Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Çok Daha Küçük Karbon Ayak İzine Sahip Amonyak Üretmek

Çok Daha Küçük Karbon Ayak İzine Sahip Amonyak Üretmek

Amonyak, dünyada en yaygın olarak üretilen ikinci kimyasaldır ve çoğu gübrenin önemli bir bileşenidir, ancak üretim için mevcut endüstriyel işlemler, her yıl güçlü bir sera gazı olan milyonlarca ton karbondioksit üretmektedir.

Şimdi, Illinois Üniversitesi Chicago Mühendislik Koleji’nde kimya mühendisliği profesörü yardımcısı olan Meenesh Singh liderliğindeki araştırmacılar, potansiyel olarak çok daha düşük karbon ayak izine sahip amonyak üretmek için yeni bir süreci tanımlıyor. Bulgularını ACS Catalysis dergisinde rapor ediyorlar .

Singh, “Azottan üretmek için kullanılan mevcut yöntemler çok enerji yoğun ve muazzam miktarda ısı üretmek için fosil yakıtların yakılmasını gerektiriyor ve bu da yan ürün olarak çok fazla sera gazı üretiyor” dedi.

Singh ve meslektaşları, üretim için nitrojeni hidrojene bağlamaya yardımcı olan bir katalizör olan bakırla kaplanmış bir ağ elek kullanımına dayanan amonyak üretmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Ekranın elektrifikasyonu reaksiyonları yönlendirmeye yardımcı olur.

Amonyak Nasıl İşleniyor?

Saf nitrojen gazı ekrana itilir ve ardından hidrojeni sağlayan suyla etkileşime girer. Singh’in süreci geleneksel süreçle karşılaştırıldığında benzer miktarlarda enerji kullanıyor olsa da, geleneksel yöntemlerden çok daha az fosil yakıt gerektiriyor – sadece ekranı elektriklendirmeye yetecek kadar. Singh, “Elektrik, güneş veya rüzgar enerjisinden gelebilir ve bu da sera gazı emisyonlarının azaltılmasında gerçekten büyük bir fark yaratacaktır” dedi. “Modern elektrik üreten santraller bile oldukça verimlidir ve şebekeye geleneksel olarak güç veriliyorsa, sürecimiz hala daha az fosil yakıt kullanıyor ve geleneksel amonyak üretimine göre daha az zararlı sera gazı üretiyor.”

karbon ayak izi düşük amonyak

Şu anda Singh’in süreci % 20 amonyak ve % 80 hidrojen gazı üretiyor. Singh, “Üretimi artırmayı umuyoruz, ancak şimdiye kadarki ilk çabalarımız umut verici ve karbon emisyonlarındaki tasarruf, büyük miktarlarda üretmek için sürecimizi büyütürseniz, yine de önemli” dedi.

Yeni işlem için geçici bir patent, UIC Teknoloji Yönetimi Ofisi tarafından dosyalandı.

Singh’in grubu şimdi, benzersiz yöntemlerini kullanarak amonyak üretmek için bir nitrojen kaynağı olarak saflaştırılmış nitrojen gazı yerine havayı kullanmayı düşünüyor. “Hava kullanmak, sera gazları söz konusu olduğunda bize daha da fazla tasarruf sağlayacaktır çünkü saflaştırılması ve şişelenmesi gereken nitrojen gazı yerine hazır hava kullanıyoruz.”

Su kalitesi ve atık suya dair makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.