Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Kar Suyunun TDS pH ve ORP Değeri Kaçtır?

Kar Suyunun TDS pH ve ORP Değeri Kaçtır?

İçinizde merak edenleriniz muhakkak olmuştur acaba yağmur suyunun TDS ve pH değeri kaçtır? yada kar suyun TDS ve pH değerleri kaçtır? diye bizde bugün bir miktar tenceremize kar doldurduk daha sonra bunu soba üzerinde eriterek suya dönüştürdük ve kar suyunun TDS, pH ve OPR değerlerini ölçümledik.

Kar Suyunun TDS Değeri Kaçtır?

Yaptığımız ölçümlerde kar suyunun TDS değerinin 5 PPP ile 10 PPM aralığında değiştiğini gördük.

TDS Açılımı Nedir?

TDS Nedir diye düşünenler için İngilizce’de Total Dissolved Solids yani Toplam çözünmüş madde miktarı anlamına gelmektedir. TDS suyun içinde çözünmüş olan katı maddelerin toplam konsantrasyonunu temsil eder.

Kar suyunun pH değeri Kaçtır?

Yaptığımız ölçümlerde kar suyunun pH değerinin 7,7 ile 8 pH aralığında değiştiğini gördük.

pH değeri ne anlama gelir?

Suyun pH değeri içeriğinin asidik veya bazik durumunu ifade eden ölçü birimidir. Suyun pH değeri 0 ile 14 arası değişmektedir. 0 – 7 arası asidik, 7- 14 arası ise bazik su anlamına gelmekte olup, 7 nötr bir derecedir. Suyun pH derecesi de 0’dan 14’e kadar olan değerleri kapsamaktadır.

Kar Suyunun ORP Değeri Kaçtır?

Yaptığımız ölçümlerde kar suyunun ORP değerinin 240mv ile 180mv aralığında ORP değerinin değiştiğini gördük.

ORP Değeri ne Anlama Geliyor? ORP Nedir?

ORP, Oxidation Reduction Potential tanımının baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Anlamı; oksidasyon indirgeme potansiyelidir. Bir çözeltinin oksitlendirme veya indirgeme gücünü milivolt (mV) değeri olarak belirleyici bir ölçümdür.

Redoks potansiyeli olarak da adlandırılır. ORP ölçümü suyun kalitesini belirler. Ölçüm sonucu pozitif bir değer çıkmışsa bu suyun oksidasyon yani paslandırma ve bozucu/çürütücü etkilerinin olduğunu, negatif bir değer çıkmışsa bu suyun paslanmayı engelleyici özellikte yani antioksidan güce sahip olduğunu gösterir.

Oksidasyona iki atom arasındaki elektronların değişimi yol açar. Bu süreçte bir elektron kaybeden atoma oksitlenmiş (yükseltgenmiş), bir elektron kazanmış diğer atoma ise indirgenmiş denir. Bir demir parçası üzeride oluşmuş pas, rengi kahverengiye dönüşen bir elma dilimi günlük yaşantımızda sıklıkla görebileceğimiz basit bir iki oksitlenme örneğidir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

1 Yorumu

  1. Teşekkürler bir merakımızı daha gidermiş oldunuz bu su arıtma üzerine sizden başka doğru bilgi veren yok