Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Korona Virüs için Ağız Bakım Suyu Önlemi

Korona Virüs için Ağız Bakım Suyu Önlemi

Gargara ve ağız bakım suyu korona virüs için çözüm olabilir mi?

Cardiff Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmaya göre bazı ağız bakım suları, yeni korona virüsü 30 saniye veya daha kısa sürede öldürebiliyor. Bahsi geçen araştırma sadece laboratuvar ortamında yürütülmüştür. Sonuçlar daha fazla çalışmada doğrulandığı takdirde, yeni bir araç olarak kullanılabilir. Evde kullanılan ağız bakım suları, tükürüğünüzde bulunan virüsü öldürüyor olsa da; gündelik gargaranın sizi COVID-19 kapmaktan ve/veya yaymaktan koruyacağı anlamına gelmeyebilir.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

Araştırmacılar ağız bakım sularında yaygın şekilde bulunan iki kimyasal yani setilpiridinyum klorid ve etanol/etil lauril arginat üzerinde çalışarak, bunların COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 virüsüne etkisini kontrollü bir laboratuvar ortamında incelemişlerdir. Sonuçlar, canlı virüs seviyelerinin maruz kaldıktan sonraki 30 saniye içerisinde bulaşma eşiğinin altına indiğini belgelemiştir. Tüm bunlar bir laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş ve çalışmanın yazarları, sonuçların insan deneklerde tekrarlanıp tekrarlanmayacağını görmek üzere ilave araştırmaların yapılmasının lüzumlu olduğunu dile getirmişlerdir. Sonuçlar, ağız bakım sularının bütün COVID-19 bulaşlarını önleyebileceğini de öne sürmüyor.

AĞIZ BAKIM SUYU VİRÜSLERİN HEPSİNİ ÖLDÜRMEZ

Seton Hall Üniversitesi’nde biyolojik bilimler yardımcı profesörü olan ve virüsler üzerinde çalışan Daniel Brian Nichols:

“Nefesle verilen solunumsal damlacıklar, sadece tükürükten gelmiyor. Mukustan da geliyorlar, bu yüzden ağız bakım suyu virüslerin hepsini öldürmez.”

Tükürüğünüzdeki virüsü öldürseniz dahi vücudunuzun geri kalanındaki virüs parçacıklarının ağzınıza geri dönmesi çok uzun sürmüyor.

“Saatler içerisinde, yeniden tükürüğün içinde birikmeye başlarlar”

Nichols.
korona virüs

İşte bu yüzden, sürekli ağız bakım suyu ile gargara yapıyor olsak bile; diğer pandemi kurallarına dikkat etmek gerekiyor. Bunlar, yeni korona virüsün yayılışını yavaşlattığını bildiğimiz etkili yöntemler.

“Klinik bir ortamda eğer COVID pozitif olan hastalar varsa; onları muayene eden doktorlar ve hemşireler için bu kişilerin ağız bakım suyuyla gargara yapmasını sağlayıp, virüs yüklerini azaltabilirsiniz”

Nichols.

TESTTEN ÖNCE KULLANMAYIN

Gidip test olmadan önce, ağız bakım suyunu tükürüğünüzdeki virüs yükünü azaltmak için kullanmamalısınız.

“Bu testlerin hatalı negatif sonuç verme tehlikesini büyük ölçüde artırırsınız”

Nichols
korona virüs

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.