Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

İçme Suyu Güvenliği

Kamu su sistemleri ve su arıtma merkezlerinin geliştirilmesinden önce, şehirlerde ve kasabalarda yaşayan insanların tifo ve kolera gibi suyla bulaşan hastalıklara bugün olduğundan çok daha fazla maruz kalma olasılıkları daha yüksekti. Bu hastalıklar arıtılmamış içme suları yoluyla yayılır.

Musluk suyu, birçok zararlı kirleticiyi filtrelemek için arıtılır.
Musluk suyu, birçok zararlı kirleticiyi filtrelemek için arıtılır.

Su arıtma güvenli midir?

Time dergisine göre, çoğu topluluk (şebeke) musluk suyu, 91 kadar kirleticiyi gidermek için arıtılır.

Birçok insan suyu arıtmak için kullanılan yöntemlerden endişe duymaktadır.

Örneğin, mineral florür, diş sağlığını geliştirmenin bir yolu olarak on yıllardır kamu su kaynaklarına eklenmiştir. Bazı insanlar aşırı florür seviyelerinin insanlarda tiroid sorunları ve beyin fonksiyonlarında bozulma gibi durumlar geliştirmesine neden olabileceğine inanıyor.

Bununla birlikte, kamu sistemlerinin şu anda sağladığı düşük seviyelerde verilirse florürün zararlı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Şişelenmiş su içmek daha mı iyi?

Bazı insanlar, olası kimyasallardan kaçınmak ve suyun musluk suyundan daha güvenli olduğunu düşünebilecekleri için yalnızca şişelenmiş su içmeyi tercih eder. Uluslararası Şişelenmiş Su Birliği’ne (ABWA) göre, 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 12,8 milyar galon şişelenmiş su satıldı; ve Amerikan halkı süt, kahve veya çaydan daha fazla şişelenmiş su tüketiyor.

FDA, ham su da dahil olmak üzere şişelenmiş suyu bir dereceye kadar düzenler. CDC’ye göre FDA, şişelenmiş su için aşağıdaki hususları belirledi:

  • Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) musluk suyu için belirlediği standartlara benzer standartları karşılama.
  • Şişelenmiş su üreticileri, sularını üretirken, şişelerken ve satarken FDA’nın “İyi Üretim Uygulamaları”na da uymalıdır.

Tüketicilerin musluktan, şişeden veya hatta çiğ sudan içmenin güvenli olup olmadığını belirlemesi zor olabilir, çünkü çoğu aynı görünüyor, ancak potansiyel olarak bulaşıcı mikroorganizmalar içerebilir.

Şişelenmiş suyun bakterilere neden olan bir hastalık salgınına yol açtığı durumlar olmasına rağmen, su arıtımı başladığından beri kirli içme suyu kaynaklarının insidansı çok az olmuştur.

Ham su oldukça yeni bir olgudur ve bu nedenle uzun vadeli sağlık yararları sağlayıp sağlayamayacağını belirlemek için yeterli araştırma yoktur.

Şimdiye kadar, ham su, su piyasasına tartışmalı bir katkı olmuştur. NBC News’e göre, ham su yalnızca şüpheli bir emtia değil, aynı zamanda pahalıdır, 2,5 galonluk cam sürahiler 60,99 dolara kadar satılmaktadır.

Sonuçta, ne tür su içmek istediğine karar vermek bireye kalmış. Bir kişi ham su içmeyi seçerse, bulaşıcı mikroorganizmalar gibi suyun içerebileceği potansiyel tehlikeleri anlamaları önemlidir.

Tüm kimyasal tüketiminden uzaklaşmayı tercih edenler için saygın firmaların ürünlerini tercih etmek önemlidir. İşe yarayıp yaramadığını görmek için ham suyun kısa süreli kullanımının herhangi bir zarar vermesi olası değildir.

İçme suyunun sağlığa faydalarını incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.