Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

En Yaygın 7 RO Su Arıtma Problemleri ve Çözümleri

En Yaygın 7 RO Su Arıtma Problemleri ve Çözümleri

Bir çok mutfak aletlerinin aksine RO su arıtma cihazları düzenli bakım ve kontrol gerektirir. bir buzdolabı, çamaşır bulaşık makinası gibi tak kullan arkanı unut gibi bir durum su arıtma cihazları için söz konusu olamaz.

Ro su arıtma cihazınızın bakımını ciddiye almanız sağlığınız ve cihazın sağlığı açısından çok önemlidir. Bu makalemizde Ters ozmoz (RO) su arıtma cihazların en yaygın yedi sorununu ele aldık.

1 Su Arıtma Cihazı Çalışmıyor?

su arıtma cihazınızdan 1 damla dahi su akmıyor mu? Su depolama tankı tamamen boş mu?

a) Elektrikli yani pompalı bir su arıtma cihazı ve selenoid valfli ise elektrik prizini kontrol edin güç açma kapama düğmesi varsa kapalı olup olmadığını kontrol edin elektrik prizinde elektrik olup olmadığını kontrol edin her şey normal ise güç adaptörü arızalı olabilir böyle bir durumda yetkili uzman bir servisten destek alın.

Elektrik geliyor adaptör çalışıyor ama hala su vermiyor ise arıtma cihazına giriş suyu vanasını kontrol edin. Vana açık ama hala çalışmıyor ise şebeke su basıncını kontrol edin sular çok düşük basınçlımı sularda da sıkıntı yoksa. Filtreleriniz tıkalı yada diğer parçalardan bir tanesi arızalı membran filtrenin girişine su gelip gelmediğini kontrol edin su gelmiyorsa suyun gelmesini sağlayın. Su geliyor ama hala arıtma cihazı su vermiyor ise membran filtreniz tıkanmıştır filtrelerinizi yenileyin.

2- Su Kaçağı

RO’dan su sızıntısı en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bazen, ro yakınında bir su havuzu görebilirsiniz. Boruların konektörleri gevşek bağlantılara sahip olduğundan, suyun sızmasına yol açan bu durum görebilirsiniz. Tüm boru bağlantı parçalarının doğru bir şekilde yerleştirildiğinden emin olmalısınız.

Herhangi bir damla veya sızıntı fark ederseniz, RO profesyonellerini arayın. Bir su arıtma cihazı sızıntıları zamanında çözülmezse bir çok sorun yaratabilir. Profesyonel servis iyice sızıntının gerçek nedenini bulmak için su arıtma cihazını kontrol edecektir yada kendiniz kontrol edip sızıntıyı önleyebilirisiniz.

3- Koku yada Su Tadı Kötü

RO su arıtma kötü koku veya kötü tadı veriyorsa. RO suyu içerken tat veya koku fark hissedersiniz. Kötü koku ve kötü tat en yaygın nedeni Klor varlığıdır. Filtreler suyu düzgün filtrelemiyorsa bu durum oluşabilir.

Bu sorunun devam etmesini istemiyorsanız, filtreleri en az her 12 ayda bir değiştirmeniz gerekir.

Arıtılmış su, depolama tankında uzun süre kullanmadığınız zamanda koku oluşabilir.

2 günden fazla depolama tankında bekleyen arıtılmış suyu boşa akıtmalısınız. Ayrıca depolama tankı iyice temizlenmiş servis veya filtre değiştirme sırasında dezenfekte edilmesi gereklidir.

Çözüm: Filtreleri zamanında değiştirin, depolama tankını temiz tutun ve 2 günden fazla kullanılmamışsa tüm arıtılmış suyu atın.

4- Otomatik Kapatma Hatası

RO’nun su depolama tankı tanımlanmış bir seviyeyi doldurduğunda, arıtma işlemini otomatik olarak kapatır. Otomatik kapatma özelliği düzgün çalışmıyorsa, temizleyici sürekli çalışır. Bu hiç durmadan atık su israfı yapar ve membran filtrenin 1-2 ay gibi kısa sürede bozulmasına yol açar.

Genelde bu çek valf yada şatof valf arılandığında yapar bu iki parçanın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

5- Düşük Su Akışı veya Depolama Tankı Eskisine Göre Geç Doluyor.

Ro temizleyicinizin depolama tankını doldurması alışılmadık derecede uzun zaman mı alıyor?

RO temizleyicideki her filtre, belirli tür ve boyutlardaki yabancı maddelerini filtrelemek için yapılır. Bu filtrelenmiş kirler filtre/membran yüzeyine yapışır. Filtreler zamanında temizlenmezse veya değiştirilmezse, bu kirler filtre yüzeyinde su akışını engelleyen inatçı bir tabaka oluşturur.

Bu sorun en çok su kalitesinin çok düşük olduğu bölgelerde yaygındır (yüksek tortu konsantrasyonu ve diğer fiziksel kirler).

Birde şebeke su basıncının eskisi gibi yüksek olmamasından kaynaklanabilir şayet motorsuz su arıtma cihazı kullanıyorsanız.

Filtrelerinizi değiştirdiğiniz de bu durum düzelecektir.

6- RO Temizleyicilerde (su Arıtma Cihazlarında) Titreşimler veya Gürültü Olması?

Herhangi bir su arıtma cihazında titreşim ve gürültünün en yaygın kaynağı RO pompasıdır.

Ro pompaları diğer su pompası gibi çalışmak için tasarlanmıştır. basınç altında çalıştığı için zaman içinde gürültülü yapmaya başlarlar. Bir RO pompası, ro arıtma için gerekli su basıncı oluşturmak için yüksek hızda hareket ettikleri için içerisinde birçok parça vardır.

Sürekli hareket ve sürtünmede artış pompaları gürültülü yapar ve yüksek titreşimler üretir ve artık pompanın bakıma yada değişime vakti gelmiş demektir..

RO pompa gövdesi sıkıca emniyete alınmadığı takdirde titreşimler ve gürültü de ortaya çıkabilir.

Ro pompalarına giren su az olduğunda yine ses yapma eğiliminde olurlar membran filtresi tıkandığında RO pompaları yüksek basınca maruz kaldığı için kısa sürede bozulabilirler.

RO temizleyici titreşim ve gürültünün başka bir ortak nedeni ise gevşek kablolar ve bağlantı hortumları. Su hortumları iki filtre arasında gerekenden daha uzun olmamalıdır. Tüm elektrik telleri ve bağlantı boruları, tüm titreşimleri en aza indirmek için kablo bağları kullanılarak düzgün bir şekilde emniyete alınmalıdır.

Filtreleri yakın zamanda değiştirdiyseniz de bazı titreşimler fark edebilirsiniz. Bu geçici bir sorundur, titreşimler otomatik olarak birkaç saat sonra düzelecektir.

7- Aşırı Atık (Red) Su Miktarı

Bir Ro su arıtma cihazı aşırı atık su atıyorsa bir şeylerin ters gittiği anlamına gelir. Bunlar membran filtrenin ömrünü tamamlaması, şatof valf yada çek valf gibi atık kesici parçaların arıza yapması gibi çeşitli nedenleri vardır. Böyle bir durumda membran filtrenin üretim suyunu kontrol edip gerekliyse yenisiyle değiştirmek çözüm olacaktır

Membran değiştiği halde hala fazla atık su miktarı varsa diğer şatof, çek valf gibi elamanları yenileyin

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.