Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Bitkiler İçin 1$ Maliyetinde Su Kullanım Sensörü

Bitkiler İçin 1$ Maliyetinde Su Kullanım Sensörü

Bitkilerinizin suyu nasıl kullandığını merak ediyor musunuz? Eğer cevap evetse, Iowa Eyalet Üniversitesi’nden bitki bilimci Patrick Schnable ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanmış bu sensöre göz atabiliriz!

Bu, düşük maliyetli, kolay üretilebilir ve bant şeklinde yapıştırılabilen grafen tabanlı bir biyosensör. Bu biyosensör bitkilere yapıştırılacak ve botanikçiler için veri elde etme imkanı sağlayacak.

İki tür mısırın, suyu, köklerinden en alttaki yapraklarına ve en üstteki yapraklarına ne kadar sürede taşıdıklarını ölçtüklerini ifade eden Schnable, şunları söylüyor:

“Bu araç sayesinde, suyu daha verimli kullanan bitkileri saptayıp, onları yetiştirebiliriz,”

 Schnable

Araştırmacıların “bitki dövmesi” adını verdikleri biyosensör, bitkiye yapıştırılabilen grafen tabanlı küçük bir mekanizmadır ve bu küçük mekanizma su ölçümlerini yapılabilir kılıyor.

Grafen, yüksek derecede elektrik ve ısı iletkenliğinin yanı sıra, kuvvetli ve kararlı bir yapya sahip bir maddedir. Bu çalışmadaki “bant üzeri grafen” teknolojisi, birçok giyilebilir basınç ve gerilme sensörü üretmek için de kullanılmıştır. Yani piezoelektrik.

Geliştirici olan Dong:

“Ucuz ama yine de yüksek performans gösteren sensörler yapmaya çalışıyoruz. Bu sensörleri üretmek için sadece bant kullanıyorsunuz. Maliyeti 1$’dan bile daha az.”

Dong

Çalışmalarda, sensörler, su buharına karşı çok duyarlı bir malzeme olan grafen oksit ile yapılıyor.

bitki
bitki

Dong, bitki sensörlerinin, laboratuvarda ve deneme amaçlı arazi deneylerinde başarıyla test edildiğini de söylüyor.

“Şu ana kadar sınadığımız bant temelli sensörlerin en heyecan verici uygulaması, bitki sensörü oldu. Bitkiler için giyilebilir sensör teknolojisi yepyeni bir kavram. Bu bitki sensörleri öylesine küçük ki, bitkilerdeki buharlaşmayı algılayabiliyor ama bitki büyümesini ve ürün verimini etkilemiyor,” 

Nanoteknolojinin gelişmesi ile birlikte üretilen malzemelerin boyutlarının küçülmesi ve üretim maliyetlerinin düşmesi ile birlikte sensörlerin gelişimi de hız kazandı. Araştırmacılar sensörlerin biyomedikal teşhislerde, herbal hastalıklarının ön tanısında, toprakta pestisit ve çeşitli kirleticilerin tespitinde ve hatta binaların yapısal bütünlüklerinin devamlılığının ölçülmesinde kullanılabileceğini dile getiriyor.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.