Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Elmas Tabanlı İşlem Okyanusu Mikroplastiklerden Kurtarmaya Yardımcı Olabilir

Elmas Tabanlı İşlem Okyanusu Mikroplastiklerden Kurtarmaya Yardımcı Olabilir

Elmas ve titanyum kullanan yeni bir teknik, plastik mikrofiberleri çevreye girmeden önce onları doğal olarak oluşan moleküllere ayırarak çıkarmaya yardımcı olma potansiyeline sahip.

Moda endüstrisinin gizli tutmayı tercih ettiği sırlardan biri sentetik giysilerimizin çoğunun plastikten üretiliyor ve mikroplastik lifleri atık suyumuza atarak büyük bir soruna katkıda bulunuyor olması.

Institut National de la araştırmacıları “Mikroplastiklerin deniz ortamına salınması, su kirliliğiyle ilgili önemli bir sorun olarak kabul edilmektedir. Su ortamlarında, bu mikro plastiklerin toksik maddeleri adsorbe ettiği ve suda yaşayan organizmalar tarafından yutulabileceği gösterilmiştir”

Mikro

Mikrofiberler Göz Ardı Edilmişti

Plastik ambalajdan araba lastiklerine kadar plastiğin çevreye atılmasının pek çok yolu vardır, ancak yakın zamana kadar en büyük katkıda bulunanlardan biri, giysilerimizden elde edilen fiberler çoğunlukla göz ardı edilmişti.

Polyester, naylon ve akrilik gibi kumaşlardan yapılan giysiler yıkandığında, küçük plastik elyaf malzemeden çıkar ve atık suya eğer çıkarılmazlarsa, su yollarımıza girer.

Elektrooksidasyon adı verilen yeni plastik çıkarma yöntemi sadece lifleri yakalamakla kalmaz, aynı zamanda onları aktif bir şekilde bozar.

Araştırmacılardan biri, elektroteknoloji bilimcisi Patrick Drogui, “Elektrotları kullanarak, mikro plastiklere saldırmak için hidroksil radikalleri (OH) oluşturuyoruz” diye açıklıyor.

“Bu süreç çevre dostudur çünkü onları ekosistem için toksik olmayan CO2 ve su moleküllerine ayırır.”

Araştırmacılar, 26 µm boyutunda polistiren mikro boncuklarla yapay olarak kirlenmiş su üzerinde bor katkılı elmas ve titanyum elektrotlar kullanarak deneyler yaptıklarında, altı saatlik işarette plastiğin yüzde 89’unun bozulmuş olduğunu buldular.

Bu süreçte hala çözülmesi gereken birkaç karışıklık var. Ekip, bileşenlerin birkaç yıl boyunca yeniden kullanılabileceğini açıklasa da, elmas kullanmak şaşırtıcı derecede pahalı.

Araştırmacıların ayrıca, diğer kirleticiler mevcut olduğunda sürecin o kadar etkili olup olmadığını belirlemek için gerçek atık suyu kullanarak deney yapmaları gerekecektir. Ekip şimdiye kadar yalnızca polistiren plastiği test etti.

Gelecekte bunun gibi bir şeyi ticari çamaşırhanelere veya hatta muhtemelen çamaşır makinenize entegre etmeyi umuyorlar, ancak bu henüz bir çıkış yolu.

Drogui, “Bu ticari çamaşır suyu atık su arıtma tesisine ulaştığında, büyük miktarlarda su ile karıştırılır, kirleticiler seyreltilir ve bu nedenle ayrıştırılması daha zordur” dedi.

Şu anda dünyadaki atık suların yüzde 80’i çevreye geri dönmeden önce hiç arıtılmamaktadır, bu nedenle bu alanda henüz yapılacak çok iş var. Atık suyumuzdan plastiği çıkarmanın tek yolunun bu olmadığına da dikkat etmek önemlidir. Çoğu atık su arıtma tesisi, boyutu 20 mikrometreden büyük partiküllerin yüzde 99’unu yakalayan bir işlemi zaten kullanıyor, ancak bu yine de plastik yakalandıktan sonra bir şeyler yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Ayrıca, okyanustaki mikroplastiklerin çoğunu oluşturan tekstil kumaşları ile, onları çıkarmak için yeterince yaklaşmıyoruz. Açıkçası, giysilerimizin plastik dökmesini önlemenin en kolay yollarından biri, giysi üretmek için plastik kullanmayı bırakmaktır.

Bu, giyim üretimini, tüketimini ve üretimini düzenleme yöntemlerimizde büyük değişiklikler gerektirecektir. Ancak halihazırda tüketici sistemimizdeki tüm plastikler için, mikrofiberleri potansiyel zarar verme şansı bulmadan önce çıkarmanın daha fazla yolu olabileceğini bilmek güzel.

Kaynak

İlgili Makale : Soğuk Su İçerseniz Kilo Alır mısınız?

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.