Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Doğal su içmek güvenli midir?

Doğal su içmek güvenli midir?

Bir kişinin vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudur ve sağlıklı bir diyet için su içmek şarttır. Bununla birlikte, bir kişinin ne tür su içtiği şaşırtıcı bir şekilde tartışmalı hale geldi. 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında ortaya çıkan trendlerden biri “doğal su” satışıdır.

Dğal su, doğrudan doğal bir kaynaktan şişelenen filtrelenmemiş, işlenmemiş veya arıtılmamış sudur.

Bazı üreticiler bu suyu satıyor ve kimyasal olarak arıtılmış suya daha güvenli bir alternatif olarak pazarlıyor ve sularının sindirimi ve sağlığı geliştirmeye yardımcı olan doğal probiyotiklere sahip olduğunu savunuyor.

Ancak bilim adamları ve hükümet yetkilileri arıtılmamış su konusundaki endişelerini dile getirdiler. Ham su, “doğal”ın mutlaka daha iyi olmadığı bir örnek olabilir. Doğal suyun, musluk suyu veya şişelenmiş su içmeyi içeren sağlıklı bir diyete göre belirgin sağlık yararları sağlamadığı da doğru olabilir.

Doğal su hakkında hızlı gerçekler:

 • Şişelenmiş su, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından belirlenen belirli standartları karşılamalıdır.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve diğerleri, doğal su pazarlayan bazı şirketlerin düzenlemelere uymayabileceğinden endişe duyuyor.
 • Birçok su uzmanı “doğal” su içilmesini önermez.
 • İçmek istedikleri suyun türüne karar vermek tüketicilere kalmıştır.

Doğal suyun potansiyel riskleri nelerdir?

Ham su tehlikeli patojenler içerebilir
Doğal su tehlikeli patojenler içerebilir

Sanitasyon yetkilileri ve su üreticileri, suda doğal olarak oluşabilecek bakteri ve parazitleri öldürmek için musluktan veya şişelerden gelen içme suyuna kimyasallar ekler. Bunların örnekleri arasında salmonella, E.Coli ve Giardia bulunur.

Bu patojenler mide rahatsızlığına, ishale ve kusmaya neden olabilir. En yaşlı ve en genç insanlar, bağışıklık sistemleri patojenlerle savaşacak kadar güçlü olmayabilir, bu kirleticilerle ilgili hastalıkları geliştirme riski altındadır.

Arıtılmamış olduğu için, doğal su bu patojenlerden bazılarını içerebilir. Doğal su perakendecileri kontamine suyu şişelemese de bakteri, parazit, kimyasallar ve diğer patojenlerin suda bulunması mümkündür.

İnsanların FDA düzenlemelerini takip etme ününe sahip ürünleri seçmesi esastır.

Doğal suyun potansiyel faydaları

Doğal su taraftarları, suyu kimyasallarla sterilize etmenin ve arıtmanın suda bulunan doğal mineralleri ve probiyotikleri yok ettiğine inanıyor.

Ham (doğal) su içerek, bir kişinin daha iyi sindirim ile daha sağlıklı bir hayat yaşayabileceğine inanıyorlar.

Doğal su kullanımını savunanlar, şişelenmiş sudan daha fazla elektrolit ve mineral içerdiğine inanırlar:

 • Kalsiyum
 • Bakır
 • Lityum
 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Silika
 • Sodyum

Destekleyenler ayrıca doğal suyun “alkali su” olduğunu iddia ediyor. Destekçilerine göre, alkali su bir antioksidan görevi görür ve oksidasyondan kaynaklanan inflamatuar hücre hasarını azaltır.

Bununla birlikte, Cleveland Clinic’e göre, alkali suyun daha asidik suya kıyasla sağlık ve zindelik faydalarını destekleyen hiçbir güncel çalışma bulunmamaktadır.

Doğal su içen bazı insanlar, doğal suyun kendilerine hissettirdiği tadı veya içme şeklini tercih edebilirler. Bununla birlikte, tat çok kişiseldir ve doğal suyun arıtılmış sudan daha iyi mi yoksa daha mı kötü olduğunu kanıtlayan hiçbir çalışma yoktur.

Bununla birlikte, arıtılmamış su içmenin tehlikeleri hakkında çok sayıda araştırma var, bu da içmemek için içmekten daha fazla neden sunabilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.