Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Gomet Dergisi’nde Loic Fauchon: Suya erişim, yeni bir farkındalık.

Gomet Dergisi’nde Loic Fauchon: Suya erişim, yeni bir farkındalık.

Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, küresel sağlık krizinin sonuçlarını analiz ediyor. Başkan Fauchon: ‘Salgın hastalıkların yayılmasını önlemek için kilit nokta olan suyun herkesin iyiliği için bir farkındalığın odağı olması gerekmektedir”

Dünya Su Konseyi başkanı (*) Loïc Fauchon, Gomet ’ile yapılan bu röportajda küresel sağlık krizinin sonuçlarını tartışıyor. Hijyen amacıyla kullanılan su, ilk bariyer eylemleri için esastır. Faydalı olduğunu düşündüğü yeni bir farkındalık.

Dünya Su Konseyi, koronavirüs salgını sırasında organizasyonunu nasıl değiştirdi?

Loïc Fauchon: Örgütümüz salgına şaşırmadı çünkü doğal olarak uluslararası bir bağlamda tele çalışma ve telekonferans yoluyla çalışıyor. Değişiklikler küçüktü. İki haftada bir Konsey Bürosunu bir araya getiren toplantılara devam ettik. Ana etki, tele-çalışmaya yerleştirilen on beş çalışanı ilgilendirdi. Verimliliği kaybetmeden bu dönemi yaşadık. Yılda iki-üç kez fiziksel olarak görüştüğümüz kurul Haziran ayında simültane çeviri ile video konferans ile gerçekleştirildi. İnsanlar bu tür araçlara ve uzaktan toplantılara alıştıkları için çok iyi gitti. Özetlemek gerekirse, organizasyon açısından bu dönem oldukça sıradan geçti. Ve interaktif haber bültenimiz aracılığıyla üyelerimizle düzenli ve yakın temas halindeyiz.

Dünya Su Konseyi’nin nasıl oluştuğunu bize hatırlatır mısınız?

Loïc Fauchon: Evet. Dünya Su Konseyi’nin merkezi 25 yıldır Marsilya’dadır. Dünya Bankası, kalkınma bankaları ve Fransa’daki Fransız Kalkınma Ajansı gibi çok taraflı kalkınma kuruluşları gibi büyük uluslararası kuruluşlar olan 400 üyeden oluşur. Üyelerimiz arasında Birleşmiş Milletler, FAO, Unesco gibi uluslararası yaşamda çok büyük etkisi olan kuruluşlar da sayılıyor.

Sonra yaklaşık 60 hükümet var ve en az değil. Asya’dan Avrupa’ya, Amerika ve Afrika’ya kadar gezegende iş yapanların büyük bir kısmı var. Bu hükümetler arasında G7 veya G20’ye katılanlar da var. Su ile ilgili bir dizi profesyonel kuruluş da üyelerdir, bilimsel yapıları, dünyadaki en ilgili ve saygın üniversiteler arasındaki büyük üniversiteler, büyük kamu ve özel şirketler ve nihayet WWF gibi tüm STK ağlarıdır. , Doğa Koruma, IUCN. Dolayısıyla bu, haksız yere söylendiği gibi özel sektör tarafından temsil edilmeyen son derece önemli ve çeşitli bir yuvarlak masa.

Gündem ve yol haritası açısından, devam eden koronavirüs pandemisinin Dünya Su Konseyi için sonuçları var mı?

Gerçekten de, önemli dünya olaylarının iptali veya ertelenmesiyle uluslararası gündemin çok önemli ölçüde değiştiğini gördük.

Loïc Fauchon: Adım adım, önemli dünya olaylarının iptali veya ertelenmesiyle uluslararası gündemin çok önemli bir şekilde değiştiğini gördük. Marsilya’da önümüzdeki yılın başlarına ertelenen IUCN Dünya Koruma Kongresi için durum budur. Her yıl gerçekleşen etkinlikler tamamen iptal edildi ve organizatörler, Stockholm’ün en ünlü su haftası olarak gelecek yılki gösterime geçmeyi tercih etti. Dünya Su Konseyi ile ilgili olarak, mevcut kısıtlamalar bir sonraki Dünya Su Forumu’nun organizasyonunu engellemektedir. Bu, ana araçlarımızdan biridir. Üç yılda bir düzenlenmektedir. 2012’de Marsilya’da yapıldığını hatırlayalım. Bir sonraki baskı Mart 2021’de Senegal, Dakar’da yapılacak.

Bu baskı sorgulanır mı?

Loïc Fauchon: Şu anda değil. Ancak bir Dünya Forumu her şeyden önce temalar, coğrafyalar ve hassas konularda buluştuğumuz iki büyük çalışma yılıdır. Ve yavaş yavaş, dünya çapında düzenlenen toplamda bir düzine hazırlık etkinlikleri sayesinde Forum şekilleniyor. Örneğin, su finansmanıyla ilgili bir hazırlık etkinliği yapacağız. Bir Güney Amerika bankası bunu organize edecek ve

tüm dünya takip edecek. Ve sonra suyla ilgili felaketlerle ilgili başka bir etkinliğimiz olacak. Koreliler, üyeleri konuyla ilgili çalışmaya vb. Davet ediyor. Bu toplantıların sonuçları daha sonra Forum’a bildirilir. Bizim zorluğumuz şu an için bu 12 toplantıdan 10 tanesinin ertelenmesi ya da iptal edilmesi.

Bu etkinlikleri uzaktan düzenleyemez miydin?

İnsanların önündeyken yüzleri okursunuz. Kilitli olmayan şeyler var.

Loïc Fauchon: Hayır. “Tele-toplantının” sınırları vardır. Gerçekten olmayan bir şaka var. Büyük uluslararası toplantılarda önemli olanın salonlarda ne olduğu olduğunu söylüyor. Bu çok doğru ve aşağılayıcı değil. Çünkü bir kahve molası sırasında farklı, iki taraflı ilerleyebiliyoruz … bir hareket yazıyoruz … Bu gelişmeler yüz yüze bağlantılı. Avrupalılar, fiziksel temas içinde olmasalardı Temmuz ortasında zorlu diyaloglarının zirvesine çıkmayı başarır mıydı? Bundan emin değilim. Resimler bunu biraz gösteriyor. Kenara ihtiyacımız var. Ve insanların önünde olduğunuzda yüzleri okuyabilirsiniz. Kilitli olmayan şeyler var.

Bir sonraki Forum için tablodaki varsayımlar nelerdir?

Loïc Fauchon: Her durumda “sanal Forum” yapmayacağız. Ya fiziksel olarak, beklediğimizi olmayabilecek bir duruşma ile sürdürürüz (hareketin sınırları hala mevcutsa) ya da onu erteliyoruz. Bunu çok detaylı bir şekilde inceliyoruz. Bu kadar önemli bir olayı ertelemek zordur: 40 ila 60 devlet başkanı, 15.000 delege, gençlerden 100.000 ziyaretçi, yerel topluluklar,

kadınlar … Ve sonra uluslararası gündemde bugün çok yoğun olan bir yer bulmalıyız. Gezegensel olayları organize ettiğimizde, tüm gezegen katılabilmelidir. Şimdilik ne yapacağımızı öğrenmek için biraz beklemeye karar verdik. Ağustos ayında Senegal’e taşınmaya çalışacağım. Ve yaz sonunda neyin yapılabileceği ve neyin yapılamayacağı konusunda görüş sahibi olacağımızı düşünüyorum.

Başka bir format düşünmüyor musunuz?

Loïc Fauchon: Hayır, şu anda değil. Bunu sürdürmeye karar verirsek, öngörülen nitelik ve nicelik için hazırlık olayları olmayacak. Sekiz ay veya bir yıl ertelersek, diğer baskılarda olduğu gibi hazırlık döngümüze devam edebiliriz.

Küresel sağlık krizi sırasında, özellikle

dikkat çekici ve ilham verici?

Su, en etkili bariyer hareketinin, yani ellerinizi yıkamanın ilk unsurudur.

Loïc Fauchon: Evet kesinlikle. Önce dersler hakkında konuşalım. Birkaç aylık geçmişe baktığımızda, suyun en etkili bariyer hareketinin ilk unsuru, yani ellerinizi yıkamak olduğunu açıkça görebiliyoruz. Bu nedenle, Dünya Su Forumu’nu düzenlediğimiz Dakar şehrinin en yoksul nüfusuna dağıtmak için 85.000 Marsilya sabunu satın aldım. Bu kriz, siyasi liderler de dahil olmak üzere bazılarının farkına varma fırsatı oldu: “Ah, evet, su önemlidir. “Su aynı zamanda sağlıktır, hijyendir. Ve böylece su için fazladan çaba sarf etmemiz gerektiğini görebiliriz. Bu nedenle bu fırsatı karar vericilere, devlet başkanlarına, yerel yetkililere, kalkınma bankacılarına anlatmak için kullanacağız, bu da gelecekte olanlar gibi bu salgına karşı savaşmanın bir yolu olan suya yatırım yapmak için bir neden daha. veya önceki salgınlarda olduğu gibi.

Bu kriz sırasında üyelerle belirli görüşmeleriniz oldu mu?

Loïc Fauchon: Evet. Örneğin, dünyanın dört bir yanındaki birçok profesyonel, virüsün suda bulaşma olasılığı konusunda bizi hemen uyardı. Nisan başında bu soruya nasıl cevap vereceğimizi bilmiyorduk. Diğerlerinin yanı sıra Türkler, Hollandalılar, araştırmanın ön saflarında yer aldılar. Hemen atık su ile ilgili analizler başlattılar. Çok çabuk tuzlu su gümrükten çıktı. İçme suyunun yanı sıra. Diğer yandan atık su arıtma tesislerinin atık sularında Covid 19 varlığını gözlemledik. Haziran ayında, popülasyonların kontaminasyonunun ilerlemesini izlemek için Covid mikroplarının bir haritalamasının kullanımı hakkında bir güncelleme sağlayan bilimsel bir makale yayınlandı. Yenilikçi.

Krizden kaynaklanan uygulamalar, bilimsel araştırma, farkındalık, bkz.

Salgının su sektörü için başka sonuçları var mı?

Loïc Fauchon: Projeler üzerindeki somut etkileri belirlemek için biraz erken. Ama kesin olan şey şu ki, bağışçılar, fon sağlayanlar, Covid olduğu için tüm su konusu için çoktan zarflar açtılar. Dahası, borç ve geri ödenip ödenmeyeceği konusundaki tartışmayı ortaya çıkarın.

Konuyla ilgili görüşünüz nedir?

Loïc Fauchon: On yıl önce su borcunun iptali dediğim bir pozisyon aldım. En çok ilgilenen ülkelere şunu söyleyebiliriz: “Tamam, biz borcu iptal ediyoruz, ancak karşılığında suyla ilgili konularda yeniden yatırım yapma yükümlülüğünüz var. Su borcunun iptali konusu yeniden canlanacak ve şüphesiz bir sonraki Dünya Su Forumu’nun odak noktası olacak. Senegal başkanı, su uzmanı olduğu için – eğitim almış bir hidrolog olduğu için – Emmanuel Macron ile ilk günlerden itibaren borcun genel olarak iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Sadece sudan bahsetmiyorlar. Sağlık krizi bu davanın işlenmesini hızlandırabilir.

[Yankılar] Sağlık krizi sırasında endişelerin merkezinde su var

Fas Ulusal Elektrik ve İçme Suyu Ofisi (ONEE), içme suyu temini ve sulama projelerinin planlandığını duyurdu ve 38,7 milyar dirhem (3,5 milyar €). Bu projeler, 2020-2027 dönemi için içme suyu temini ve sulama için ulusal programın bir parçasıdır. Fas, yılın başında, iklim değişikliğinin etkilerinin gerçeğe dönüştüğü bir bağlamda su sorunlarına yanıt vermek için 115,4 milyar dirhem (10,5 milyar €) ayırdı. Daha fazla bilgi edin

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), Senegal’deki tarım ve su sektörlerine 6,4 milyon euro enjekte etti. 4 Haziran 2020’de tarım ve su sektörleri lehine toplam 4,2 milyar CFAF (6,4 milyon €) tutarında üç hibe anlaşması imzalandı. Ekonomi, Planlama ve İşbirliği Bakanı Amadou Hott, Fransa’nın Senegal Büyükelçisi Philippe Lalliot ve Senegal’deki Fransız Kalkınma Ajansı Direktörü Alexandre Pointier. Daha fazla oku

Dünya Bankası, Afrika ülkelerinin pandemiye ve sağlık sistemlerine karşı tepkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmak için hızlı bir şekilde harekete geçti. 29 Mayıs’tan bu yana, 27 Afrika ülkesinde (toplam 471 milyon $) acil sağlık projelerinin ilk turu başlatıldı. Sahra altı Afrika’daki birçok ülke, sağlık müdahalelerinin bir parçası olarak sağlık tesislerinde su, sanitasyon ve hijyene ve kentsel alanlarda suya erişime öncelik vermiştir. Daha fazla bilgi edin.

Açlığa Karşı Eylem (ACF), yakın zamanda güneş pompalama sistemlerinin elektrik kısmının tasarımı ve inşası için bir kılavuz yayınladı. ACF, Su, Sanitasyon, Hijyen (WASH) ve Gıda Güvenliği ve Geçim (FSL) sektörlerindeki proje yöneticilerine ve koordinatörlerine, kaynağa erişimin sürdürülebilirliği için güneş enerjisi pompalama yaklaşımlarını sürdürülebilir ve verimli çözümler olarak değerlendirmelerini sunmaktadır.

Makale (Fr)

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.