanlar bu mikroorganizmaları nehir suyuna salabilir. Septik tanklar ve kanalizasyon arıtma tesisleri de atık suları su yollarına boşaltarak zararlı mikroorganizmalar ekleyebilir.

Bu mikroorganizmalarla insan enfeksiyonu, ishal ve kusma semptomları olan gastrointestinal hastalıklar dahil olmak üzere bir dizi hastalığa neden olabilir.

Yangında harap olan Kanguru Adası’nın Parndana bölgesine bir kamyon su getiriyor.

Uzun Vadeli Riskler

Orman yangınları içme suyu havzalarına zarar verebilir ve bu da içme suyuna yönelik uzun vadeli tehditlere yol açabilir. İçme suyu havzaları tipik olarak ormanlık alanlardır ve bu nedenle orman yangını hasarına karşı savunmasızdır.

Şiddetli yağış sonrasına kadar su yollarında ciddi etkiler meydana gelmeyebilir. Şiddetli yağmur, yangınlardan gelen külleri ve aşınmış toprağı su yollarına yıkayarak mansap yönündeki içme suyu kaynaklarını etkileyebilir.

Örneğin, orman yangını külü, nitrojen ve fosfor gibi besinler içerir. Artan besin konsantrasyonları, genellikle “mavi-yeşil algler” olarak bilinen siyanobakterilerin büyümesini tetikleyebilir.

Siyanobakteriler, kötü tat ve koku gibi çeşitli su kalitesi sorunlarına neden olabilecek kimyasallar üretir. Bazı siyanobakteriler, arıtılmış içme suyunu korumak için çok dikkatli bir yönetim gerektiren toksik kimyasallar üretebilir.

Birçok su arıtma tesisi, sudan asılı küçük parçacıkları filtrelemek için filtrasyon prosesleri içerir. Ancak, orman yangınlarından sonra gördüğümüz gibi asılı parçacıklardaki bir artış, çoğu filtreleme tesisini zorlayacaktır. Asılı parçacıklar çıkarılacak, ancak filtreleri tıkayacak ve normal işlemden daha sık çekilmelerini ve temizlenmelerini gerektirecek.

Bu temizlik veya geri yıkama, tedavi sürecinin normal bir parçasıdır. Ancak geri yıkama için daha fazla zaman harcanması gerekiyorsa, filtrelerin içme suyu üretmek için daha az çalıştığı zamandır. İçme suyu filtreleme hızı yavaşlarsa ve talebe ayak uyduramazsa, yetkililer su kullanımına sınırlamalar getirebilir.

Kaynar Su Her Zaman Yeterli Değildir

Gastrointestinal ve diğer hastalık riskini azaltmak için, su tedarikçileri ve sağlık departmanları , geçtiğimiz hafta gördüğümüz gibi bir kaynama suyu uyarısı verebilir . Suyu “yuvarlanan kaynama” noktasına getirmek, söz konusu mikroorganizmaların çoğunu güvenilir bir şekilde öldürebilir.

Suyun mikroorganizmalardan ziyade kimyasal maddelerle kirlenmiş olabileceği durumlarda, kaynatma genellikle etkili değildir. Dolayısıyla, kimyasal kirlenme riskinin olduğu yerlerde, halk sağlığı mesajları genellikle “musluk suyu içmeyin” şeklindedir. Bu yalnızca şişelenmiş su anlamına gelir.

Şişelenmiş su yüklü askeri nakliye araçları 4 Ocak’ta Victoria, Bairnsdale’de bir karayolu boyunca ilerliyor..

Bu tür “içki içmeyin” uyarıları, bu hafta, Viktorya dönemine ait Buchan ve Omeo kasabalarına su arıtma tesislerinde meydana gelen orman yangını etkilerinin ardından yayınlandı .

Orman yangınları ve müteakip erozyonun havzalar üzerindeki etkileri uzun süreli etkilere sahip olabilir ve arıtılmamış içme suyu kalitesini yıllarca hatta on yıllarca potansiyel olarak kötüleştirebilir.

Bu orman yangınlarının ardından, birçok su arıtma tesisi operatörü ve su toplama merkezi yöneticisinin değişen koşullara uyum sağlaması ve gelecekte daha zorlu hava olaylarına hazırlıklı olması gerekecektir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.