Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Kamp Sırasında Kullanabileceğiniz 4 Su Arıtma Seçeneği

Kamp Sırasında Kullanabileceğiniz 4 Su Arıtma Seçeneği

Su kalitesi bilinmeyen yerleri ziyaret ederken ister kamp yaparken ister seyahat ederken suya ihtiyacınız olduğunda,kullanmadan önce suyla taşınan mikropları öldürmek için su arıtma gerekebilir.

Kirlenmiş su içmek veya o suyla yemek pişirmek;meyve,sebze yıkamak, içecek hazırlamak, buz yapmak ve diş fırçalamak için kullanmak sizde şiddetli ishal yapabilir, kusmanıza ve mide ağrılarına sebep olabilir.

Su-arıtma

Su Arıtma İşlemi İçin Neler Yapılmalı?

Bakteriler, virüsler ve parazitlerle kirlenmiş su bazen temiz görünebilir, bu yüzden suyun kaynağını, nasıl işlendiğini ve içmeden önce güvenli olup olmadığını bilmek önemlidir. Şişelenmiş su kolay bir seçenek olabilir, ancak şişelenmiş suyunuzun nereden geldiğini ve özellikle bilmediğiniz bir yerdeyken nasıl arıtıldığını bilmeniz de önemlidir.

Seyahat sırasında su arıtma yapmanın birden fazla yolu vardır.

Suyu Kaynatmak

Kaynatma, virüsler, bakteriler ve parazitler dahil olmak üzere hastalığa neden olan organizmaları öldürmenin en kesin yöntemidir.

  • Suyu 1 dakika boyunca tam kaynama noktasına getirin (1980 metre üzerindeki yüksekliklerde 3 dakika kaynatın), kullanmadan önce soğumasını bekleyin.
  • Kaynatma mümkün değilse, muhtemelen 55 ° C ile 60 ° C arasındaki bir sıcaklıkta dokunulamayacak kadar sıcak musluk suyu kullanın. Su bir süre sıcak tutulursa, bu sıcaklık patojenleri öldürmek için yeterli olabilir.
  • Elektriğe erişimi olan gezginler için, suyu kaynatmak için küçük bir hafif bir içecek ısıtıcısı kullanabilirsiniz.

Dezenfeksiyon

Suyunuzu kaynatmak mümkün değilse, kokusuz ev tipi klorlu ağartıcı gibi kimyasal bir dezenfektan kullanarak küçük miktarlarda filtrelenmiş ve çöktürülmüş suyu daha güvenli bir şekilde içebilirsiniz.

  • Dezenfektanlar çoğu zararlı veya hastalığa neden olan virüs ve bakterileri öldürebilir, ancak Cryptosporidium ve Giardia parazitleri gibi daha dirençli organizmaları kontrol etmede o kadar etkili değildir.
  • Talimatlara doğru bir şekilde uyulursa klor dioksit tabletleri Cryptosporidium’a karşı etkili olabilir.
  • Dikkatli olun. Eğer su bir kimyasalla kirlenmişse, dezenfektanlar onu içilebilir yapmaz.
Su

Süzme

Taşınabilir bir su filtresi kullanıyorsanız, parazitleri gidermek için oldukça küçük bir filtre boyutuna sahip olan başlığı kullanmayı deneyin. Taşınabilir su filtrelerinin çoğu bakteri veya virüsleri ortadan kaldırmaz.

  • NSF Standartları 53 veya 58 tarafından onaylı olarak etiketlenmiş bir filtre, doğru kullanıldığında parazitleri giderir, ancak unutmayın virüsleri veya tüm bakterileri ortadan kaldırmaz.
  • Ters osmoz filtreleri bakterileri ve virüsleri yok eder ve ayrıca tuzlu su kullanması gerekebilecek kişiler için önemli olan sudan tuzu da çıkarabilir. Böyle bir üründen önceki yazılarımızda bahsetmiştik.

Ultraviyole Işık (UV Işını)

Ultraviyole Işık (UV Işını) bazı patojenleri öldürmek için kullanılabilir.

  • Ölçülü bir UV ışığı dozu veren taşınabilir üniteler, küçük miktarlarda temiz suyu dezenfekte etmek için etkilidir. Bununla birlikte, bu teknik, bulutlu suda daha az etkilidir çünkü küçük parçacıklar mikroplara gelecek ışığı engelleyebilir.
  • Bu yöntemde talimatlara uymak oldukça önemlidir. Aksi takdirde suyu daha da zararlı hale getirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.