GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

Galip Arduç
Yönetici

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanmalıyım?

Evimde yemek, çay ve bazen de içme suyu olarak çeşme suyu kullanıyorum böyle bir durumda su arıtma cihazı tercih etmeli miyim? hangi su arıtma cihazını kullanmalıyım, su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli, su arıtma tavsiyeleriniz neler olur.

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

6 Cevaplar

 1. Neden Su Arıtma Cihazı Kullanmalısınız?

  Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınlamış olduğu rapora göre içilen sağlıksız suyun insan sağlığını tehdit eden faktörler arasında altıncı sırada yer aldığını biliyor muydunuz? Su, tüm canlıların sağlıklı bir yaşam sürmesi ve vücut fonksiyonlarının düzenli olarak çalışması için en gerekli maddedir. Sağlıklı bir insanın sadece sağlığını ve yaşamını devam ettirmek için günde en az 2 litre suya ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Normal bir bireyin vücudunun en temel ihtiyacı sudur ve sonrasında gıda, beslenme gibi ihtiyaçlar gelmektedir.

  Peki hayatımız için bu kadar hayati önem taşıyan bir yapı taşını biz ne kadar tanıyoruz? Su içiyoruz ama gerçekten sağlığımız için doğru minarellere sahip, doğru şekilde arıtılmış bu öğeyi vücudumuz için sağlayabiliyor muyuz?

  Bir çoğumuz sağlıklı suyun temiz, şişelenmiş kaynak suyu olduğuna inanırız; ancak gerçekte bu duruma baktığımızda pet ya da cam şişelenmiş suda bu öğelerin olduğundan tamamen emin olamayız.

  Doğal kaynak suları elde edilirken ve ticari olarak satışa sunulurken birçok farklı işlemden geçmektedir. Bu süreçte insan sağlığını tehdit edecek unsurların ortaya çıkması da kaçınılmaz olur. Son yıllarda artan hava kirliliği, kaynakların yakınlarındaki kirlilik ve kentleşmenin de etkisiyle kaynak suları eskiden olduğu kadar doğal halde kalmamaktadır.

  Sonrasındaki süreçte ise arıtma ve şişeleme gibi fabrikasyon işlemler sırasında da birçok işleme maruz kalmakta ve doğallığını adım adım kaybetmektedir. Pet şişelerde alınan suların dış koruması olan pet şişelerin de doğayı kirletmekte de çok büyük katkısı olduğu bilinen bir gerçektir.

  İşte tam da bu noktada ulaştığınız içme suyunuzun sizden bağımsız koşullarda oluşmasına ve sofranıza gelmesine müdahale edebilirsiniz. Su arıtma cihazı kullanarak sağlıklı içme suyu tüketmeye hemen başlayabilirsiniz.

  Peki, neden su arıtma cihazı kullanmalısınız, bunun diğer sulardan farkı ne olacaktır?

  Öncelikle eğer sağlıklı, güvenli ve ekonomik bir yol arıyorsanız ve bu yolun evinize yakın bayilerden sipariş edeceğiniz damacanalardan geçtiğini düşünüyorsanız, size küçük bir bilgi vermek isteriz. Kaynak sularını evinize taşıyan damacanaların ömrü yalnızca 20 dolumdur. Ancak 20 dolum sonrası bu damacanaların geri dönüştürüldüğüne ya da atıldığına güvenebilmek oldukça zor. Aynı zamanda kaynak suları çevre kirliliğinin de tehdidi altında olduğundan yeterli işleme tâbi tutulmadığı sürece sağlığınıza zararlı olabilir.

  Sanıyoruz ki plastik şişelerde ve bidonlarda evinize taşıdığınız ve sürekli yenilemeniz gerektiği için evinizi bir geri dönüşüm merkezine çeviren bu atıkların doğaya ne kadar zararlı olduğundan bahsetmeye bile gerek yok.

  Gelin görün ki, su arıtma cihazları özel filtreler ile şebeke suyunu ideal, sağlıklı bir içme suyuna dönüştürür. Üstelik herhangi bir koku ve tat bırakmaz. İçeriğindeki düşük potasyum ve sodyum oranıyla da sağlığınıza zarar vermez, hatta hızlı emilmeyi sağlayarak böbrek ve bağırsağınıza destek olur. Sizden bağımsız birçok öğeyi devre dışı bırakarak sağlıklı içme suyu edinmeyi evinizde, ofisinizde kendiniz sağlayabilir ve sağlıklı olduğundan da %100 emin olabilirsiniz.

  Üstelik tüm bu faydalarının yanı sıra ekonomik olarak da size kolaylık sağlayacaktır. Dört kişilik bir aile ayda ortalama 300 litre temiz su tüketmektedir, bu da 15 damacanaya tekabül eder. Günümüz bayi fiyatları değişiklik gösterse de ayda en az 300 TL’nin yalnızca temiz su için harcandığı gözlemlenmektedir. Bu maliyet hem oldukça ciddi bir maliyettir; hem de bu kullanım alışkanlığında bu maliyetin süreklilik göstereceği anlamına gelmektedir. Siz de su arıtma cihazı kullanarak gereksiz harcamalardan ve sağlığınıza zararlı su tüketiminden kurtulabilirsiniz. Sofranıza koyduğunuz her şey gibi, insan vücudu üzerinde en etkin, en yararlı madde olan içme suyunuzun da sağlıklı ve minarellerini kaybetmediğinden emin olarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 2. Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Su arıtma cihazları evlerde yaygın olarak kullanılan bir cihazdır. Bu cihazın seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Kullanıcı su arıtma cihazı alırken bu özellikleri dikkate alırsa, aldığı cihazın kullanım ömrü ve kullanıcı beklentisini karşılama oranı oldukça artacaktır.

  Su Arıtma Cihazı Kalitesi

  Makine kalitesi bu noktada oldukça önemli bir konudur. Her cihazda olduğu gibi bu cihazda da alınmadan önce makinanın yapısının kaliteli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tasarım bu noktada en önemli husustur diyebiliriz. Cihazın tasarımı ve işlevi birbiriyle oldukça ilintilidir. Bu hususlara dikkat etmemek kullanıcının sık sık arıza yaşamasına ve arıtacağı suyun kalitesini düşürmesine sebep olabilir. Suyun kalitesinin düşmesi cihazın işleviyle tamamıyla ters düşen ve hiçbir kullanıcı tarafından istenmeyecek bir durumdur. Bu sebeple alınmadan önce kalite ve tasarımının kontrolü yapılmalıdır. En önemli faktörlerden bir diğeri ise garanti belgesidir. Cihazın bu belgeye sahip olması gerekir. Aksi halde yaşanan aksilikler cihaz alınan yer tarafından çözülemez.

  Bakımı ve Filtre Değişimi

  Bir cihaz alınırken bakım ve servis akla ilk gelen faktör olmayacaktır; fakat unutmamak gerekir ki aldığınız cihazın ömrü sonsuz değildir ve gerekli zamanlarda bakım yapılması gerekir. Bu bağlamda servislerin fazla olması kullanıcı için iyi olacaktır. Özellikle konum olarak servis noktalarının yakınlığı ve sayıca fazla olması da su arıtma cihazı için pozitif bir özelliktir.

  Filtreler su arıtma cihazında oldukça önemli bir yere sahiptir. Filtrenin işlevini yitirmesi diğer tarafa su akıtması ve sızdırması anlamına gelecektir. Bu da üretici ve tüketicinin istemediği bir durumdur. Değişimlerin rahatça yapılabileceği su arıtma cihazı seçmek önemlidir.

  Fiyat

  Fiyat ve kalite oranının orantılı olduğu bir makine tercih edilmelidir. Pahalı makine demek kaliteli makine demek değildir, bu unutulmamalıdır. Fakat bu sebeple de ucuz makine tercih edilmemelidir. Ucuz fiyatlı su arıtma cihazı malzemeleri de daha düşük maliyetli seçildiği için uzun ömürlü olmaz ve filtreleme işini gereğince yerine getiremez. Bu sebeple fiyat kalite oranı dikkate alınıp satın alım işlemi yapılmalıdır.

  İSO Kalite Belgeleri

  Tüm cihazlar bu belgeye sahip değildir. Bu belgeye sahip olan cihazların daha güvenilir olduğu söylenebilir. Bu sebeple evinize ya da iş yerinize su arıtma cihazı alırken İSO kalite belgesinin olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Cihaz sahipleri bu belge sayesinde cihazın güvenilirliğini belgelemiş ve gözle görülür biçimde müşterilerine kanıtlamış olurlar.

  Ph Değeri

  Su arıtma cihazınızın arıtma işleminden sonra elde ettiği suyun Ph değeri oldukça önemlidir. Bu değerin standartlara uygun olup olmadığı alınmadan önce sorulmalıdır. Ph değeri öğrenildikten sonra alınacak cihazın bu ph değerine uygun su arıtıp arıtmadığı da teyit edilmelidir. Kalitesiz su arıtma cihazları bakterileri yok ederken mineralleri de yok edecektir. Bu sebeple gerekli hususlara dikkat edilerek su arıtma cihazı seçilmelidir.

  Satış Sonrası Destek

  Pek çok cihazda ve makinede önemli bir nokta da satış sonrası alabileceğiniz teknik destektir. Ürünün satın alındığı firmanın satış sonrasında da sizlere destek sağlaması önemli bir husustur. Su en çok tüketilen ve insanın en çok ihtiyacının olduğu maddelerden bir tanesidir. İnsan sağlığı için bu kadar önem taşıyan bir ihtiyaca dair kullanılan cihazların da kontrollerinin sağlanması gerekir. Aynı zamanda bir su arıtma cihazının 6 ayda bir kontrollerinin yapılması gerekir. Bu sebeple kontrollerinizi gerçekleştirebilecek bir firmadan bu alışverişi yapmanız sizin için oldukça önemli olacaktır. Unutmayın ki birçok firmanın satış sonrası desteği bulunmamaktadır. Böyle bir ihtimalle karşı karşıya kalmamak için satın alma işleminden önce bütün araştırmalarınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 3. Sağlıklı ve Temiz İçme Suyu Nasıl Olmalıdır?

  Sağlıklı ve temiz suda aranan bazı özellikler vardır. Tabii ki bunlardan en önemlisi suyun hastalık yapabilecek zararlı maddeler içermemesi gerektiğidir. Sadece temiz olması da sağlıklı olması için tek yeterli etken değildir. Sağlıklı hale getirilirken minerallerini kaybetmemesi de oldukça önemli bir konudur.

  Peki, Sağlıklı Su Nasıl Olur?

  Sağlıklı suyun kokusuz, tatsız ve renksiz olması aynı zamanda PH derecesinin de insan sağlığına göre dengeli olması gerekmektedir. Hepimizin evimizde kullandığı şehir suyu ne yazık ki sağlıklı değildir. Ancak su arıtma cihazları yardımı ile şehir suyunu sağlıklı hâle getirmek mümkündür.

  Musluk Suyu / Şebeke Suları Sağlıklı mıdır?

  Musluk suları bazı yabancı maddeleri içeriğinde bulundurduğu için sağlıklı değildir. Su arıtma cihazları musluğa takıldığında içeriğindeki filtrasyon özelliği ile suyu sağlıklı hâle getirir. Bu işlem suyun sağlıklı hâle gelmesi ve yararlı maddeler korunurken zararlı maddelerin filtreden geçirilmesi ile sağlanır. Suda korunan doğal mineraller insan ve hayvan vücuduna birçok katkı sağlamaktadır. Filtreden geçirilen su hem sizin hem ailenizin hem de evcil hayvanlarınızın sağlığı için kaliteli hâle gelmektedir. Buradaki detaylar çok hassas ve önemlidir.

  Su, canlı yaşamındaki en önemli kaynaklardan biridir. Su içmenin önemi hemen her gün dijital tüm mecralarda anlatılmakta ve buna dair kampanyalar yürütülmektedir. Dünya çapındaki global su yokluğunun önüne geçmek için çok ciddi çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalara her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Temel ihtiyaç maddesi olan içme suyunun yokluğu elbette çok ciddi sağlık problemlerine sebep olacaktır.

  Yokluğu oldukça ileri bir boyut gibi düşünebiliriz. Ancak az tüketilmesi de ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Sağlıklı bir su tüketmediğimiz sürece, ne kadar çok su içersek içelim ne kadar yeterli olduğunu düşünürsek düşünelim, vücudumuza asıl ihtiyacı olan mineralleri alamamış oluruz. Mikroplardan arındırmayı göz önüne aldığımız kadar, içme suyumuzdaki minerallerin kaybolmasına neden olacak tüm öğeleri de elemeliyiz.

  Damacana Su /Paketli Su Sağlıklı mıdır?

  Temiz ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz için birçoğumuz paketli ve damacana sular kullanmaktayız. Ancak bunun tehlikeleri hakkında net bir bilgi vermekte fayda var. Kullandığımız damacana sulardaki dış kabın ömrü 20 dolumdur. Sonrasında geri dönüşüme gönderilmelidir. Bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünden emin olabilir miyiz? Kesinlikle emin olamayız. Kaynak suyu saf halinden sofraya gelene kadar birçok işlemden geçmektedir ve bu süreçte sağlığı tehdit eden unsurlardan kurtulmak için yapılan işlemler aynı zamanda suyun mineral dengesini de bozmakta, faydalı öğeleri de bertaraf etmektedir.

  Su Arıtma Cihazı Kullanmak Kalıcı Çözüm Sağlar mı?

  Su arıtma cihazları musluğa bağlandıktan sonra kimyasal, biyolojik ya da fiziksel olarak suyu temizler. Genelde fiziksel yöntem kullanılır. Bu yöntem bahsettiğimiz filtreleme yöntemidir. Askıda kalan yabancı maddeler bu yöntemle ayrıştırılır. Böylece oldukça lezzetli ve yumuşak içime sahip bir suya kavuşursunuz. İçme suyunuzu sofranıza hazır hale siz getirmiş olursunuz ve geçtiği işlemlere siz tanık olursunuz.

  Su arıtma cihazının kullanımı gibi temizliği de oldukça kolaydır. Ancak su arıtma cihazlarından daha yüksek verim alabilmek için bakım ve temizliğinin sürekli yapılması gerekmektedir. Suyunuzun kirlilik oranına göre yılda bir ila iki kez süngerli filtre değişimi gerekmektedir. Bu parça ise oldukça kolay takılıp çıkarılır. Bu sebeple parçanın temizliğinin düzenli yapılması gerekmektedir.

  Temizlik ve bakımına önem verecek şekilde kullandığınız bir su arıtma cihazınız tüm temiz su elde etme seçenekleri içerisinde hem en güvenilir; hem de en düşük maliyetli yöntem olacaktır. Bu sayede sağlıklı ve temiz suya her zaman pratik bir şekilde ulaşmış olursunuz.

 4. Su Arıtma Cihazının Düzenli Bakımı Neden Önemlidir?

  Temiz Su İçin Düzenli Bakım!

  Su arıtma cihazları artık yaygın olarak kullanılmaya başladı. Evlerimizden yumuşak içme suyunu musluk suyu fiyatına içmek tabii ki çok güzel. Peki arıtma cihazları gerçekten işlerini yapabiliyorlar mı ? Bu sorunun cevabı genel olarak evet olsa da belli durumlarda hayır. Yazımızda sizlerle beraber bu konulara değineceğiz.

  İlk Olarak Arıtma Cihazları Ne İşe Yarar Buna Bakalım

  Arıtma cihazları suyunuzu daha berrak , daha kokusuz , daha renksiz ve sağlığa zararlı maddelerden arınmış hale getirir. Bunu çeşitli filtrelerden suyun ardarda geçmesiyle yapar. Her filtrede suyunuz daha temiz hale gelir. Bunların yanında arıtma cihazı ağır metalleri , bazı radyoaktif maddeleri ve tadı bozan fazlalık mineralleri suyunuzdan uzaklaştırır.

  Yeni alınmış bir arıtma cihazı -cihazın kalitesi de etkili elbette- suyun içerisindeki fazlalık maddeleri yüzde 95’e kadar giderebilir.

  Arsenik, kadmiyum, krom, kurşun ve civa gibi bazı metaller doğada çok az miktarlarda ve genelde toplu halde bulunurlar. Bunların bulunduğu alanlarda insan eliyle veya sel, deprem gibi doğa olaylarıyla bir hareketlenme olursa bu gazlar açığa çıkabilir. Böyle durumlarda açığa çıkan gazların bir kısmı nehir , göl vb. sulara karışır. Biz arıtma cihazlarımızla bunları arıtmazsak bunlar birçok sağlık sorununa yol açabilir.

  Diğer yazımızda da belirttiğimiz gibi ağır metallerin etkisi sıcaklığa da bağlı olarak değişir. Bu sebeple arıtılmış dahi olsa uygun sıcaklıktaki ( 4 ile 12 derece arasında ) suları içmeniz sağlığınız için daha doğru olacaktır.

  Neden Doğal Kaynak Suyu Değil de Arıtılmış Su İçmeliyiz?

  Doğal kaynak suları elbette oldukça faydalı mineraller içerir fakat bazı durumlarda bunların içine zehirli sıvılar dahil olmak üzere birçok madde karışabilir. Arıtma yapılmadan içildiği için de bu maddeler doğrudan vücudumuza etki eder.Musluk suyunda böyle bir durumu asla yaşayamazsınız çünkü devlet, göl vb. alanlardan aldığı suları kaynatma da dahil birçok işlemden geçirip filtre eder. Bir diğer sebep ise devletin musluk sularına eklediği bir çok madde sağlıklıdır ve bunları tat bozmayacak şekilde arıtıp içmek doğal kaynak suyuna göre daha iyidir.

  Hangi Durumda Arıtma İşlemi Yeterli Kalmaz? Arıtma Cihazına Düzenli Bakım Yaptırmazsak Ne Olur?
  Bazı yararlı maddelerin sınır değerlerinin üzerinde olması sağlığa olumsuz etkiler yapar. Çoğu zararlı ve radyoaktif madde konunun başında belirttiğimiz gibi art arda gelen filtreler aracılığıyla süzer. Fakat bu filtreler bir süre sonra tıkanır ve işlevini yapamaz hale gelir. Hatta eğer çok uzun süre bakım yapılmazsa suyunuzu kirletmeye başlar. Bu durumda arıtma cihazınız sağlık yerine hastalık saçmaya başlayabilir. Bu tarz durumların yaşanmaması için arıtma cihazı şirketinize danışıp düzenli bakımlar yaptırmanızı öneririz.

  İçilebilir Suyun Özellikleri

  Bunu 3 grupta inceleyebiliriz. İlk olarak fiziksel özellikler ( bulanıklık, renk, koku, sıcaklık, radyoaktivite ), ikinci olarak kimyasal özellikler ( sertlik derecesi , organik ve inorganik içerikler, pH ve zehirli bileşikler vb.) ve son olarak biyolojik özellikleridir (Bakteriler, virüsler, parazitler, mantarlar vb.). Peki biz tüm bu özellikler bakımından içilmesi en uygun suyu nasıl elde ederiz ? Öncelikle suyumuz devletin detaylı filtreli sistemiyle filtrelenmeli. Ardından arıtma cihazınızla kötü koku , kötü tat ve yabancı maddelerden arınmış bir hale gelmeli. Son olarak da uygun içme sıcaklığı için buzdolabında bekletmeliyiz.

 5. Uygun İçme Suyu Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?

  Suyun Sağlığa En Etkili Yönü: Sıcaklık

  Su, hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Öyle ki yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor hatta çocuklarda bu sayı yüzde 70’lere kadar çıkabilir. Bu denli önemli olan suyun sıcaklığının önemsiz olması pek mümkün değil.

  Sağlıklı Su Nasıl Olmalıdır?

  Su hakkında dünya geneline binlerce bilimsel araştırma yapıldı. Bazı hastalıkların tedavisinde doktorların ” Su iç geçer. ” dediğini bile duymuşsunuzdur. Yapılan çalışmalarda suyun sağlıklı olması için 2 önemli özelliğe sahip olması gerektiği bulunmuş.

  Su mikroorganizmalar içermemeli

  Mikroorganizmalar insan sağlığını tehdit eden varlıklardır. Bu organizmalar suyunuzda bulunursa birçok enfeksiyon hastalığına sebep olabilir. Bu organizmaların suyunuzu işgal etmemesi için düzgün bir arıtma ve uygun sıcaklık sağlanmalı. Ayrıca suyunuzda ağır metallerin bulunması suyunuzun organizmalardan arıtılmasını engeller. Bu yüzden arıtılmamış su içmek sağlık açısından çok zararlı olabilir.

  Ağır metal ve gereğinden fazla mineral içermemeli

  Ağır metaller doğada çok az bulunan eser elementlerdir. Az önce de bahsettiğimiz gibi ağır metaller uygun sıcaklıkta mikroorganizmaların suyunuzda üremesine sebep olur. Daha da önemlisi ağır metaller vücudunuzda metabolik hastalıklara ve belli yerlerde çökerek tıkanıklıklara sebep olabilir. Aynı şekilde gerekli minerallerin suyunuzda gereğinden fazla olması böbrek taşı başta olmak üzere birçok dolaşım yolu hastalığına sebep olabilir.

  Bunları sağlamak için en önemli kısmın suyun sıcaklığı olduğunu belirtmemiz gerekir. Suyun sıcaklığını doğru aralıkta tutmazsak sağlığımızı bozabilir.

  Suyun Tadını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Suyumuzun yalnızca sağlıklı değil aynı zamanda lezzetli ve kokusuz olmasını isteriz. Bunu etkileyen en temel faktör minerallerin gereğinden fazla olması olsa da bazı kimyasal moleküllerin hava kirliliğinden dolayı sularımıza karışması da suyumuzun tadını bozabilir.

  Uygun Su Sıcaklığı Kaç Derecedir ve Bu Sıcaklığı Nasıl Sağlarız?

  Doğru su sıcaklığı hakkında 2 önemli araştırma yapılmıştır. Oxford ve Hacettepe Üniversitesinin yaptığı araştırmalarda en sağlıklı su sıcaklığının 4-12 derece olduğu açıklanmıştır. Bu sıcaklıkların altındaki sıcaklıklarda vücudun iç sıcaklığını bozulacağı ve bu sıcaklıkların üstünde ise mikroorganizmaların üremesi ve ağır metallerin olumsuz etkilerinin artmasına sebep olacağı açıklanmıştır. Bu buzdolabında bekletilmiş bir suyun sıcaklığıdır.

  Bu sebeple arıtma sisteminizle arıtılmış suyunuzu buzdolabında bir süre bekletip içmenizi tavsiye ederiz. Yine de siz değerli okuyucumuzu uyarmamız gerekir , terliyken uygun sıcaklık diyerek soğuk su içmeniz hasta olmanıza sebep olabilir.

  Su sıcaklığı hakkında birçok doğru bilinen yanlış vardır. Bunların başında boğazımız şiştiğinde sıcak su içmenin faydalı olacağı gelir. Sizlere bunu başka bir durumu örnek vererek açıklayalım. Yoğun tempoda koşu yapan bir sporcu tümseğe takılıp düştüğünde bacağında bir şişlik oluşabilir. Bu durumlarda soğuk bir buz koyarız. Aynı şekilde boğazımız şiştiğinde de – aşırı soğuk olmamak kaydıyla – soğuk su içmeliyiz. Bir diğer yanlış da ateşi olan kişinin sıcak suyla yapılmış içecekler içmesidir. Böyle yaparsak vücut sıcaklığını iyice arttırmış oluruz. Bunun yerine soğuk duş almanızı tavsiye ederiz .

  Uygun Sıcaklığın İstisnaları Var mı?

  Ülkemizde özellikle güneyde kaplıcalar çokça bulunmakta. Bu sular mineral olarak fazlasıyla zengin olup herhangi bir arıtma ve soğutma işlemi yapılmadan kullanılabilir. Bir diğer zenginliğimiz olan doğal kaynak suları da doğadan elimize ilk geçtiği anda soğuk dahi olsa içilebilir. İçerken dikkat edin hasta olmayın yeter !

 6. Kaliteli su arıtma – Öncelikle su arıtma cihazı ihtiyacınız var mı? şuana kadar içme suyu ihtiyacınızı hangi tür sulardan karşıladınız. Şebeke suyu mu, damacana suyumu yoksa arıtma cihazımı? En sağlıklı su hangisi olduğunu tespit etmemiz gerekiyor.  Damacana Suyu mu?

  Kaynak suların konulduğu damacanaların 65 kullanım sonrası atılması gerektiğini veya Evinizde kullandığınız damacanaların daha önce hangi evde ne şartlarda nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? Hayatınız boyunca suya para ödemek mi istiyorsunuz?

  Damacana Suyu Taşıma Sorunu

  Damacana suyunu kaldırmak, taşımak kesinlikle büyük bir problemdir.

  Damacana Suyu Değiştirme Sendromu

  Damacananın değiştirilmesi; insanlar için çekilmez bir durum haline gelmiştir. İnsanlar kesinlikle damacanadaki son suyu içtikten sonra, damacanayı değiştiren olmak istemezler.

  Damacana Suyu Depolama Sorunu

  Zamanla boş damacanaların etrafta çok yer tuttuğunu görürler.

  Damacana Suyun Kalitesi

  İlk aldığınız damacana suyunuz, ağzı açılana kadar belki yüksek kalitededir. Fakat mesela yüzme Yüzme havuzuna düşünün. Hava ile direkt temas halinde olan havuzda, suyun bakterilerle teması arttıkça rengi yeşile dönüşür. Damacana suda bulunabilecek bir mikrop da zamanla üreyecek çok sayıda bakteri oluşmasına sebep olacaktır.

  Damacana Suyunun Dış Etkilere Karşı Korumasız Kalması

  Damacana suda bakterilerin oluşmasını engelleyecek hiç bir önlem yoktur. Örneğin; Damacana, değişim sırasında üste bulunan açıklıktan dolayı havada bulunan her türlü olumsuz etkilere maruz kalır. Ayrıca; suyu taşıyan insanların ellerinde bulunabilecek bakterilerde damacananın ağzından suyunuza kolaylıkla geçebilmektedir. Suyunuzu getiren insanların daha önce elleriyle nereleri tuttuğunu kim bilebilir ki?

  Damacana Suyun Yüksek Maliyeti

  Damacana suyun maliyeti yüksektir. Siz tekrar tekrar damacananızın dolması için para ödersiniz. Bir işyerinin ve bir ailenin ihtiyacı olan içme suyu için; yılda ortalama 1.000 TL ile 5.000 TL arasında para ödendiğini biliyor musunuz?

  Sanırım damacana ile ilgili aklınızdaki bazı sorular cevaplanmış oldu damacanamı yoksa arıtma cihazımı neyi tercih edeceğimizi arıtma cihazlarının faydaları ve eksilerini inceleyerek öğrenmiş olacağız, buraya kadar damacana suyu kullanın pekte sağlıklı olmadığı anlaşılmıştır.

  Arıtma Cihazı Suyu mu?

  Gelişen teknoloji ile arıtma cihazları mutfaklarda yerini almaktadır. Arıtma cihazları şuanda en popüler olan Ro (Reverse Osmosis) ters ozmoz filtre teknolojini kullanılıyor ozmoz sistemi şebeke suyundaki tüm maddeleri atık bölümünden dışarı atarak suyun saf (arı) kısmını sizlere vermektedir.

  Arıtma cihazının faydaları

  Siz sadece cihazın musluğunu açarak temiz suyunuzu elde edebilirsiniz. İşte lezzetli ve sağlıklı suya ulaşmak bu kadar kolaydır. Su arıtma cihazları sayesinde evinizin rahatlığından hiç çıkmanıza gerek kalmaz. Musluğunuzdan akan su, bu cihazlar sayesinde sağlıklı su haline getirilir.

  Bir su arıtma cihazı satın aldığınız zaman filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz aksi takdirde bakımı yapılmayan bir arıtma cihazı tüm diğer içme suyu kaynaklarından daha tehlikeli hale gelebilir. Arıtma cihazları kalitesine ve türüne göre 6-12-24 ayda bir filtreleri düzenli olarak yenilenmelidir.

  Arıtma cihazları her zaman size en taze suyu verir damacana gibi taşıma sorunu ve su bitti dertleri olmaz. Mutfak tezgahının altında az bir yer kaplayan mini su arıtma fabrikası gibi çalışır dilediğiniz zaman temiz suya hemen kavuşabilirsiniz. İçtiğiniz suyun kalitesinden bilginiz olur ne içtiğinizi bilirsiniz ve içiniz rahat olur.

  Damacana sularına göre daha düşük maliyetlidir bir çok arıtma cihazı kendini 1-2 senede amorti edebilmektedir ve diğer yıllar ise sizlere para tasarrufu olarak bütçenize katlı sağlayacaktır.

  Gelişen teknolojiler ile arıtma filtreleri de geliştirildi artık ters ozmoz sisteminin ürettiği saf suyu size pH değeri yüksek ve TDS değeri yükseltilmiş mineralli su almanıza olanak sağlayan mineral ve alkali filtreleri üretilmiştir. 9,5pH yüksekliğinde antioksidan alkali su elde etmek hiçte hayal değil.

  Hangi tip arıtma cihazı almalıyım?  Evsel arıtma cihazları piyasada genelde 3 türde bulunur bunların sebil tipi olanları da mevcuttur ama çok kullanışlı değildir, en sağlıklı olanları tezgah altı tipi su arıtma cihazlarıdır. Tezgah üstü basit portatif şeklinde arıtma cihazları da bulunmaktadır ama bu tür modeller tezgah üstünde çok yer kapladığı için tercih edilmemektedir. Türkiye’deki su arıtma piyasasının %1’lik dilimini daha doldurmaz tezgah üstü modeller en çok tercih edilenleri kapalı tip ve açık kasa modelleridir.

  Açık kasa su arıtma ve kapalı kasa su arıtma cihazı arasında ne fark var?

  kapalı kasa sistemler biraz daha küçük boyutlu olur bu nedenle de içerisinde kullanılan filtreler de küçük ve inline tip şeklinde olur inline filtreler boyutları bir miktar küçük olduğu için açık kasa sistemlere göre %50 daha az uzun ömürlü olur firmalar her ne kadar kapalı kasaların da uzun ömürlü olduklarını savunsalar da durum ortadadır. Örnek olarak iki değişik filtre boylarına ve çaplarına bakalım.  Açık kasa ile kapalı kasa arıtma cihazı mutfak tezgahı montaj görüntüleri

  Arıtma cihazları mutfak tezgahı altında ne kadar yer kaplıyor aşağıdaki resimlerde net bir şekilde görebilirsiniz. Kapalı kasa sistemler açık kasa sistemlere göre daha derli toplu güzel görünüyor evet amacımız estetikse elbette kapalı kasa su arıtma cihazı tercih edilmeli ama burada estetikten çok sağlığa önem verilmesi gerektiğini vurgulayalım estetik görünüm en son tercihimiz olmalı sonuçta ikisi de tezgahın altında kapalı dolapların içinde kalmaktadır.  Arıtma cihazlarının açık ya da kapalı olmasın arlarında pek fark olmadığını söylemek isteriz sadece boyut farkları ve içinde kullanılan bazı filtrelerin küçük çapta olduğunu belirttik artık tercihinizi kendi kendine yapabilirsiniz.

  Buraya kadar arıtma cihazımı damacana suyumu, kapalı kasamı açık kasamı olarak geldik şimdi arıtma cihazı kullanmayı tercih ediyorsak makaleyi okumaya devam ediyoruz arıtma cihazı kullanmak istemeyenler makaleden ayrılabilir.

  En kaliteli su arıtma cihazını nasıl tercih edebilirim?

  Arıtma cihazları belirli kriterlere sahip olması gerekiyor çeşitli bağımsız sertifika veren kuruluşlar tarafından sertifikalı arıtma cihazı tercih etmeniz gerekiyor öncelik ürün maliyeti değil sağlıklı su arıtma cihazı olmalı aksi halde arıtma cihazı kullanmanızın da bir anlamı yok.

  Arıtma cihazlarının sertifikalı olduğunu nasıl anlarız, hiç bir bilgim yok internet sitelerine baktığımda tüm arıtma cihazlarında NSF onayı görünmektedir. Ne yazık ki Türkiye piyasasında yasalar fazla korkutucu olmadığı için, önüne gelen herkes filtre üzerine ve arıtma cihazı üzerine NSF ve FDA logolarını kullanmaktadırlar.

  Aslında bu olaylar tamamen yasa dışı ama denetleyici kurumlar olmayınca durum oldukça karmaşık hale geliyor. Ama bunun çok basit bir yolu var, nsf.org web sitesinden bir arıtma cihazının yada filtresinin NSF onayı var mı yok mu, çok kolay bir şekilde sorgulama yapabiliriz.  Kaliteli su arıtma cihazı musluğundan, tankına, fitresine ve tüm bağlantı ekipmanlarına varana kadar NSF standartlarında olmalıdır, üşenmeyin oturun bilgisayar başına araştırma yapınız. NSF onaylı arıtma cihazı yada filtresi kullanmıyorsanız NSF onaylı olan markalarla filtre değişim zamanı geldiğinde değiştiriniz.