Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

İçme Suyu Kanser Riskini Yüzde %80 Artırıyor

İçme Suyu Kanser Riskini Yüzde %80 Artırıyor

Aarhus Üniversitesi’nden yeni bir araştırma, içme suyundaki nitratla bağlantılı olarak kolon ve rektum kanseri riskinin arttığını gösteriyor. Ayrıca mevcut içme suyu standardının çok altındaki konsantrasyonlarda. En yüksek nitrat konsantrasyonları esas olarak küçük özel su kaynaklarında görülmektedir.

Öncelikle tarımsal üretimde kullanılan gübrelerden gelen yeraltı suyundaki ve içme suyundaki nitrat, sadece onlarca yıllık çevre bilincine maruz kalmadı, aynı zamanda kanser riskini artırdığından da şüphelenildi. Bu alanda şimdiye kadar yapılmış en büyük epidemiyolojik çalışma, şimdi bir korelasyon olduğunu gösteriyor – nitrat miktarı mevcut içme suyu standardının çok altında olduğunda da. Sonuçlar, International Journal of Cancer adlı bilimsel dergide yayınlandı .

AZ MİKTARDA NİTRATLA BİLE KANSER RİSKİ VAR

Araştırmacılar, Danimarkalıların yaşadıkları yerde ne kadar nitrata maruz kaldıklarını hesapladılar ve bunu Danimarka’daki kanser teşhisleriyle ilgili bilgilerle karşılaştırdılar. Araştırmacılar, 1978-2011 döneminde toplam 2,7 milyon Danimarkalıyı takip etmeyi başardılar ve çalışma, 200.000’den fazla içme suyu örneğinden alınan nitrat analizlerine dayanıyor, bu da çalışmayı bu alandaki en büyük ve en ayrıntılı çalışma yapıyor.

“Her yıl, yaklaşık 5.000 Danimarkalı kolorektal kansere yakalanır ve bunun birçok nedeni olabilir. Çalışmamız, nitratın bunlardan biri olabileceğini gösteriyor. Çalışmada, içme suyunda en yüksek nitrat konsantrasyonuna maruz kalan insanlar (yukarıda Litre su başına 9.3 mg), en az maruz kalanlara kıyasla kolorektal kansere yakalanma riski yüzde 15 daha fazlaydı (litre suya 1.3 mg’dan az) Mevcut standart litre su başına 50 mg nitrattır, Aarhus Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü’nden PhD Jörg Schullehner, ancak artan kanser riski, litre su başına yaklaşık 4 mg nitrattan daha yüksek konsantrasyonlarda zaten görülebiliyordu “diyor.Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırması’ndan (GEUS) ve Aarhus Üniversitesi Ulusal Kayıt Tabanlı Araştırma Merkezi’nden araştırmacılarla birlikte araştırma sonuçlarının arkasındaki adamdır.

Danimarka ve AB’deki içme suyu standardı, Dünya Sağlık Örgütü WHO’nun tavsiyelerine uygundur. Bu öneriler nitrit zehirlenmesinin vücutta oksijen satürasyonunu engellediği ‘Mavi Bebek Sendromu’ durumlarından kaçınmak için belirlenmiştir. Bu sendrom yalnızca bebekleri etkiler ve Danimarka’da çok nadiren görülür.

İçme suyu
İçme Suyu

İçme suyu standardı yeniden gözden geçirilmelidir

Araştırma sonuçları uzun süredir devam eden bir şüpheyi doğruluyor; nitrat kolon ve rektum kanseri riskini artırır. Nitrat vücutta N-nitroso bileşikleri olarak bilinen kanserojen maddelere dönüştürüldüğünde sağlık riski ortaya çıkar. Kolorektal kanser, Danimarka’da en yaygın kanser türlerinden biridir ve dünya çapında en sık üçüncü kanser türüdür.

“Çalışmamızın sonucu, birkaç uluslararası çalışmanın bulguları ile uyumludur; bu da, yalnızca Mavi Bebek Sendromu gibi akut etkilere değil, kronik sağlık etkilerine karşı koruma sağlamak için içme suyu standardının daha düşük olması gerektiğini göstermektedir. Aynı sonuçlarla. Aarhus Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü’nden, araştırma projesine de dahil olan Profesör Torben Sigsgaard, farklı çalışmalardan bu, içme suyu standardını yeniden gözden geçirme ihtiyacına işaret ediyor “diyor.

Nitrat konsantrasyonları genellikle düşüktür

GEUS’un araştırması, son on yılda, Danimarka’daki insanların büyük çoğunluğunun suyunu aldığı kamu su işlerinde nitrat konsantrasyonlarının azaldığını gösteriyor.

“Nitrat konsantrasyonları, kamuya açık su işlerinin çoğunda düşüktür. Bugün, sorun esas olarak küçük özel kuyularda ve nitrat sızıntısının yüksek olduğu ve yerel toprak ve jeolojik koşulların nitratın daha kolay ayrıştırılabileceği anlamına geldiği yerlerde yoğunlaşmaktadır. yeraltı suyuna. Bu nedenle çabalarımızı buraya odaklamak mantıklı, “diyor Jörg Schullehner.


Makalemizin İngilizce Hali:https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180220095019.htm

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanmalıyım?https://galiparduc.com/question/neden-su-aritma-cihazi-kullanmaliyim/

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.