Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Hackerlar Su Arıtma Tesisine Sızıp Suyun Kimyasal Miktarını Değiştirdi

Hackerlar Su Arıtma Tesisine Sızıp Suyun Kimyasal Miktarını Değiştirdi

Hackerlar Florida kasabasının su kaynağına bilgisayar  yoluyla sızarak suyu kirletmeye çalıştı.

Reuters’in aktardığı habere göre Pinellas İlçesi Şerifi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hackerların Tampa, Florida yakınlarındaki yaklaşık 15.000 kişi için su artıması yapan bir tesisin bilgisayar sistemine girildiğini ve su kaynağına tehlikeli bir katkı maddesi eklenmeye çalıştığını belirtti.

Cuma günü gerçekleşen girişim engellendi. Şerif Bob Gualtieri bir röportajda, bilgisayar korsanlarının Oldsmar kasabası tesisteki bir çalışanın bilgisayarındaki TeamViewer programına uzaktan erişim kazandıklarını söyledi.

Gualtieri, “Adam orada oturması gerektiği gibi bilgisayarı izliyordu ve aniden bilgisayara erişildiğini belirten bir pencere açıldı” dedi. “Gördüğümüz bir sonraki şey, fareyi sürükleyip etrafa tıklayarak programları açıp sistemi manipüle etmeye çalışmasıydı.”

Bilgisayar korsanları daha sonra su kaynağına dağıtılan sodalı su olarak da bilinen sodyum hidroksit miktarını artırdı. Kimyasal tipik olarak suyun asitliğini kontrol etmek için küçük miktarlarda kullanılır, ancak daha yüksek seviyelerde tüketilmesi tehlikelidir.

Fabrika çalışanı, şerifi arayan işverenini uyardı. Su arıtma tesisi, komutu çabucak tersine çevirerek minimum etkiye yol açtı.

Oldsmar Belediye Başkanı Eric Seidel, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, etkilenen su arıtma tesisinde, tehlikeli miktarda kostiğin fark edilmeden su kaynağına girmesini önleyecek başka kontroller de olduğunu söyledi.

Gualtieri, “İçeri giren sodyum hidroksit miktarı minimum düzeydeydi ve hızla tersine döndü” dedi. Etkilenen su arıtma tesisi, kendi dahili BT ekibi olan kasabanın sahibi olduğu bir kamu hizmeti. Oldsmar, Tampa’nın yaklaşık 27 km kuzeybatısında ve yaklaşık 15.000 sakini var.

Web sitesinde, yazılımının dünya çapında 2,5 milyar cihaza yüklendiğini belirten TeamViewer, diğer uygulamalar arasında uzaktan teknik destek sağlıyor.

FBI ve Gizli Servis soruşturmaya yardımcı olmaları için çağrıldı. Gualtieri, siber saldırıdan kimin sorumlu olduğunu bilmediğini söyledi.

“Önemli olan herkesi haberdar etmek” dedi. “Bu bir uyandırma çağrısı olmalı.”

ABD’de Florida eyaletinde içme suyu şebekesinin bilgisayar sistemine sızan kimliği belirsiz bir kişi, sudaki sodyum hidroksit seviyesini tehlikeli oranda artırmaya çalıştı. Girişim, şebeke çalışanlardan biri tarafından fark edilip önlendi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Polis içme suyuyla ilgili endişeye gerek olmadığını açıkladı.

ABD’nin Florida eyaletindeki Oldsmar kentinde yaklaşık 15 bin kişiye içme suyu sağlayan şebeke hacker saldırısına uğradı. Şebekenin bilgisayar sistemine sızan hackerın suya tehlikeli miktarda kimyasal madde karıştırma girişimi çalışanların dikkati sayesinde engellendi.

Çalışanlardan biri, cuma günü şebeke işçilerinin uzaktan erişim sağlayabildiği bilgisayar sisteme izinsiz giriş yapıldığını fark etti ama bunun amirleri tarafından yapıldığını sandı. Ardından aynı çalışan öğleden sonra bilgisayar ekranındaki fare imlecinin kendilerinden bağımsız olarak hareket ettiğini ve bu kez sudaki sodyum hidroksit miktarının milyonda 100 parçadan 11 bin 100 parçaya çıkarılmaya çalışıldığını fark etti. Bunun üzerine duruma müdahale eden çalışan, sistemde 3-5 dakika aktif olan hackerın işlemini geri alıp sudaki sodyum hidroksit seviyesini eski haline döndürdü. 

Kostik soda olarak da bilinen sodyum hidroksit, sudaki asit miktarını düzenlemek için kullanılıyor. Bu madde sabun gibi bazı hijyen ürünlerinden de mevcut olsa da yüksek miktarlarda maruz kalınması yanık, saç dökülmesi ve başka komplikasyonlara yol açabiliyor; yutulması durumunda ise ağız, boğaz ve mideye büyük zarar veriyor.

​Soruşturma başlatılan olayla ilgili henüz bir gözaltı yok. Hackerın bu girişimi ABD’den mi yoksa ülke dışından mı yaptığı da bilinmiyor.

Oldsmar Belediye Başkanı Eric Seidel “Bir yerlerde kötü biri var” derken bugün olayla ilgili basın açıklama yapan Pinellas Gualtieri, “Kimyager değilim ama bu maddeyi bu kadar çok miktarda içme suyuna karıştırmanın iyi bir şey olmadığını bildiğimi söyleyebilirim” uyarısı yaptı. Gualtieri, tesiste arıtılan suda şimdiye kadar önemli bir ters etki gözlenmediğinin de altını çizdi.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.